Bebeğin kilo alması için ne yedirmeliyim neler yapmalı ne yemeliyim?

Valla zor mu zor bir soru. Kalorili şeyler yedirilmeli ama bu sıcaklarda da olmaz.

Pekmez ve 1 yaşından sonraki çocuklara bal diyeceğim. Multitabs tarzı vitaminler iştah açıcı oluyor.

Yaş müsait ise dondurma yedirin bol bol. Ben oğluma bazen günde 2 kere bile veriyorum , sadece vanilyalı alıyorum eve , üzerine bazen meyve doğruyorum bazen de meyveleri blendırdan geçirip sos gibi üzerine döküyorum.

Sevdiği şeylerin sağlıklısını verin. Mesela oğlumun şeker ihtiyacı için çok darda kalırsam Tadım ın fıstıklı , fındıklı barları var marketlerde onlardan veriyorum.

Sütlü tatlılar yaz için ideal aslında hem hafif hem de serin. Üzerilerini de ceviz , fındık vb. kırıkları ile süsleyin.

arzuco size maalesef fikir veremiyorum , oğlum 6. ay sonuna kadar sadece anne sütü aldı . Sadece şunu söyleyebilirim ben oğluma kahvaltı vermeye başladığımda dönüşümlü olarak ceviz , badem ve fındık tozu verdim. Tabii bunun zamanlamasını ve miktarlarını dr. unuzla konuşun. 🙂

İnşallah fikir verebilmişimdir. Benim oğlum şimdi 2 yaş 4 aylık 🙂

Netten alıntıdır.

arkadaşlar tüm anneler bu kiloya fazla takıyor yapmayın Allah aşkına Lütfen.bakın benim bebeğim 26 haftalık doğdu.dogdugund a 740 grdı.2 AY KÜVEZDE KALDI.EVE GELDİĞİNDE 1600GRDI.neyse zorluklarla büyüdü ama iştahsız ancak alması gereken besinleri vitaminleri yani elzem olanları alıyor çok şükür.şimdi 3 yasını dolduracak yakında 12.5 kg boyu 94cm.gecende doktora götürdüm çok güzl herseyi dedi.şimdi belli arastırmalara göe yapılmış bazı percentil cetvelleri var.bunu arasturusanız internette kız -erkek çocukların büyüme percentilleri veya cetvelleri diye aratabilirsiniz.eğerki çocuğunuzda yasına göre boy kısalığı varsa,kilosu yüzde 5lik dilimin altındaysa ozaman bir büyüme geriliği var diyebilirsiniz.şimdi benim cocuğum zayıf diye üzülmeyin lütfen.iananın bizim gibi çok çeken annelere haksızlık yapıyorsunuz kusura bakmayın ama öyle.neden derseniz tabi sis böyle yapmıyor olabilirsiniz genellemiyosum ama zorla sütümü sağa sağa büyüttüğüm bebeğime aa ne kadar da zayıfffmışşş dedilermi cinlerim tepeme cıkıyordu.yeri gelmişken bunu söyleyim de bu hatalara başkaları da düşmesin dedim.
iştahsızlık çeken cocuğuna çinko içeren suruplar veya abartıya kacmayacak sekilde vitamin verebilirsiniz.fazla vitamin böbreklerde aşırı yüklenmeye ve taşa neden olur çünkü.
hergün pekmez verin.
bizim doktorun önerisi çerez fındık fıstık ceviz yesin.minik bebeişelr için ezin yemeğine pastasına koyun.
sütünü yoğurdunu alsın.250 ila 400 cc yeterli 1 -2 yasından sonra.fazlası barsajklrda demir emiliminia zalttığı için kansızlık yapar.
önceleri ben de cok takıyordum bu yememe işine .biraz egoist davranıyoruz çünkü illa hazırladığımız yemeği bitirsin istiyoruz.ama inanın ben her yolu denedim.o sadece ihtiyacı kadar yiyor.ve gelişiyor merak etmeyin.
sağlıklı günler dilerim.
pediatriportali.com sitesinden bahsettiğim cetvellere broşürler bölümünden ulasabilirsiniz.(tartı ve boy percentilleri)

Netten alıntıdır

iştahsızlık başlığı altında benim soracağım konuya yakın bir soru vardı cevabını bekliyordum ama maalesef gözden kaçırdınız bende kendi namıma soruyorum; kızımın 5. ayındaki kontrolunde 5 kilo 62 cm olduğunu öğrendik ..zaten dr.da onu 3 aylık sandı :(( zayıf kaldığını öğrendim şimdi bolca yedirmeye çalışıyorum (sabah 8 bebe bisküvisi bir çay kaşığı labne bi tatlı kaşığı ceviz içi, bir tatlı kaşığı pekmez, bir çay kaşığı tereyağını ıhlamurla ıslatıyorum, sonra elma püresi veriyorum, sonra sebze çorbasını akşam üstü yoğurdunu ki bunu hiç sevmiyor mecburen içine pudra şekeri atıyorum yatarken de kaşık mamasını vermeye çalışıyorum) bu listeyide dr verdi ama bu seferde şişiyor ağlıyor ve hiç yemek istemiyor.. vitamin olarak ferro sanol dişleri için de flor hapı kullanıyoruz. Allah aşkına Ruhi bey kızımın daha iyi kilo alması ve gelişmesi için yapabileceğim bir şey ,verebileceğim bir vitamin yokmu ??

Sizin yazınız üzerine diğer sorunun gözümden kaçtığını anlayıp, cevapladım.

Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bir çok konu vardır. Bu doğumundan itibaen izlenerek yapılmalıdır. Çocuğunuz 5 ayında 5 kg olabilir ama bu bebeğin bu zamana dek kilo alışını ve beslenmesini incelemek gerekir. Ters giden bir şeyler varsa ona göre yönlendirmeler yapılmalıdır. Yazdıklarınıza baktığımda yazmadığınız bir çok bilgi olduğunu görüyorum. Ek besinleri yazmışsınız ama asıl besin olarak anne sütü ya da formül süt verip vermediğinizi yazmamışsınız. 5 aylık bir bebeğin asıl besin kaynağı budur. Ek besinler 6 aya kadar gerekli bile değildir.

Bebeklere 1 yaşın altında gerekli olan D Vitamini ve demirdir. Multivitamin de verilebilir ama gerekli olmasından öte kilo alıdırıcı ya da iştah açıcı etki göstermesi beklenmez. Bu türden ilaçları normal olarak bebeği takip eden doktorun gelişmelere göre vermesi uygun olur.

Size kısaca önerim olabildiğince anne sütü vermeye çalışmanız, bunun eksikliğini formül süt ile takviye etmeniz, ek besinlerle destek vermenizdir. Özellikle kalori açısından zengin besinlere ağırlık verirseniz yararlı oluır. Sonuç olarak bebeğinizin genel sağlık durumuna ve gelişmesine bakın. Bu konuda bir sorun yoksa yemesinin çok üzerinde durmayın.

paylaş:

Yorum Yap