BASİT PROJELER YAPILIŞLARI RESİMLİ VE AÇIKLAMALI

CD/DVD Kullanılarak Yapılan Çatı Tasarımı

Kolayprojeler4 · yapım6 · çevreprojelerianlatımlı · evcilhayvanlar · evdekorasyon · ilginçprojeyapımları

cd den yapılan farklı tasarımlar
cd kullanılarak yapılan çatı örnekleri

Ewet arkadaşlar daha önceki yazılarımızda  Cd veya Dvd kullanarak gerçekleştirebileceğiniz tasarım ve projelerden bahsetmiştik. Şimdi sizlere yeniden uzun uzadıya neden CD/DVD kullandığımızı anlatmayacağım. Sizde resimde görüldüğü gibi ev,kulübe,baraka vb. yerler için kullanışlı yağmur ve güneşi absorbe edebilecek özelliklere sahip ucuz,kolay ve hoş görünüme sahip bu çatılardan yapmak istiyorsanız

kendimiz yapalımnasıl yapılır

Eski ve istenmeyen CD/DVD kullanmak için harika bir yöntem olan bu proje ilk başta zor ve karmaşık gelebilir. Ama şunu belirtmek isterim ki çok kolay. Siz sadece arkadaşlarınızdan ve etrafınızdan istenmeyen CD/DVD leri toplayın yeter. Toplama işeminden sonra;

Proje için Gerekli Malzemeler:

 1. Delme işlemi için şerit matkapı bulunan bir mobilyacı.
 2. Çatıyı oluşturacak tahta zemin.
 3. Çekiç
 4. Çivi
 5. Muhtelif Proje Malzemeleri.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum arkadaşlar CD’lerin üzerine sadece bir adet delik açacağız. Bu delikleri çivi yardımıyla diğer CD üzerindeki deliklerle birleştirerek montajı tamamlayacağız.

Resimde sarı çizgili 1 karesi içerisinde yer alan Cd üzerinde diğer Cd leri montaj deliklerin geleceği hizalar görülmektedir.

2 nolu sarı çizgi içerisinde ise diğer CD lerin montaj şekli görülmektedir.

teknoloji tasarım projelerikendin yap

İlk olarak topladığımız CD leri 15 adet guruplar halinde matkap ile deleceğiz. Delme işlemi yaparken bütün deliklerin bütün Cd lerde aynı yerde olması gerektiğini unutmayın. CD leri delerken 3 mm matkap ucu kullanıyoruz. Kullandığınız çivinin çapına göre delik çapı değişebilir. Delme işlemi sırasında Cd lerin kaymasını ve kırılmasını engellemek için kenarlarına destek eklemeyi ihmal etmeyin.

farklı tasarımlaryapım kuşağı projeleri

Delme işlemini gerçekleştiriyoruz.

icat buluşinovasyon

Projemizde kullanılmak üzere 135 adet çivi temin ediyoruz.

cd etkinlikleriyapım kuşağı projeleri

Çatı olarak kullanacağımız tahta vb. zemin üzerine CD lerimizi şekilde görüldüğü gibi 1 numaralı sarı hizanın olduğu yerden çakıyoruz. 135 çiviyi çakmak yaklaşık 50 dk. sürüyor. Çivi çakma işlemi sırasında parmaklara dikkat…

cd den yapılan farklı tasarımlarcd projeleri

Ewet arkadaşlar projemiz bitti. Projeyi gerçekleştiren arkadaşların uygulama çatıları olmadığı için tahta paltform üzerine montaj etmişler. Bütün yaz ve kış boyunca CD lerin dayanıklığını test edeceklermiş. Sizlerde bu proje uyguladıktan sonra sonuçları burada paylaşırsanız herkese faydalı bir çalışma yapmış olursunuz.

Herkese kolay gelsin

USB ile Çalışan Masaüstü Lamba Yapımı

Kolayprojeler4 · yapım6 · elektronikprojeler4 · bilgisayarprojeleri

usb den çalışan led lamba yapımıusb den çalışan led lamba yapımı

Bilgisayarın USB çıkışından faydalanarak şekilde görüldüğü masaüstü led lambası yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

cd kulanarak yapılan projelercd kullanarak yapılan projeler
fen projeleriteknoloji tasarım projeleri

Projemizde kullanacağımız malzemeler:

 1. 4 adet bozuk CD veya DVD.
 2. 7 tane 5mm parlak led diyot.
 3. 7 adet 68 ohm direnç (mavi,mor,siyah)
 4. USB ara bağlantı kablosu.
 5. İsteğe bağlı olarak switch (anahtar).
 6. Sert bakır tel.
 7. 5 adet boş pil.
 8. Havya ve lehim
 9. Muhtelif proje malzemeleri.
kolay projelerbasit projeler

İlk olarak birinci CD ye led diyotları takacağımız yerleri işaretliyeceğiz. Pergel yardımıyla delik yerlerini işaretliyoruz.

elektronik projelerelektronik projeler

CD üzerine led diyotların çap büyüklüğü kadar delik açıyoruz. 5 mm matkap ucu kullanarak delikleri açıyoruz. İsteğe göre farklı tasarım şekilleri oluşturan noktalara delik açabiliriz.

farklı tasarımilginç icat

Projenin elektronik devre kısmında pararel led diyot devresi kuracağız.Pararel devrede led diyotların pozitif ve negatif uçları uç uca birleşecek. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için BURAYA göz atabilirsiniz.Led diyotun uzun bacaklarını yani (+) uçlarını CD nin iç kısmına doğru büküyoruz.

elektronik devre projelerielektronik devre

Direnci şekilde görüldüğü led diyotun (+) pozitif bacağına lehimliyoruz.

Dirençlerin hepsini şekilde görüldüğü gibi lehimliyoruz.

kolay projelerbasit projeler

Direnç uçların hepsini birleştirip pararel devrenin pozitif çıkış ucunu tamalıyoruz.

Daha sonra led diyotların katot (-) bacak uçlarını birleştirip devremizin negatif ucunu çıkartıyoruz.

kendimiz yapalımproje örnekleri

Resimde görüldüğü gibi iki adet sert bakır kablomuzu (yaklaşık 30 cm uzunluğunda) kıvrımsal hale getirip birleştiriyoruz.

Daha sonra bakır uçların birine + diğerine – ucu bağlıyoruz. Sakın uçları karıştırmayın. Unutmamak için işaret atabilirsiniz.

kendimiz yapalımnasıl yapılır

Lehim işleminden sonra ikinci CD yi dirençlerin bulunduğu yüzeyin üzerine montaj ediyoruz. Böylece sistemin hoş görünmesini ve emniyetini sağlamış oluyoruz.

usb lamba nasıl yapılırlamba nasıl yapılı

Yukarıdaki resimlerden görüldüğü gibi üçüncü CD nin uygun bir yerine sert bakır kablonun montaj edilmesi için mart yardımıyla bir delik açıyoruz. Kablonun uçları açık kalacak şekilde sıcak silikon ile yapıştırıyoruz. Ağırlık oluşturup sistemin dengede durmasını sağlamak için boş pillerimizi üçüncü CD nin uygun yerlerine şekilde görüldüğü gibi yerleştiriyoruz.

yapım kuşağı projelerinasıl yapılır

Şimdi ise usb kablonun erkek kısmının (bilgisayara takılmayan uç) hazırlanmasına geldi. Erkek kısmı kesip kablo uçlarını açıyoruz. Burada kullanacağımız kablolar kırmızı (+) ve siyah (-) renkli kablolardır.

yapım kuşağı tasarımlarıyapım kuşağı örnekleri

USB kablomuzun kırmızı ve siyah uçlarını daha önceden işaretliğimiz sert bakır kablonun uçlarına lehimliyoruz. Dördüncü ve son CD mizi şekilde görüldüğü gibi üçüncü CD ile birleştiriyoruz. Switch takmak isteyen arkadaşlar bu cd üzerinde gerekli sistemi oluşturabilirler. Projemizi böylece tamamlamış oluyoruz.

teknoloji ve tasarım dersi projeleriteknoloji dersi projeleri
teknoloji tasarım projeleri

Projemiz kapalı iken ortamın ne kadar karanlık olduğunu bu resimde görebilirsiniz.

proje yapalımteknoloji ve tasarım

Buda sistem çalışırken ortamın aydınlık hali. Kullandığımız led diyotların parlak olması aydınlık oranını yükseltmektedir.

Hepinize kolay gelsin.

Yavru Balıklar İçin Rafya Kullanarak Ucuz ve Kolay Yavruluk Yapımı

Kolayprojeler4 · yapım6 · evcilhayvanlar

rafyadan yavruluk yapımı

Bu aralar balıklarla çok uğraşır oldum. Lepistes balığım yavrulama hafatasına geldi. Canlı doğuran balıklarda yavrularını doğurunca yedikleri için bir telaşe kapıldım. Yapmış olduğum araştırmalar ve pet shop satıcısıyla  yaptığım görüşmeden sonra yavruluk gibi çeşitli çözümler sundular. Yavruluk aldım bir tane. Anne balık yavruluk içinde strese girdi. Doğum yaptıktan sonrada yavru balıklar yavruluğun ince ızgara deliklerinden çıkmışlar. Dolayısıyla diğer balıklara yem olmuşlar. İneternette Rafya (hediye paket süsü) kullanarak sunni bitki yapma yöntemi hoşuma gitti. Bende bir tane yaptım ve sizlerle paylaşmak istedim. Ancak şunu belirtmek isterim yavru balıkları korumaya rafyalarında tek başına faydası olmuyor. Akvaryumun zeminine yavruların saklanabileceği süs,bitki,taş vb. malzemeler koymayı unutmayın. Projenin resimli ve açıklamalı yapım detayları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

canlı doğuranlar için yavruluk yapımırafya

Proje için gerekli malzemeler:

 • Akvaryumun büyüklüğüne göre 4-5 metre Rafya (Kırtasiyelerden rica etseniz ücret ödemeden temin edebilirsiniz).
 • Makas
 • Sıcak Slikon Tabancası ve Slikon
 • Plastik tabak
rafyadan yavrulukrafyadan yavruluk yapımı

İlk olarak makasın kesen ağzıyla rafyamızı çekiyoruz. Böylece rafya kıvrılarak yavruların saklanması için gerekli fiziki görünüme sahip olacak.

Rafyamızın hepsini çektikten sonra akvaryumunu boyuna göre makas yardımıyla eşit parçalara ayırıyoruz.

balık yavruları için rafyadan yavruluk yapımıucuz yavruluk yapımı

Kestiğimiz rafya parçalarının hepsini uç uca birleştirip sıcak slikon kullanarak plastik tabağın ortasına yapıştırıyoruz.

evde yavruluk yapımıproje yapalım

Sistemin Akvaryum zemininde dengeli bir şekilde durması için tabağın içini kumla dolduruyoruz ve işimiz bitiyor. Kolay gelsin. Yavrularınız için güvenli ortamlarda iyi seyirler…

by@teknolg

rafyadan yavruluk yapımırafyadan yavruluk yapımı

Otomatik Balık Yemleme Makinesi Nasıl Yapılır ?

EARGED · Kolayprojeler4 · yapım6 · evcilhayvanlar

otomatik balık yemleme makinesiotomatik akvaryum yemleme makinesi

Uzun yıllardan sonra yeniden ewde balık beslemeye başladım. Ancak şimdiden yaz tatili geldiğinde balıkların yemlenme sorununu nasıl çözeceğimi düşünmeye başladım. İnternet sitelerinde biraz tarama yaptıktan sonra çeşitli ürünlerle karşılaştım. Araştırmalarım sonucunda ulaştığım sonuçlara göre:

 1. Hazır satılan otomatik balık yemleme makinelerinin ortak sorunu balık sayısına göre yem miktarını tam olarak ayarlamada problem yaratması. Problem yaratmayanlar var ancak onlarda çookk pahalı. Param var bana problem değil diyorsanız BUYRUN BURDAN satın alabilirsiniz.
 2. Ewde basit malzemeler kullanarak yapabileceğimiz projeleri de araştırdım ve uyguladım. Ancak denediğim üç çeşit projede farklı sorunlar verdi. Kimisinde yem miktarını ayarlayamadım. Diğeri elektrikler kesilince veya sigortalar atınca çalışması durdu. Kimide dönme mekanizması sağlıklı çalışmadı.
 3. Deneyimlerime dayanarak diğer projelerin birleştirilmesiyle oluşturduğum resimde görüldüğü gibi bir otomatik balık yemleme projesinin ayrıntılı yapım detayları için BUYRUN DEVAM EDELİM.
otomatik akvaryum yemleme makinesi nasıl yapılır?otomatik akvaryum yemleme makinesi nasıl yapılır?

Proje İçin Gerekli Malzemeler:

 • Masa saati
 • Plastik Merhem veya ilaç kutusu
 • Pipet
 • Tükenmez Kalem (yazmayan olsun. bize sadece dış tarafı lazım)
 • Muhtelif proje malzemeleri.
otomatik akvaryum yemleme makinesi nasıl yapılır?otomatik akvaryum yemleme makinesi nasıl yapılır?

İlk olarak saatin akrep, yelkovan ve saniye çubuklarını karga burnu yardımıyla söküyoruz. Bazı saatlerin açılması için arka tarafından vidaların sökülmesi gerekiyor. Benim kullnadığım saatte ön kısmında bulunan camı tornavidanın ucuyla kenarlarından çıkardım. Saat ücreti 4tl. Saat alacaksanız eğer önden sökülebilir olmasına dikkat edin.

balık yemleme makinesi nasıl yapılır?balık yemleme makinesi

Sonra kalemin içini söküyoruz. Maket bıçağı kullanarak 3 cm uzunluğunda silindir bir parça kesiyoruz. Kestiğimiz silindir parçanın çapını, maket bıçağı ile saatimizin akrep kordon kısmına montaj edilecek şekilde ayarlıyoruz. Açıkcası projenin en uğraştırıcı kısmı burası. Silindir çapını adım adım deneye deneye zımpara veya maket bıçağı yardımıyla akrep gövdesine oturtmaya baya uğraştım.

kendimiz yapalımkendimiz proje yapalım

Sırada yemlerimizi koyacağımız ilaç kutumuzun işlemlerine. İlk olarak kutunun içinin iyice temiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Deterjan tarzı malzemeler kullanmadan sıcak musluk suyuyla kutumuzu iyice bir temizliyoruz. Daha sonra yem kutumuzun kapağına pipetin ağzı sığacak şekilde delikler açıyoruz. Arkadaşlar ben delikleri havya kullanarak açtım. Plastik eritme işlemlerinde kullanmak üzere 5 tl ye satılan ucuz havyalardan elinizin altında bir tane bulunsun.Her zaman lazım oluyor.

 

Burada önemli olan bir konuda; Balık sayınıza göre pipet delik sayısı açmak. diğer projelerin dez avantajlarından biri olan balık sayısına göre yem ayarlama imkanın olmaması. Benim toplam 11 adet lepistes,moli ve platy tarzı balıklarım var. Yaptığım denemeler sonucunda sistem günde iki sefer yem boşaltacak ve iki pipet ağzı delik kapak üzerinde yeterli oluyor. Ancak ileride akvaryuma balık eklenme durumunu göz önünde bulundurduğum için kapak üzerine üç adet pipet ağzı yerleştiriyorum. Kullanmadığım pipet ağzını da kağıt yardımıyla kapatıyorum. Projemiz bu özelliği sayesinde balık sayınıza göre yem durumunu ayarlayabiliyorsunuz.

 

Kapak işlemleri bitince kutumuzun gövdesine havya yardımıyla 3 cm uzunluğunda önceden kestiğimiz plastik kalem gövdesinin montaj olacağı şekilde bir delik daha açıyoruz. Böylece yem kutmuzun işlemleri bitmiş oluyor.

balık yemleme makinesi nasıl yapılırbalık yemleme makinesi nasıl yapılır

Yem kutusuyla saati birleştirdikten sonra yemlerimizi pipetlerin ağzından geçebilecek şekilde bir gazete üzerinde ufalıyoruz.

Ufaladığımız yemleri kutumuzun içine resimde görüldüğü gibi dolduruyoruz. Daha sonra çift taraflı bant kullanarak akvaryumun üzerine montaj ediyoruz. İsteyen arkadaşlar vida ve somun yardımıyla sistemi akvaryum kapak üzerine sabitleyebilir. Ancak ben sistemi sadece tatil zamanı kullanacağım için gerek duymadım. Malum birde eve gelen haylaz misafirler yem makinesi karıştırıp istenmeyen olayların yaşanmasına sebep olabilirler.

Not: Saat içinde kullanacağız pilin kaliteli alkalin pil olmasına dikkat edin. Manzallah siz yokken pil biterse saat dönmez ve balıklarınız rahmetli olabilir. 🙁

Projenin pil kullanılmasının en önemli avantajı elektrikler kesildiğinde veya siz yokken sigortalar atsa bile sistemin çalışmaya devam edecek olmasıdır.

Ve projemizz BİTTİİ…. Kolay Gelsin… Balıklerınızı seyretmenin zevkini çıkarın…

İplikten Avize Yapımı

Kolayprojeler4 · çevreprojelerianlatımlı · evdekorasyon · sanatelişi

avizeiplik kullanarak avize yapımı

Anneler günü yaklaşıyor. Annenize farklı bir hediye vermek istermisiniz? Veya elinizdeki atık malzemeleri değerlendirmek istermisiniz? Öğrenciyim farklı bir tasarıma ihtiyacım var diyorsanız. İşte size göre bir çalışma. Bir tasarımcı olarak iplik,balon ve kumaş sertleştirici kullanarak şekilde görüldüğü gibi bir avize yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

Proje Yapım Aşamaları

haydi proje yapalımproje yapım aşamaları

Malzemeler: 

 • Kumaş Sertleştirici
 • Balon (Biraz sağlam olsun.)
 • Pamuk İplik. (Annelerimizin bizlere atkı veya kazak ördüğü iplerden)
 • Avize için lamba duy ve kablo seti. (KOÇTAŞ ve IKEA gibi alışveriş merkezlerinde satılıyor.)
avize yapımıproje yapımı

Balonu şişiriyoruz.

proje atölyesiteknoloji tasarım

Balonun daha sonra tekrar açılması gerekecek. Onun için ağzına ipimizi kullanarak (ıslatmayı unutmayın) basit ama hava kaçırmasını engelleyecek bir kravat düğüm atıyoruz.

projeproje yapımı

Bu projede kumaş sertleştirici oldukça önemlidir. İlk olarak ipliğimizi çeşme suyunun altında ıslıyoruz. Daha sonra şekilde görüldüğü gibi ipliği fırçanınn arasından geçirerek sertleştiriciyi döküyoruz. Arkadaşlar burada önemli olan ipliğin ilaçlanması. Adam burada fırça yardımıyla yapmış. Siz isterseniz bir kovanın içine ilacı sıkıp eldiven yardımıyla ipliği iyice karıştırabilirsiniz. Farklı bir örneği incelemek isterseniz aşağıdaki adrese göz atabilirsiniz.

 

http://www.craftynest.com/2009/03/hemp-pendant-lamps/

inovasyonteknoloji tasarım
tasarımproje

Gazete yardımıyla ortalığı pisletmeden ilaçlı ipliği küre şelindeki balonumuzun etrafına doluyoruz. İpliği dolarken ne kadar çok simetrik olursak görünümü o kadar çok hoş olur. Benden DEMESİ…

Dolama işleminden sonra fan veya petek yardımıyla sistemi kurutuyoruz. Bundan sonra balon patlaya bilir önemli değil..

avize nasıl yapılır.avize yapımı

Artık sona geliyoruz. Burda yapmamız gereken lamba takılı olan duy kablo setini sistem içerisine montaj ediyoruz. Farklı şekillerde montaj edebilirsiniz.Gerisi size kalmış.

nasıl yapılır?farklı avize tasarımları
projeproje

İşştee Bittii.. Şimdi koltuğa yaslanın ve tasarımınızın keyfini çıkarın. İyi seyirler…

Küçük Uçak Yapımı

Kolayprojeler4 · elektronikprojeler3 · yapım6

basit tasarımuçak yapımı

Bir kaç basit malzeme kullanarak gerçekleştirebileceğiniz farklı ve eğlenceli bir projeyle daha karşınızdayız. Küçük Uçak Yapımı olarak daha önce sizlerle video anlatımlı bir paylaşım yapmıştım. Ancak videoda problem yaşandığı için resimli olarak anlatma gereği duydum. Projenin yapım aşamaları ve diğer ayrıntıları için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Malzemeler

nasıl yapılırtasarım
 • 9V DC Elektrik Motoru (İnce ve hafif olması önemli).
 • 2 adet 1,5 V pil. (Uzun süre kullanım istiyorsanız 3.7 Volt 2400 mAh 18650 kodlu lithium- ion pil tercihiniz olsun.)
 • Olta ipi (Misina)
 • 10 cm uzunluğunda iki parça zil teli.
 • Yaklaşık 20 cm uzunluğunda Bakır tel.
 • Teneke kola kutusu.
 • Keski,pense,makas, zımpara ve muhtelif proje malzemeleri.

Yapım Aşamaları

icat buluşproje

Bakır teli kullanarak şekilde görüldüğü gibi motorun gövdesine bağlıyoruz. Zil tellerinide motorun uçlarına lehimliyoruz. (beyaz kablo olanlar).

inovasyon uçakkolay proje

Daha sonra motoru şekilde görüldüğü gibi pillerin gövdesine bağlıyoruz.

Pilleri birbirine seri bağlantı yapıyoruz. Pillerimiz ne kadar kaliteli olursa uçağımızda o kadar hızlı döner ve havada asılı durma süresi uzar. Pillerin seri bağlantısı için BURAYA TIKLAYINIZ.

hobbypervane yapımı

Makas ve teneke kutumuzu kullanarak şekilde görüldüğü gibi bir pervane yapıyoruz. Kesme işleminden sonra kenarları zımparalamayı unutmayın.

proje örnekleriproje

Pervaneyi şekilde görüldüğü gibi motorun ucuna montaj ediyoruz.

teknolojiproje yapımı

Motor bağlantı uçlarından birini pillerin pozitif (+) kutbuna sabitliyoruz. Diğer bağlantı ucunu boşta bırakıyoruz ki istediğimiz zaman uçağımızın motoruna enerji verelim. (İsteğe bağlı olarak devreye buton bağlayabilirsiniz.)

uçak nasıl yapılır?uçak maketi

Son olarak misina kullanarak uçağımızı yüksek bir yere sabitleyeceğiz. Motor ve pil ortasından dengede duracak şekilde dikkatlice uçağımızı bağlıyoruz. İşşte Bitttii Bu kadar..

Teleskop Yapımı

Kolayprojeler2 · videoluproje · fenprojeleri

basit teleskop yapımıteleskop yapımı

Evde birkaç basit malzeme kullanarak basit bir teleskop yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

Gerekli Malzemeler:

 1. 2 adet mercek (biri büyük diğeri küçük)
 2. Pet şişe
 3. Makas ve muhtelif proje malzemeleri

Otomatik Ayakkabı Altı Temizleme Sistemi

EARGED · ElektronikProjeler2 · Kolayprojeler4

otomatik ayakkabı altı temizleme sistemiayakkabı altı temizleme sistemi

Ayakkabıların altında oluşan toz,çamur,kurumuş çamur vb. pisliklerin ayakkabılıklara konulduğunda kirletmesi ve zeminde toz toprak bırakması problemine çözüm yolu bulmak için 2009 yılında Teknoloji ve tasarım dersi öğretmen adayı Yasin ÖZEN tarafından yapılan projenin ayrıntıları içinBUYRUN DEVAM EDELİM.

Endüstriyel Teknoloji alanına dönük olarak yapılan bu sistem 4 ana kısımdan oluşmaktadır.

 1. Hareket Sistemi: Bu sistem motor,dişliler ve bunlar arasında hareketi sağlayan zincirlerden oluşmaktadır.
 2. Temizleme sistemi: Dört adet fırçadan oluşmaktadır. Fırçaların çalışma boyu 40 cm, çapı ise 6 cm.
 3. Taşıma Sistemi: Sistemin üzerine binen yükü fırçalara ve sisteme zarar vermeden yaylar yardımıyla taşıma görevini sürdürür. Sistem üzerinde ki yük boşaldığında otomatik olarak duracaktır.
 4. Gövde: Hareket,taşıma ve temizleme sistemini üzerinde barındıran 6mm saçtan yapılmış kısımdır.

Rüzgar Tribünü Yapımı

ElektronikProjeler2 · Kolayprojeler3 · çevreprojelerianlatımlı · fenprojeleri

rüzgar tribünübasit rüzgar tribünü yapımı

Arkadaşlar bu yazımızda sizlere basit ama etkili bir rüzgar tribünü yapımını anlatacağız. Rüzgar enerjisinden faydalanarak kendi elektriğinizi üretmek için geliştirilmiş. Rüzgar enerjisi son dönemlerde en hızlı gelişme gösteren enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Ülkemizde henüz yaygın olarak kullanım alanı yok.  Ben inanıyorum ki özellikle tekonloji ve tasarım dersi başta olmak üzere öğrencileri proje üretmeye sevk eden diğer dersler sayesinde en kısa zamanda bu alanda ülkemiz gelişim gösterecektir. Neyse yazıyı daha fazla uzatmayalım. Projeye başlamadan önce Rüzgar Enerjisi ve Rüzgar Tribünü hakkında biraz bilgi edinmenizi tavsiye ediyorum.

Ewet şimdi projeye başlamak istiyorsanız BUYRUN KENDİMİZ YAPALIM.

Rüzgar Tribünü Çalışma Videosu

 

Proje Malzemeleri

projekendimiz yapalım
 1. Cetvel
 2. Makas
 3. Pergel
 4. Maket Bıçağı
 5. Kalem
 6. Çivi
 7. Kalem Tıraş
 8. Zımpara
 9. AVO metre
 10. Silikon Tabancası
 11. Pet şişe (1.5 lt)
 12. Emaye Bakır Tel (Yaklaşık 120m)
 13. Kalın Kontrplak,yonga (14*25*2 cm) yada kereste (1*6cm).
 14. 4 adet Toprak disk mıknatıslar (Rare earth disk magnets 2-2.5 cm)
 15. Kare Dübeller (2 adet 30 cm ve 1 adet 20 cm uzunluğunda)
 16. Yuvarlak ahşap dübel (6mm veya 1/4″ 30 cm uzunluğunda).
 17. LED diyot 5mm
 18. Contalar 4 adet (R=3cm)
 19. Ağaç Vidaları (#8, 5/8″)
 20. Vida (25 mm veya 7/8″)
 21. Karton (20*60 cm tercihen oluklu)
 22. Beyaz Tutkal (Küçük Boy)
teknoloji tasarım projeleriteknoloji ve tasarım dersi

Taban tahtamıza (14cm*25cm) şekilde görüldüğü gibi 6 cm yarı çapında bir daire çiziyoruz. Daha sonra daire merkezinden 8 cm uzaklıkta ayaklık yapacağımız yerleri işaretliyoruz.

rüzgar tribünükendimiz yapalım

Arkadaşlar yukarıdaki adımları takip ederek projemizin iskelet profil yapısını elde ediyoruz.

Bobinlerin Hazırlanması

rüzgar tribünü yapımıbobin hazırlama

Arkadaşlar bu tür projelerin çalışmamasının en önemli nedeni bobin kısımlarının yanlış hazırlanmasından kaynaklanmaktadır.

Bobin hazırlamak çin gerekli araçlar: Pense,zımpara,makas, dijital voltmetre.

Malzemeler: Emaye bakır tel (28 Gage 100m), Oluklu mukavva,elektrik bandı.

Mukavva kartonu 3 cm genişliğinde yaklaşık 20 cm uzunluğunda olmalıdır. Her biri 4 cm uzunluğunda 8 adet bant kesiyoruz.

Karton üzerine bakır tellerden 4 rulo oluşturun. Her bir rulo 200 sarım dan oluşacak. Bobinler arası mesafe 20 cm olsun. Sarım işi bittikten sonra çıkış uçlarından 15 mm kısmı zımparalayıp bobin iletken ucunu oluşturuyoruz. Test kısmında avo metre 200 ohm aralığında olacak ve 10 ohm gibi bir direnç değeri göstermesi lazım.

Stator Kısmının Yapılması

stator yapımıkendimiz yapalım

Stator oluşturmak için hazırladığımız bobinleri diyagram şekilde görüldüğü gibi zemin tahta üzerine montaj ediyoruz. Bobinler üzerinden akım geçişi saat yönünde olacaktır.

teknoloji ve tasarımteknoloji tasarım
teknoloji tasarımrüzgar tribünü yapımı

Sıcak silikon kullanarak şekilde görüldüğü gibi bobinleri montaj ediyoruz.

elektronik projeled diyot

Led diyotu bobin bağlantı ucuna bağlıyoruz. Ürettiğimiz elektrik led diyotumuzu yakacak.

icat buluş inovasyonrüzgar enerjisi

Rotor Kısmının Yapılması

projerotor kısmının yapılması

12 cm çapında 2 adet oluklu mukavva kartondan elde edeceğimiz daire şeklindeki diskimize 3 cm çapındaki contalarımızı aşağıdaki şekillerde görüldüğü gibi montaj ediyoruz. Contaların temiz olmasına dikkat edin.

icat buluşrotor

Mıknatısları contalar üzerine montaj ederek rotor kısmını bitiriyoruz. Burada mıknatısları montaj ederken dikkatli olmamız gerekiyor. Aşağıda resimlerde görüldüğü gibi mıknatısları dikkatli bir şekilde birbirine sürterek polarite ediyoruz. Daha sonra aynı kutuplar yukarı bakacak şekilde (kuzey-güney) montaj ediyoruz. Polarite ettiğinizden emin değilseniz pusula yardımıyla kontrol edebilirsiniz.

Tribün Yapımı

1.5 lt. su şişesi ve oluklu karton ile aşağıdaki adımları takip ederek şekilde görülen tribünü elde ediyoruz.

rüzgar enerjisitürbin

Tribünü şekilde görüldüğü gibi projemizin iskelet kısmına takıyoruz.

teknoloji dersiicat buluş

Artık projemizin son adımlarını yapıyoruz. Tribün kısmına rotoru montaj ediyoruz.

Bitiriyoruz…….

rüzgar tribünürüzgar enerjisi

Son olarak rotor ve tribünü stator kısmına aralarında 1 mm mesafe kalacak şekilde aşağıdaki şekildeki gibi montaj ediyoruz.

projetest

Projemiz bittiğine göre test edebiliriz. AVO  metremizin AC 220 V kısmında cihazımız 1.4 ACV değeri göstermektedir.

yapım kuşağıteknoloji tasarım

Son olarak projemizi Led diyot kullanarak test ediyoruz. Ewet arkadaşlar projemiz bitti. Soruları olan arkadaşlarİLETİŞİM menüsünden sorabilir.

Plastik Pet Şişelerden Sal Yapımı

Kolayprojeler3 · çevreprojelerianlatımlı · ilginçprojeyapımları

sal yapımıkendimiz yapalım

Son zamanlarda google arama motorunda “Kolay Proje Yapalım” anahtar kelimesi kullanılarak proje örnekleri arayan kullanıcı sayılarında artış olduğu gözlemlendi. Sizlerde şekilde görüldüğü gibi bir Kolay Proje olan SAL PROJESİNİ yapmak istiyorsanız buyrunKENDİMİZ YAPALIM.

kendimiz yapalımatık maddelerin değerlendirilmesi

Projeyi yapmaya başlamadan önce kaç adet plastik pet şişesi toplamamızı hesaplamamız gerekmektedir. Kendimi ve bir arkadaşımı taşıması için gerekli olan plastik pet şişe miktarını hesaplamak için ARŞİMET PRENSİBİNDENfaydalanıyoruz. Arşimet prensibine göre sıvı içerisine batırılan bir cisim, batırılan kısım kadar sıvıyla yer değiştirir. Yerini değiştiren sıvının ağırlığına eşit bir kuvvetle aşağıdan yukarıya doğru kaldırılır.

Sal üzerine binecek olan iki kişi için toplam ağırlık 170 kg olsun. Arşimet prensibine göre  0.5 lt. (1 lt=1 kg) pet şişelerden  minumum 340 adet lazım. Biz işimizi sağlam yapalım birde fazla kilolu arkadaşlarımızında bineceğini hesaplarsak 400-500 arası pet şişe topluyoruz. Artıkım toplama yöntem ve teknikleri sizin yaratıcılığınıza kalmış. Okul,market,toplu alışveriş merkezleri vb.

projekendimiz yapalım

Projemizin planı şekilde görüldüğü gibi olacak.

 1. Platform olarak kontrplak kullanılacak.
 2. Pet şişeler balıkçı ağına toplanacak.
 3. Pet şişeleri platforma montaj etmek için PVC kullanılacak.
kendimiz yapalımproje

İlk olarak balık ağlarımızı 2m boy 1m en ölçüsünde kesiyoruz. Kestiğimiz yerleri aşağıda bulunan fotoğraflarda görüldüğü gibi plastik kablo kelepçeleri ile birleştiriyoruz. Elde ettiğimiz ağların içine pet şişelerimizi eşit olacak şekilde oluşturduğumuz DUBA nın içine dolduruyoruz.

proejlerteknoloji tasarm

Elde ettiğimiz dubaları PVC borularla şekilde görüldüğü gibi birleştiriyoruz. Oluşturduğumuz çerçevenin boyu 2m genişliği ise 1m. Projemizin çerçevesini oluştururken sıhhi tesisat malzemeleri kullandık ama siz farklı alternatifler kullanabilirsiniz.

pvc projelerisal yapımı

Köşe birleştirme işlemlerini su tesisatı yapan dükkanlarda yaptırabilirsiniz. Gerekli alet ve donanıma sahipseniz PVC birleştirici aletleri kullanarak kendiniz evde yapabilirsiniz.

teknoloji ve tasarım dersiteknoloji tasarım

 

Ewet arkadaşlar artık projemizin son adımlarını yapıyoruz. Sırada PATFORMU oluşturmak kaldı. DUBA’larımızı kontrplak üzerine aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi:

 • PVC Kelepçeleri
 • Civata
 • Uçurtma ipi kullanarak montaj ediyoruz.

 

inovasyonbasit proje

İştee bu kadar arkadaşlar BİTTİİİİ.. Unutmadan SAL’ınızı kullanmak için KÜREKLERE ihtiyaç duyacaksınız. Başka bir yazımızda sizlere KÜREK yapımını anlatacağız. Şimdilik kürek benzeri veya hazır kürekleri kullanarak SAL keyfi çıkarmaya başlayın.

Uçan Balon Yapımı

Kolayprojeler3 · ilginçprojeyapımları · fenprojeleri

proje yapalımkendimiz yapalım

Teknoloji ve tasarım dersi yapım kuşağı etkinlikleri kapsamında evinizde bulunan bir kaç basit malzeme ile kendinizin yapabileceği SICAK HAVA AKIMININ oluşturduğu etki ile UÇAN BALON yapımı.

 

Tarihi kayıtlara göre SICAKHAVA BALONLARI’nın mucidi M.Ö. 2. yy. (181-234) Zhuge Liang dır. Liang devrinin tanınmış bir siyasetçisi ve Üç Krallık Döneminin Yöneticisiydi. Ayrıntılı bilgiBURDA.

UYARI: Projeyi deniz veya Göl bent üzerinde havalandırın. Proje üzerinde yanıcı madde bulnduğu için düştüğü ve temas ettiği yüzeyde hasarlara sebep olur.

 • Askeri alan ve Havalimanı Bulunan Yerlerde Lütfen Deneme Yapmayın.
 • Kırsal kesimlerde Kuru Tahılların depolandığı ve hayvanların otlak alanlarının bulunduğu yerlerde denemeler yapmayın.
 • Ayrıca proje deneme aşamasında  yanıcı madde kullanacağımız için Söndürücü gaz veya SU hazır olarak bulunsun.

Bu ön bilgilerden sonra sizlerde şekilde görüldüğü gibi bir UÇAN BALONyapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

 


Proje Videosu

Proje Yapım Aşamaları

projekendimiz yapalım

Proje İçin Gerekli Malzemeler:

 1. Çelik Tel (Galvanize 1-3mm) Ne kadar ince olursa o kadar iyi olur.
 2. Çöp Torbası.
 3. Pense.
 4. Pamuk.
 5. Bant.
 6. Tiner veya İspirto
uçan balon yapımıteknoloji tasarım

Teli çöp torbasının ağız kısmına şekilde görüldüğü gibi montaj ediyoruz. Teli torbanın etrafına birbirine eşit uzaklıkta bulunan dört noktadan bant yardımıyla yapıştırıyoruz. Aşağıda ki resimlerin üzerinden aşamaları uygulayabilirsiniz. Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

proje yapım aşamalarıkendimiz yapalım

Çöp torbasının ağzına sardığımız telin çap uzunluğunun yarısı kadar uzunluğuna şekilde görüldüğü gibi pamukları montaj ediyoruz.

Ve Bittii…

sıcak hava ile balon uçurmauçan balon

Pamukların üzerine ispirto dökerek balonumuzu uçurabiliriz. Arkadaşlar projemizi denerken lütfen yukarıda belirttiğimiz uyarıları dikkat edin. Yanınızda yangın söndürme cihazı veya su bulundurun. Herkese Kolay gelsin.

Süt Kutusundan Üçlü Bant Dağıtıcı Yapımı

Kolayprojeler3 · çevreprojelerianlatımlı · ilginçprojeyapımları

atık malzemeleri değerlendirmebasit proje yapımları

Teknoloji tasarım dersinde atık malzemeler (kağıt süt kutuları) kullanarak yapılan üçlü bant tutucu yapımı içinBUYRUN DEVAM EDELİM.

icat buluş inovasyonbasit projeler
Proje Yapımında Kullanılacak Malzemeler:
 • Yarım litrelik kağıt süt veya meyve suyu ambalaj kutusu.
 • Oluklu Karton
 • Sert mukavva karton (süt kutusunun uzun diktörtgen yönü boyutlarında).
 • Takacağınız bantların iç çap ölçülerine uygun teneke salça veya kola kutusu.
 • Silikon Tabancası
 • Kalem,Cetvel,Tutkal vb. muhtelif malzemeler.
teknoloji tasarım projeleriinovasyon

Kutunun uzun kenarına şekilde görüldüğü gibi kutun 2/3 sini diktörtgen şeklinde çiziyoruz.

kolay proje yapımıyapım kuşağı
teknoloji ve tasarım dersiteknoloji tasarım

Mukavva karton üzerine salça kutumuzu ve bantların daire çapının yarısı kadar daireler çiziyoruz.

basit proje yapımlarıproje yapalım

Oluklu kartonumuza mukavva kartonumuz ile elde ettiğimiz geometrik şekilleri çizip şekilde görülen tasarımı elde ediyoruz.

kurgu kuşağıyapım kuşağı
proje örnekleriproje nedir

Kestiğimiz Mukavva Kartonun kalıbını şekilde görüldüğü gibi süt kutusunun üzerine çizip kalıbı maket bıçağıyla keserek çıkartıyoruz.

projelermatematik projeleri

Kalıbını çıkarttığımız kutunun içine önceden hazırladığımız oluklu karton ve mukavvadan elde ettiğimiz kalıp şekilleri montaj ediyoruz.

projeproje örnekleri
proje nedirprojeler

İşteee Bitttiii.. Güle güle Kullanınnn

Lazer Silahı Yapımı

Kolayprojeler3 · elektronikprojeler3 · ilginçprojeyapımları

Ewet arkadaşlar yanlış duymadınız. Sizlere bu yazımızda lazer silahı nasıl yapılır onu göstereceğiz. (Yapacağımız lazer kesicinin gücü 245 mw.)

NOT: Yasal Uyarı: DİKKAT: Bildiğiniz gibi Lazer Silahları tehlikelidir. Hiçbir canlı nesneye tutulmamalıdır. Klasik lazer işaretçiler gibi kullanılmamalıdır (Sunumlar,evcil hayvanlar, çocuklar vb.). Bu proje sadece lazer silah sistemleri potansiyelini anlamak için sizlerle paylaşılmıştır. Projenin yapımı ve kullanımı sırasında meydana gelen hasar ve kazalardan kullanıcının kendisi sorumludur. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

Proje Malzemeleri

proje yapalımteknoloji tasarım

Proje için Gereki Malzemeler:

 • 16x DVD yazıcı yoksa Kırmızı Lazer Diot. BURDANsipariş verebilirsiniz.
 • Mini El Feneri (Mini Maglite) BURDAN sipariş verebilirsiniz.
 • Lazer Modülü (Projede AixiZ Lazer Modülü Kullanıldı). BURDAN sipariş verebilirsiniz.
 • Muhtelif Malzemeler (pense,havya,lehim,küçük tornavidalar vb.)
teknoloji tasarımlazer modülü

Lazer Modülü

Proje Yapım Aşamaları

ilginç projebasit proje

İlk olarak DVD üzerinde bulunan vidaları sökerek Lazer Diotu yerinden çıkarıyoruz. Diotu çıkarırken sabırlı ve dikkatli davranmamız gerekiyor. Mümkün mertebe cımbız ve havya kullanarak sökme işelmini gerçekleştirin. Lazer Diota zarar gelmesini istemeyiz. Tanesi 40 $ malum.

De montaj sırasında iki adet diyotla karşılaşacaksınız. Bunlardan bir tanesi brülor (IR Diyot) diğeri gerçek DVD yazma Diotu. 3 pin devre diotu kırılgan olduğu için havya ile sökerken dikkatli olun.

resimli proje yapımıkolay proje

Uzun uğraşlar sonucunda çıkaracağınız Lazer Diot.

robot yapalımyapım kuşağı

Uğraşmak istemiyorsanız hazır satın alacağınız DİOT böyle olacak. (3 bacaklı)

teknoloji tasarım dersiteknoloji ve tasarım dersi

Lazer Modülü (AixiZ) alt ve üst kısmını söküp üzerindeki etiketi kaldırın.

buluşproje
nasıl yapılır?proje

Mini el fenerinin içindeki pilleri çıkarın ve led kafasına diotu vida yardımıyla montaj edin.

teknloji dersiteknolojidersi

Vidalama yaparken fazla sıkı yapmayın.

lazer kesicilazer silahı

Son olarak el feneri içerisine yeni oluşturduğumuz lazer diotu takarak denemelere başlayabilirsiniz.

elektronik projeelektronik devre

Projenizin sağlıklı bir şekilde (Düşük güçlü diyot kullananlar) uzun süreli çalışmasını istiyorsanız şekilde ki gibi bir sürücü devre kullanabilirsiniz.

Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklamanız yeterli olacaktır.

www.instructables.com

Fare Kapanından Araba Yapımı

Kolayprojeler3 · ilginçprojeyapımları

teknoloji tasarım

Teknoloji ve Tasarım Dersi Yapım Kuşağında gerçekleştirebileceğiniz bir proje. Fareler çoğu insanın korkulu rüyasıdır. Farelerden kurtulmak için ilaç kullanırlar,kedi beslerler kimide özellikle köy yerlerinde Fare Kapanı kullanırlar. Biz bu Fare kapanından şekilde görüldüğü gibi kurmalı bir araba yapacağız. Ayrıntılar için BUYRUN DEVAM EDELİM.

teknoloji tasarım

 

Proje Yapımı için Gerekli Malzemeler:

 

 

 • 4 tane Çengel Çivi
 • 6 adet balon
 • 2 adet dolma kalem
 • 4 adet CD / DVD
 • Malum Fare Kapanı
 • 2 adet Teneke Kutu Kola Kapağı
proje yapalım

Tükenmez kalemlerin uçlarından keserek silindir haline getiriyoruz.

balon
cd

Balonları resimdeki gibi keserek CD’lerin çevrelerini sarıyoruz. CD’ler kaygan olduğu için balonlar arabamıza hareketlilik sağlacaktır.

teknoloji tasarım dersi

Çengel çivilerin yardımıyla daha önce kestiğimiz kalemlerin ortasına resimdeki gibi delik açıyoruz.

kolay projeler

Kalemin ortasına açtığımız deliğe şekilde görüldüğü 30 cm uzunluğunda bir ip bağlıyoruz. İpin ucuna kürdan veya kibrit sapı bağlıyoruz ki ip kalemin deliğinden fırtmasın.

ilginç icat

Çengel çivileri şekilde görüldüğü gibi kapanın ön ve arka taraflarına montaj ediyoruz. Tekerlere yatak görevini yapacaklar.

farklı tasarım

Kalemleri şekilde görüldüğü gibi yataklara montaj ediyoruz. Ortasını deldiğimiz ip bulunan kalemi kapanın arka tarafına takıyoruz.

teknoloji dersi projeleri

Elimizde kalan dört adet balonu şekilde görüldüğü kalemlerin uç kısımlarına sarıyoruz. Balonlar  CD lerden oluşan tekerlere mil görevini yapmış olacaklar.

proje

Tekerlerin mil kısmını oluşturduktan sonra sıkı bir şekilde CD leri şekilde görüldüğü gibi montaj ediyoruz.

yapım kuşağı

Arka tarafında teker ve yatak kısmını takıyoruz. Buraya dikkat: Kalemin ortasından çıkan ipi fare kapanını kurmak için kullandığımız ortada bulunan hareketli çubuğun ucuna dolayacağız. Çubuğun uzunluğuna ve gerilme kuvvetine göre ipliğin boyunu ayarlayabilirsiniz.

resimli proje yapımı

Arkadaşlar aman dikkat!!!! İpi kapanı kurarken elinizi sıkıştırmayın. Koparır vallah. İşte BİTTTİİİİ… Benden bu kadar. Aşağıya birde video ekledim. Buna rağmen sorunuz olursa iletişim menüsünden sorabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Projede bulunan video youtube sitesine ait. Ülkemizde youtube yasaklı olduğu için DNS numaralarınızı değiştirerek girebilirsiniz. Aşağıdaki link de DNS adresini değiştirmek resimli olarak anlatılmakta.

İğnelik Yapımı (Geri Dönüşümlü)

Kolayprojeler3 · evdekorasyon · sanatelişi · ilginçprojeyapımları

teknoloji ve tasarım

Elinizde bulunan eski yün kazak ve fincan kullanarak kullanarak Anneler Gününde annenize verebileceğiniz güzel bir iğnelik yapabilirsiniz. Sizde şekilde görüldüğü gibi bir iğnelik yapmak istiyorsanız çalışmanın ayrıntıları bu yazının devamında.

Malzemeler

 • Eski kazak (tercihen yün kazak olsun).
 • Çay fincanı veya çorba kasesi.
 • Tutkal (Ağaç yapıştırıcı)

Şeritlerin Kesilmesi

teknoloji tasarım

Fincanın çap ve genişlik ölçülerine göre 2 veya 3 kat rulo oluşturuyoruz. Güzel bir görünüme sahip olması için rulo oluştururken farklı iki renkte kumaş kullandık.Gül şeklinde bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Ruloyu sıkıca sardıktan sonra bir iğne yardımıyla rulo uçlarını birleştiriyoruz.

Tutkal İşlemi

teknoloji tasarım

Tutkalı şekilde görüldüğü gibi fincanın içine sürüyoruz. Tahmini olarak beş dakika bekledikten sonra rulomuzu fincanın içerisine montaj ediyoruz.

Vee Bitiyor

teknoloji tasarım

Rulomuzu şekilde görüldüğü gibi fincana montaj ederek kuruması için bekliyoruz.

İşşte Bittiii

yapım kuşağı

Artık iğnelerimizi güvenle kendi yapmış olduğumuz bu çalışma üzerine iğneleyebiliriz. Yapımı oldukça kolay ve çabuk olan bu çalışmayı arkadaşlarınıza veya annenize hediye ederek onları sevindirebilirsiniz.

Başka bir proje çalışmasında görüşmek üzere. Kolay gelsin.

yapım kuşağı
teknoloji tasarım dersi

Çok Amaçlı Elbise Askılığı

Kolayprojeler2 · çevreprojelerianlatımlı · evdekorasyon · giyecek · ilginçprojeyapımları

Küçük eşyalarınızı (banyo havlusu,çorap,iç çamaşırı,eldiven,şapka vb.) kurutmak için gerçekleştirilmiş bir çalışma. Katlanabilir özelliği sayesinde seyahat ederken de kullanabilirsiniz. Projenin yapımı için buyrun DEVAM EDELİM.

Malzemeler

yapım kuşağı
 1. 9 adet mandal
 2. Polyester pamuk fitilli kumaş lastiği. (Don lastiği 😉 1,5 metre)
 3. Makas ve dikiş malzemeleri
 4. Desen için gazete kağıdı ve kumaş.
 5. Elbise askısı (Bükülebilir tel kullanarak kendiniz hazırlayabilirsiniz.)

Model (Kalıp) Hazırlanması

askılık

Gazete üzerine elbise askılığı üzrine şekilde görüldüğü gibi koyalım. Daha sonra askının kenarlarından 3 cm boşluk kalacak şekilde çizip kesiyoruz.

teknoloji ve tasarım dersi

Gazete kalıbının üzerine kumaş modelimizi saracak şekilde kesiyoruz.

Kumaşın üst tarafında askının takılacak kısmının geçmesi için şekilde görüldüğü gibi boşluk bırakıyoruz. Unutmadan belirteyim, dikiş kısımlarını kumaşın iç tarafından yapıyoruz. Mandalları da iç taraftan dikeceğiz.

Bizim kumaşın dış rengi kahverengi iç rengi ise mavi.

Mandalların Hazırlanması

basit buluş

Mandal sayımıza göre 10 cm uzunluğunda lastik parçalar oluşturup, mandallar ile birleştiriyoruz.

kolay proje

Lastikli mandalları şekilde görüldüğü gibi projemize dikiyoruz.

ilginç buluşlar

Son Aşama

teknoloji dersi

Son olarak da askılığın başına şekilde görüldüğü gibi tutucu lastik takıyoruz ve bitiyor.

kurgu kuşağı
teknoloji ve tasarım dersi

 

paylaş:

Yorum Yap