Banyoda işemenin hükmü, sakıncaları, zararları ve faydaları nelerdir?

Merhaba arkadaşlar, bazı insanlar duşta çiş yapmayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Bazıları ise zor durumda kalıp sıkıştıklarında banyo yaparken işemeyi bir çözüm olarak görebiliyor. Peki duşta ciş yapmak ahlaken, sağlık bakımından yada dinimiz açısından doğru mudur veya uygun mudur?

Gelin bunlara tek tek cevap verelim…

banyo.jpg (450×302)

Duşta İşemeye Başlamanız İçin 8 Çok Ciddi Neden

Tasarruf edersiniz, işedikten sonra çektiğiniz her sifon, ciddi anlamda faturanıza etki ediyor

Duşta İşemeye Başlamanız İçin 8 Çok Ciddi Neden

Çevre için iyi, eğer günde bir kez duşta işersek, kişi başına 2,500 litre su tasarruf ediyoruz
Daha temiz olursunuz, tuvalet kağıdı her şeyi her yere bulaştırırken su her şeyi temizler

Duşta İşemeye Başlamanız İçin 8 Çok Ciddi Neden
Tuvalette daha temiz olur, her yere sıçratmadan, rahatça işinizi görebilirsiniz

Duşta İşemeye Başlamanız İçin 8 Çok Ciddi Neden
Dışarıda işiyorsunuz zaten, evde de duşta işeyebilirsiniz
Yapılan anketlere göre zaten dünya nüfusunun yarısından fazlası duşta işiyor
Tamamen temiz, çünkü çişiniz steril bir madde ve suyla gidiyor, duşta işeyin, esen kalın, bir faydanız olsun.

Bazı insanlar, akşam veya gece sabaha doğru banyo yaptığında şeytan dokunur, aklını kaybedebilirsin, diyorlar. Bu ne kadar doğru?

Bazı vakitlerde banyoya girilmesi adab açısından uygun görülmemiştir. Çünkü bu vakitler şeytanların dağılma vaktidir. Ama bu vakitlerde banyo yapmak günah değildir, ihtiyaç olduğunda banyo yapılmalıdır. Mümkünse başka vakitler tecih edilmelidir. Bununla beraber bu vakitlerde banyoya girenlerin aklını kaybetmesi söz konusu değildir.

BANYO ADABI:

1. Banyo yapmadan önce misvakla dişimizi temizlemeliyiz.
2. Banyoya, Allah’ın huzuruna temiz çıkmak gibi, güzel düşüncelerle girmelidir.
3. Sol ayağımızla banyoya girmelidir.
4. Girerken “Bismillahirrahmanirrahim, pisliklerin her cinsinden ve kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım.” demeliyiz. (Buhârî, Vüdû’, 9, Deavât, 14; Müslim, Hayz, 122, 123)
5. Banyoyu kimsenin göremeyeceği şekilde kapatmalıyız.
6. Hamamda setri avrete riayet etmeli ve peştamal giymelidir.
7. İlk girişimizde sağ ve sol omuzlarımızı yıkamalıyız.
8. Suyu lüzumundan fazla israf etmemeliyiz.
9. Banyoda suyun sıcaklığı gibi ürperten hallerde cehennemi düşünmeli, bununla cehennem arasında mukayesede bulunmalıdır.
10. Banyoda konuşmamalı, aşikâre Kur’an ve ilahi gibi şevler söylememelidir.
11. Akşama yakın, akşam ile yatsı arasındaki vakitlerde banyoya girilmemelidir.
12. Banyoda su dökünürken ayakta su dökünmelidir. Oturarak su dökünmemelidir.
13. Banyoda küçük büyük abdest bozulmaz. Peygamberimiz (asm) bu hususta da önemle durur:

“Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, Tahâre 17; Nesâî, Tahâre 6)

14. Banyo, yıkanan tarafından güzelce temizlenir. Nahoş görüntülere meydan verilmez. Sabun, saç ve pis su artıkları giderilir. Kirli çamaşır asılmaz. Kirli olarak bırakılmaz.
15. Herkesin özel banyo peştamalı olur ve kendi peştamalını kullanır.
16. Banyodan evvel saç, bıyık gibi yerleri uzamışsa düzeltmeli ve kısaltmalıdır.
17. Koltuk altlarında biten tüyleri azami kırk günde bir yolmak ve tıraş etmek müstehaptır.
18. Kasıkları azami kırk günde bir temizlemek sünnettir.
19. Sağ gözümüze üç, sol gözümüze iki sürme çekmek ve sürme çekerken sağdan başlamak Peygamberimiz (asm)’in bir sünnetidir.
20. Kestiğimiz tırnakları, tüyleri bir parçaya sararak toprağa gömmeli ya da yakmalıyız.

Banyoya tuvaletini yapmak günahmıdır ?

Soru: Gusül abdesti alırken yada acil durumda tuvalet ihtiyacı için duşakabini kullanıyoruz. Banyoya işemenin günah olduğu söyleniyor. Araştırdım bu konuda yeterli bilgi bulamadım. Bu konuda yanlış ve hata yapmak istemiyorum.
Bizi bu konuda aydınlatmanız mümkün mü acaba 😕
Şimdiden teşekkür ederim.

CEVAP:

Evet hadisi şeriflerde Peygamber Efendimiz s.a.s içinde gusül alınacak suya bevletmekten biz ümmetini sakındırmıştır.. Ancak bu sakındırma suyun bir akarı olmayıp ayağın altına biriktiği eski durumlar içindir. Hadisi şerifte bu husus vurgulanmış ve ayak altında birikmiş ve durağan su içine bevletmenin manevi zararlara, bahusus vesveseye sebep olabileceği açıklanmıştır. Şu halde banyo gideri açık ve suyun akıp gittiği bugünkü banyolarda dikkati bir şekilde def-i hacet etmede bir mahzur yoktur.

Ayrıca banyoya girerken duası okunur ve besmele çekilirse elbisesizliğin doğuracağı muhtemel zararlardan ve her türlü şerden de kişi korunmuş olur. Yani helaya giriş duasını unutmamayı tavsiye ediyorum.

Duası: Allahım her türlü maddi manevi pisliklerden sana sığınırm, bismillah” der ve helaya/banyoya girer, biliyorsa arapçasını okuması evladır.

Hadis-i şeriflerde yasaklanan ”banyoya bevl edilmez” hususu mollakasım hoca kardeşimin de izah ettiği gibi suyun ayak altında toplandığı veya toprak mekanda yapılan yıkanmalar için geçerlidir.

Zamanımızda ki banyolar genellikle fayans veya seramik kaplı olduğu için üzerinize sıçratmadığınız müddetce bir sorun teşkit etmez.

Ancak eğer toprak veya suyun ayakaltında biriktiği bir mekanda yıkanmak icab ederse hadis-i şeriflerdeki yasak yine gündemdedir.

Banyoda işemek ve mezar taşı okumak hafızayı köreltir diyorlar gerçeği var mıdır ?

Bu işin doğrusu , ihtiyaclarını banyodan once ya da sonra yapman , neticede banyoda kamp kuracak hali yok insanın , en fazla 20-30 dakikada çıkarsın .Din açısından idrar normalde abdesti bozar , bu yüzden erkeklere de ayakta işemek aslında yanlış olduğu bildirilmiş , ayakta işerken elbiseye sıçrayacağı ve o elbise ile abdestli de olsan namazının sarih olmayacağı söylenmiştir. Bu yüzden müslüman ve türk kültüründe alaturka diye bir tuvalet biçimi , elbisenin toplanarak ve sıçrama mesafesinden uzaklaştırılarak ihtiyacın oturur vaziyette giderilmesi için çıkmıştır. Yoksa , alafranga denen oturaklı tip tuvaleti icat etmeyecek insanlar değildi eskiler..Sağlık açısından da , banyoda idrar yapmanın birkaç sakıncası olabilir. Birincisi , gidip su giderine oturamayacağına göre , ya ayakta bırakmak ya da oturduğun yere bırakmak seçenekleri varsa ,her ikisinde de idrarının tenine bulaşması kaçınılmaz. Dahası atıktaki üre ve ürik asit bıraktığın yere kesin yapışır, bir de hafif veya ciddi genital hastalık taşıdığını ,bakteri veya hpv gibi virus taşıdığını ama bilmediğini farzedelim . İlk etki , bunlar keselesen bile malzemeyi , uzaklaştırabileceğin şeyler olmayacağından , kendinde yayılmasına sebep olursun. İkincisi , aynı banyoyu başkası da kullanıyorsa , o banyo ortamına hediye edilen bu asit , bakteri ve virusleri aynı şekilde oraya oturan her kim olursa ona da ücretsiz hediye etmiş olursun. Dyelim 13-14 yaşında bir kızkardeşin var ve bayanlar bu banyoyu erkekler şu banyoyu kullanıyor. Sendeki virus aynen kızkardeşine de geçecektir. Sonra sana ” abla benim oramda siğiller çıktı ” dediğinde ona ” sen kimden kaptın bunu , bu cinsel hastalık ” diye masumun üzerine yürümeden önce , üşengeçliğinin ve aymazlığının sebep olduğunu hatırlaman gerek.

paylaş:

1 Yorum

  1. tabiki dinimizce banyoya dıskı veya isemek yasaktır cünkü gusül abdesti nerde alıyorsun,gusül absetti temiz yerde alınmalı 😉

Yorum Yap