Basketbol Oyununda Şut Çeşitleri Nelerdir Nasıl Şut Atılır Resimli Şut Şekilleri

Basketboldaki şut şekilleri şöyle sıralanabilir;

a) Durarak Şut :

Yalnız serbest atışlarda kullanılır. Uygulanış mesafesi 4-9 m. arasındadır.

b) Sıçrayarak Atış

Eğer hücum oyuncusunun yolu kapatılmış ve turnike atışı önlenmiş ise sıçrayarak şut seçilmelidir. Sıçrayarak şut üç safhadan oluşur.

1- Stop : Oyuncu topu sürdükten veya pastan sonra,ayaklar pota yönünde ve omuz genişliğinde açık dengeli bir temel duruş yapar.

2- Oyuncu stoptan sonra zaman kaybetmeden her iki bacakla dikey olarak yukarı doğru sıçrar, aynı anda topu , baş üzerinde atış pozisyonuna getirir.

3- Şut safhasında topun elden çıkarılışı sıçramanın en yüksek noktasında olup , durarak yapılmaz.

c) Çengelli Atış

Potaya yaklaşık olarak yakın ve saldırgan müdafaya karşı uygulanır. Harekete başlamadan sağa doğru aldatma hareketi yapılabilir. Vücut potaya dönük. Omuzlar ve dirsekler topu koruyor. Dizler bükülü ayaklar paralel. Top göğüsten omuz hizasına getirilir.Sol ayak savunmanın yanından pivot yapılır.Top şutu atanın başı üzerinde bulunurken eli terk eder. Sütün rakipten uzak elle atılması savunmayı zorlaştırır. Sola yapılan dönme hareketiyle oyuncunun yüzü potaya dönerek düşüş yapar ve oyuna katılır.

d) Turnike

Direk pota yakınlarında (0-1 m) uygulandığı için en garantili şut şeklidir. Atışlar potaya oyuncunun süratine göre alttan veya iterek bırakılır.

Teknik: (Sağ el için) Top, her iki ayak havada iken hafif sıçrama ile alınır, sonra oyuncu yerle iki defa temas edebilir. Birinci adım uzun, ikinci adım kısadır. Oyuncu son olarak, sol ayağı üzerinde kuvvetlice sıçrar. Aynı anda atışı yapan elin dizi enerjik olarak karma doğru çekilir.

Alındığından beri vücudun önünde iki elle tutulan top baş üzerinde yukarı doğru kaldırılır. EI, topu parmaklarla alttan kavramıştır. Top, atış kolunun uzatılması ve el bileğinin bükülmesi ile ya direkt çemberin içine veya çarpma levhasına vurdurularak atılır.

paylaş:

Yorum Yap