Bebek (embriyo) rahime ne zaman yerleşir ve kaç gün tutunur?

356584d59b762e1b75

Sizde olan değişimler şunlardır

Anne adayı henüz bir değişiklik hissetmese de sıvı ile dolmaya başlayan bir gebelik kesesi (amniotik kese) oluşmaya başlar. İçi sıvı dolu olan bu kese büyüyen embriyoyu koruyacaktır. Bu dönemde henüz plasenta oluşmadığından yolk sac denen bir kese embriyo için gereken kan ve besin maddelerini sağlamaktadır.

Diğer yandan embriyo rahim içinde daha derinlere yerleşmeye devam etmektedir. İmplantasyon yani embriyonun rahime tutunması başladığından itibaren plasenta hücreleri tarafından gebelik hormonu salgılanır. Bu hormon yumurtalıklarda yumurta gelişimini ve başka bir yumurtanın büyüyüp çatlamasını engeller ve böylece regl kanamaları gebelikte olmaz.

Bu hormon kan ya da idrarda tespit edildiğinde gebeliğin oluştuğu anlaşılır. Gebelik testlerinin çalışma prensibi de bu hormonun tespitine dayanmaktadır. Henüz adet gecikmesi olmamıştır. Bu dönemde kan ya da idrar ile yapılan gebelik testleri pozitif olabilir. İdrarda gebelik testi negatif geldiğinde sonuç çok güvenilir olmayabilir. Zira bu testler kandan idrara geçen beta HCG hormonu belli bir seviyeye ulaşmadan pozitif sonuç vermeyebilirler. Buna karşın kanda bakılan gebelik testleri ise gebeliğin ilk gününden itibaren kesin sonuç vermektedir. Ancak bu test, idrar testine nazaran daha pahalıdır.

Bu haftanın sonunda adet görmeyecek olsanız bile aynen adet görecekmiş gibi belirtiler hissedebilirsiniz. Kadınların önemli bir kısmında yorgunluk, göğüslerde dolgunluk, uykuya eğilim, bel ağrısı ve ruh hali değişiklikleri henüz bu dönemde bile kendini gösterebilir. Kendinizde hiç bir değişiklik hissetmiyorsanız sabredin: Gebelik henüz yeni başlamıştır ve belirtiler henüz ortaya çıkmamıştır.

Bebeğinizde olan değişimler

Rahim içine yerleşen bebek, üzerinin bir tabakayla örtülmesini sağlar ve kendini dış etkenlere karşı koruma altına alır. Yerleşme tamamlandığında bebek, beta HCG adı verilen hormonu üretmeye başlar ve bununla anneye “yerleşme işlemi tamam” mesajını verir. Sonra hücre toplulukları hemen aralarında iş bölümü yapmaya başlarlar: Bebeğinizin vücudunu oluşturacak hücreler bir kenara, bebeğin beslenmesini sağlayacak hücreler diğer bir kenara çekilir ve aralarında amniyon boşluğu adı verilen geniş bir boşluk oluşur. Bebeğin beslenmesi işlevini üstlenen hücrelere trofoblast adı verilir. Bu hücreler İleride plasentayı oluşturacaklardır. Trofoblast hücreleri hemen en yakınlarındaki anneye ait kılcal damarlarla iletişim kurarlar ve anneyle bebek arasındaki ilk madde alışverişi başlar.

356584d59bb74649f3
Bebeği oluşturacak hücreler ise embriyoblast adını alırlar. Bu hücreler bir yandan yolk sac kesesi adı verilen yapıyı, öte yandan organların gelişimini sağlayacak olan ektoderm, endoderm ve mezoderm adı verilen üç ayrı tabakayı oluştururlar. Bebeğiniz gebeliğinizin 4. haftasına girerken bu 3 tabakadan oluşur.

Bebeğin akciğer, karaciğer ve sindirim sisteminin oluştuğu iç tabaka endoderm tabakasıdır.

Orta tabaka, bebeğin kemik, kas, böbrek, cinsel organları ve kalbinin oluştuğu mesoderm tabakasıdır.

Dış tabaka ise cilt, saç, gözler ve sinir sistemi gibi dokularını oluşturan ektoderm tabakasıdır.

paylaş:

Yorum Yap