Aydın tarım ürünleri nelerdir, aydında en çok yetişen ürünler, hangi tarımsal ürünler yetiştirilir?

efe2.gif (1181×593)

Aydın’da Yetişen Tarım Ürünleri Hakkında Ansiklopedik Bilgi

Tarım: Ovaları çok bereketlidir.Modern tarım araçları, gübreleme ve sulama ile verim daha da artmıştır. Türkiye’de incir üretiminde birinci, pamuk ve zeytin üretiminde ikincidir. Başlıca tarım ürünleri saf pamuk, çiğil pamuk, buğday, arpa, patates, ayçiçeği, mısır, tütün ve susamdır.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz)</p> <p>Resmin ismi:  incir.jpg<br /> Görüntüleme: 0<br /> Büyüklüğü:  7,1 KB (Kilobyte)Aydın’da meyvecilik ve sebzecilik çok önemlidir. Tarıma elverişli arazinin yarısı meyve ve sebzecilik için ayrılmıştır. 2,5 milyon incir, 15 milyon zeytin, 1 milyona yakın turunçgil ağacı ile meyvecilik oldukça ileridir. Senede 110 bin ton incir, 110 bin ton zeytin ve 45 bin ton üzüm elde edilir. Ayrıca badem, ceviz, armut, kavun, karpuz, kestane, vişne, kiraz, kayısı, erik, elma, antep fıstığı ve her çeşit meyve yetişir.

Sebzecilik, seracılık ve turfanda sebzecilik çok gelişmiştir. Seralar, jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır. Senede ortalama 25 bin ton pırasa, 25 bin ton lahana, 60 bin ton patlıcan, 120 bin ton domates, 60 bin ton biber ve 40 bin ton soğan yetiştirilir.

Dünyanın en lezzetli inciri Aydın’da yetişir. Sarılop, göklop ve karazaplak, sultan lop, ak lop, ballı lop, aydın lopu ve şekerli lop cinsleri vardır. Endüstri bitkilerine ayrılan alanlar, hububat ziraatine ayrılan alanlardan daha fazla yer tutar. Bu özellik Türkiye’nin başka hiçbir ilinde görülmez.

Aydın’ın Tarımsal Ürünleri Nelerdir?

Aydın’ın Tarımsal Ürünleri Nelerdir? Aydın, yaş sebze ve meyve üretiminde Türkiye’nin önde gelen illerinden. İncir, zeytin, zeytinyağı, pamuk ve kestane üretimiyle öne çıkan Aydın, bu ürünlerin işlenmesinde yeterince başarı gösteremedi. Neden? Aydın ekonomisi ve tarımsal sanayinin tesisi için Aydın’da yapılması gerekenler yerel önderlerin ağzından TEB KOBİ TV’de…


Aydın’da En Çok Ne Yetişir, Aydın’ın Tarım Ürünleri Nelerdir 

020120141548378076749_2.jpg (540×330)

Aydında hangi ürünler yetişir, Aydında neler yetişir, Aydında ne yetişir,Aydında ne yetiştirilir,Aydında hangi meyve yetişir

Aydın’da Yetişen Tarım Ürünleri 

Aydın’da İli Tarımı :

Ovaları oldukça bereketli olan bir bölmedi.  Modern tarım araçları , gübreleme ve sulama ile bölge tarımında verim iyice artmıştır . Türkiye’de incir üretiminde birinci , pamuk ve zeytin üretiminde ikincidir . Başlıca tarım ürünleri saf pamuk , çiğil pamuk , buğday , arpa , patates , ayçiçeği , mısır , tütün ve susamdan oluşmaktadır.

Aydın’da meyvecilik ve sebzecilik oldukça önemli yer tutmaktadır.  Tarıma elverişli olan arazinin neredeyse yarısı meyve ve sebzecilik tarımı amaçlı olarak ayrılmıştır . 2 , 5 milyon incir , 15 milyon zeytin , 1 milyona yakın turunçgil ağacıyla meyvecilik çok ileridir . Senede 110 bin ton incir , 110 bin ton zeytin ve 45 bin ton üzüm elde edilir . Ek Olarak badem , ceviz , armut , kavun , karpuz , kestane , vişne , kiraz , kayısı , erik , elma , antep fıstığı ve her tür meyve bu bölgede yetişir .

Sebzecilik , seracılık ve turfanda sebzecilik birçok gelişmiştir . Seralar , jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır . Senede aşağı yukarı 25 bin ton pırasa , 25 bin ton lahana , 60 bin ton patlıcan , 120 bin ton domates , 60 bin ton biber ve 40 bin ton soğan yetiştirilir .

Dünyanın en lezzetli inciri Aydın’da yetişir . Sarılop , göklop ve karazaplak , padişah lop , ak lop , ballı lop , aydın lopu ve şekerli lop cinsleri vardır . Endüstri bitkilerine ayrılan alanlar , hububat ziraatine ayrılan alanlardan daha  çok bir yer tutar . Bu özellik Türkiye’nin diğer hiçbir ilinde görülmez .
Bilgi Media & Vikipedi Türkiye Tarımı ( Marmara – Çanakkale )  

paylaş:

1 Yorum

  1. çok güzel biz tarım ürünleri ve hayvancılığı soruyoruz yazıda bize çok fazlasıyla bilgi veriyorsunuz. bnce bu site en iyi sitelerden biri.

Yorum Yap