Balık kaç günde bozulur ve bayatlar

Balığın bayatlama süresi ne kadardır, balık kaç gün sonra bayatlar, balık kaç günde bozulur, balığın bayatlaması için en az kaç gün geçmesi gerekir, balığın bozulmas süresi kaç gündür, balık kaç günde bozulur, balık kaç gün sonra bayatlar, balığın bayatlamaması için en çok kaç gün sonra yemeliyiz, balık buzdolabında kaç gün saklanmalıdır, balığı buzdolabında kaç derecede kaç gün saklamak gerekir, balık oda sıcaklığında kaç günde ve kaç saatte bozulur:

Balıklar genellikle oda sıcaklığında (20 C) 24 saat süre ile tazeliklerinden bir şey kaybetmeden durabilirler. Bu kış ayları için geçerli olup yaz aylarında klimasız yerlerde bu süre oldukça kısalır. Eğer bu süre 24 saati geçecekse muhakkak temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabına koyup donduramayacağımız balıkları bekletirken açık olarak koymamaya dikkat etmeniz gerekir.

Buzdolabının +5 C’lik bölmesinde 3 gün, tek yıldızlı dolapların buzluklarında 0 ila -5 C arasında 14 gün saklanabilir. Daha uzun süreli saklamalar için üç yıldızlı buzdolaplarının -18 derecelik deep-freeze’leri veya bağımsız deep-freeze’ler kullanılmalıdır. Deep-freeze’lerde saklama süreleri Hamsi, sardalye gibi küçük balıklar için 3 ay, 3 ila 4 adeti bir kilo gelen Çipura, Lüfer gibi balıklar için 5 ila 6 aydır. Bir kilodan büyük balıklar için ise 6 ila 8 aydır. -25 C’lik deep-freeze’lerde ise bu süre yüzde 50 artar.

paylaş:

Yorum Yap