Balgam Atmanın En Kolay ve Garanti Yolu Nedir?

BALGAM ÇIKARMA: Trakea ve bronşların iç yüzünü örten mukozadaki salgı bezlerinden, günde yaklaşık olarak 100 mi. kadar ıpukus yapısında bir salgı s algılanmaktadır. Bilindiği gibi solunumyollarının iç yüzünü örten mukozanın epitel hücrelerinde titrek tüyler bulunmaktadır. Bu titrek tüyler, buğday tarlasındaki başakların rüzgarla dalgalanması gibi dalgalanırlar ve üzerlerini ince bir zar gibi örtmekte olan mukus salgısını gırtlağa doğru iterler. Böylece herhangi bir toz ya da başka bir madde solunum yollarına kaçtığında bu mukusa takılır ve titrek tüylerin mukusa kazandırdıklarıakıntı ile gırtlağa doğru taşınırlar. Gırtlağa taşınan mukus daha sonra yutağa (farinks) geçirilir ve buradan ya balgam biçiminde tükürülür ya da yutulur. Hanımlar genellikle balgamlarım yutarlar, erkeklerse tükürmeyi yeğlerler. Gerek mukus salgısı ve gerekse titrek tüyler, solunum yollarının korunma önlemlerinden biridir.

Solunum yollarındaki iltihabi olaylar ve çeşitli tahrişler, değişik özelliklere sahip çeşitli balgamların ortaya çıkmasına neden olurlar. Mükö balgam: Yumurta akı gibi saydam bir balgamdır. Genellikle küçük hava kabarcıkları içeren bu balgam çeşidi iltihabi özellikler taşımaz. Akut bronşit, akut trakeit, bronşial astma ve diğer bazı hastalıklarda görülür. Mukopürülan balgam: Sarı-yeşilimtrak renktedir. Iltihabi öğeler taşır. Kronik bronşit, tüberküloz, akciğer apsesi, akciğer gangreni ve diğer bazı hastalıklarda görülür.

Cerahatli balgam: Kirli sarı renkte ve tümüyle cerahattan oluşan bîr balgam türüdür. Akciğer apsesi veya kangreni, bronşlara fistülize olmuş akciğer zarlarının cerahatli iltihapları [ampiyem] bronşlara fistülize olmuş akciğer lopları arası apseleri, tüberküloz ve diğer bazı ağır cerahatli akciğer hastalıklarında görülür. Pas renginde balgam: Zatürree (pnömoni) olaylarında akciğerlerdeki hava keseciklerine doluşan alyuvarlar burada parçalanırlar ve pas renginde, içi fibrinli yapışkan bir balgam biçiminde atılırlar.

Seröz balgam: Köpüklü, mukussuz, sulu bir balgamdır. Akciğerlerdeki ödem sonucu oluşur ve en sık sol kalp yetmezliğinde görülür. Sol kalp yetmezliğinde akciğerlere göllenen kan, daha sonra burada bir ödeme neden olur. Ödem sıvısı, hava keseciklerine geçer ve buradan balgam biçiminde atılır.Kan göllenmesi sonucu bir miktar alyuvar, ödem sıvısıyla birlikte hava keseciklerine geçer ve burada parçalanır. Parçalanan bu alyuvarlar seröz balgama pembe lekeli bir görünüm kazandırırlar.

Balgam Atma

Balgam Atma

Balgam atma,vücutta biriken ve bize zararı olan kimi maddelerindışarı atılmasını sağlayan bir çeşit salgıdır.Balgam boğazda biriktiği için öksürmemize neden olur.

Balgamın atılması öksürük yardımıyla gerçekleşir.Balgamı dışarı daha rahat atmak için balgam söktürücü ilaçlar veya bitkiler yardımıyla balgamı ağızdan dışarı atabilmek daha rahat ve daha kolay olmaktadır.

Balgam söktürücü bitkiler

• Elma kabukları zencefil, tarçın ve karanfil ile kaynatılır. Bir süre dinlendirdikten sonra içilir.  (10 dk.)

• Ihlamur suyu içmeye devam edilir. Çünkü Ihlamur balgam söktürücü özellik taşır.

• Toz halindeki meyan kökü 1 bardak kaynar suya 1 çay kaşığı atılır. Demlendikten sonra içilir.

• Bal bir miktar limon ile sulandırılarak içilir.

• Ada çayı içmeye devam edilir.

• Havuç ve enginar balgam söktürücüdür.

• Antep fıstığı bal ile macun kıvamına getirilerek yenir.

• Çörek otu 1 bardak suda kaynatılarak ılıyınca içilir. ( 1 çorba kaşığı)

• Siyah turp oyulur, oyuğa bir miktar bal konur. Sabaha kadar beklenir. Sabah kalktığınızda turpun oyuğunda biriken ballı sıvı içilir.

Bebekler için uygulanabilecek yöntemler;

• Elma kabuklarının soyulduktan sonra, kabukların bir miktar kaynatılması ile yapılan çay azar azar verilir.

• Ihlamur suyu verilir.

• Adaçayı azar azar verilebilir.

• Havuç suyu içirilebilir.

• Çörek otu 1 bardak suda kaynatılır ve suyu ılıyınca içirilir.

Not:  Bol sıvı almak balgamın atılmasını kolaylaştıracaktır.

Uyarılar;

• 1 yaşından küçük bebeklere bal verilmez,

• 2 yaşından küçük bebeklere zencefil verilmez.

Bebek altı aylıktan küçükse sadece anne sütü verilir. Doktor tavsiyesi dışında başka yöntemlere başvurmak doğru değildir.

Balgam söktürücü ilaçlar aşırı kullanıldığında mide içi mukozasına zarar verir.

BRONŞİT-BRONŞİALE VE BALGAM ATMAK İÇİN-ELMA MUHALLEBİSİ

 
Eskilerin ilaçları bazen çok işe yarıyor sevgili arkadaşlar!!!
Denedim ve gördüm,hemde 2 kere.Bu nedenle sizlerle paylaşmak istedim ve istedimki çocuğu hasta olan anneler faydalansın…Kerem geçen sene ve bu sene bronşiale oldu…Mevsimsel ve özellikle Mart ayında başımıza geldi..Gripal bir durumla başlayıp ciğerlerde ve özellikle bronşlarda astıma benzer bir durum.
Tabiki doktora gittik antibiyotik ve ilaçlarını kullandık….Ama annemin önerisi ile 2 senedir bunun yanında yaptığım bir şey daha oldu….İnanılmaz şekilde balgam kusturdu ve rahatlattı….
Şimdi bu kolay ilacı tarif etmek istiyorum….
Bir adet elmayı yıkayıp tamamını kabuklarıyla ve çekirdekleriyle beraber pişirme kabına doğrayın ve üzerine 2 su bardağı su ilave ederek pişirin.Elma tamamen piştikten sonra blendırdan geçirin ve soğuduktan sonra bir dolu yemek kaşığı nişasta ve bir yemek kaşığı toz şeker ekleyerek muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin…Ve hasta olan kişiye yedirin…Büyük küçük herkes için kullanılacak mükemmel lezzetli bir muhallebi…Nişasta buğday olursa daha iyi olur…şeker konusunu da damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz….
Umarım faydalı olur…..
Sağlıkla kalın!!!!
paylaş:

Yorum Yap