Bangladeşin Başkenti Neresidir

Bangladeş Başkenti; Dakka‘dır.

Dakka (Bengalce: ঢাকা, okunuşu [ˈɖʱaka]; Babür İmparatorluğu dönemindeki adlarıyla Dacca ve Cihangir Nagar), Bangladeş’in başkenti ve Dakka ilinin[3] merkezi. Dakka bir megaşehirdir ve Güney Asya’daki en büyük şehirlerden biridir.Buriganga Nehri’nin kıyısında yer alan Dakka’nın nüfusu büyükşehir alanı ile birlikte 12 milyondur ve bu özelliğiyle Bangladeş’in en büyük şehridir.[4] Dünyanın en fazla nüfusa sahip 9. şehridir[5] ve ayrıca dünyadaki nüfusu en yoğun şehirlerden de biridir. Dakka “Camiler Şehri” olarak bilinir[6] ve dünyanın en iyi muslinini üretmesiyle tanınmıştır. Aynı zamanda “dünyanın çekçek başkenti” olarak da bilinir. Her gün yaklaşık 400 bin kişi şehirde çekçek kullanmaktadır.[7] Bugün, bölgedeki en büyük kültür, eğitim ve iş merkezlerinden biridir.

17. yüzyıldaki Babür hakimiyeti sırasında şehir Cihangir Nagar olarak bilinmekteydi. İdari biriminin başkentiydi ve dünya çapında bir muslin ticareti merkeziydi. Britanya egemenliği döneminde şehir hızla büyüdü ve Kalküta’dan (günümüzde Kolkata) sonra Bengal’deki en büyük ikinci şehir haline geldi. 1905 yılındaki Bengal’in bölünmesinin ardından, Doğu Bengal ve Assam ilinin başkenti haline geldi; fakat 1911’de bölünmenin iptal edilmesi sonucu il başkenti olma özelliğini kaybetti. 1947’deki Hindistan’ın bölünmesinin ardından Doğu Pakistan’ın idari merkezi oldu, ve 1971’de bağımsız Bangladeş’in başkenti haline geldi. Bu dönemde şehirde büyük bir kargaşa yaşandı, bunların içinde sıkıyönetim, Bangladeş’in bağımsızlığının ilanı, askeri baskı, savaş sırasında meydana gelen hasarlar ve doğal afetler bulunmaktaydı.

Çağdaş Dakka, Bangladeş’teki ekonomik, kültürel ve siyasi hayatın merkezidir.[8] Ülkede altyapısı en gelişmiş yer olmasına rağmen kirlilik, trafik sıkışıklığı ve artan nüfus nedeniyle hizmetlerin yetersiz kalması gibi sorunlar yaşamaktadır. Son onyıllarda Dhaka’da ulaşım, iletişim ve bayındırlık alanında çağdaşlaşmalar yaşanmıştır. Şehir büyük yabancı yatırımlar ve daha fazla ticari faaliyete ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda, şehre ülkenin diğer yerlerinden gittikçe artan bir nüfus akışı vardır ve bu da Dakka’yı dünyadaki en hızlı büyüyen şehir yapmaktadır

paylaş:

Yorum Yap