Ayak şişmesine ne iyi gelir, ayak şişince ne yapmalıyız

Konu ile alakalı etiketler: ayak şişmesine ne iyi gelir, ayak şişine ne iyi gelir, Bacak şişmesine ne iyi gelir, şişen ayaklara ne iyi gelir, ayak şişmesi ne iyi gelir, ayakların şişmesine ne iyi gelir, ayak sişmesine çözüm, ayak şişmelerine ne iyi gelir, şişmiş ayaklara ne iyi gelir, ayak şişmesi tuzlu su

Bu konumuzda ayak şişmesine ne iyi gelir sorusuna yanıt arıyoruz.  Amacımız ayak şişinde ne yapılması gerektiği hakkında insanları bilinçlendirmektir.

Günün sonunda ayaklarının şişmiş olduğunu mu hissediyorsun? Ayak şişmesinin birçok nedeni vardır.Bunlardan bazıları fazla tuzlu yemekler, aşırı sıcaklara maruz kalmak, uzun süre ayakta durmak, dolaşım sisteminin yetersiz olması, gebelik, uzun süre hareketsiz kalma veya incinme, burkulmadır.

Ayak şişmesi ve uyuşması hakkında ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Ayak Şişmesine Karşı Doğal Tedavi Formülleri:

1)Öncelikle yarım kova suyun içine iki yemek kaşığı deniz tuzu ve bir yemek kaşığı karbonatı koyup karıştırın. 30 dakika ayaklarınızı bu su içinde bekletin.Sonra bir kahve fincanı vazelin ve 8 adet  aspirini dövüp karıştırın. Bu karışımı ayaklarınıza iyice sürün. Bu işlemden sonra ayaklarınızı nemli gazlı bez ile sarıp üzerine naylon geçirin. Fakat fazla sıkmayın. Bu işlemi haftada iki kez uygulayın.

2)Beş litre suyun içine iki avuç dolusu pelin katıp kaynatın sonra el ve ayaklarınızı karışımın içinde 20 dakika boyunca bekletin.

3)Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katıp demleyin ve sonra süzüp için.

Ayak şişmesi ve uyuşması hakkında ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Ayak Şişmesi, Ayak Şişmesi Nasıl Geçer?, Ayak Şişmesi Neden Olur?, Ayaklardaki Şişme için Ne Yapılır?

Ayak Şişmesine İyi Gelen Şeyler Nelerdir? – Ayak Şişmesine Ne İyi Gelir?

Nedense bizi taşıyan ayaklarımızın sağlığı ve bakımına pek önem vermeyiz. Ayakların şişmesi önemli bir durum olup, nedeninin araştırılması gerekir. Tedavi için öncelikle doktora başvurmakta fayda var.

Fazla tuzlu yemek, aşırı sıcaklar, uzun süre ayakta durma, dolaşım sisteminin yetersiz olması, gebelik, uzun süre hareketsiz kalma veya incinme, burkulma ayakların şişmesine neden olur.

Ayakların Şişmesi Nasıl Geçer? Ayaklardaki Şişme için Ne Yapılır? Ayakların Şişmesine Karşı Bitkisel Tedavi Nedir?

Ayak Şişmesine Karşı Bitkisel Tedaviler :

* Beş litre suyun içine iki avuç dolusu pelin katılıp kaynatılmasından sonra 20 dakika boyunca el ve ayaklar karışımın içinde bekletilir.

* Bir fincan kaynar suyun içine bir çay kaşığı anason katılıp demlendikten sonra süzülerek içilir.

* Beş litre soğuk suyun içine iki avuç dolusu ebegümeci eklenip 12 saat bekletildikten sonra yirmi dakika boyunca şiş olan el ve ayaklara banyo yaptırılır. Banyo suyu ısıtılarak 2 kere daha kullanılabilir.

Ayak şişmesi neden olur ve ayak şişmesine ne iyi gelir

Ayak şişmesinin birden fazla sebebi vardır. Uzun bir yürüyüş, yorucu tempoda iş, sıcak havalar, yüksek tansiyon, hamilelik, damar tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları, ayak bileğinde artrit, ani burkulmalar ve bunlara benzer birçok faktör ayak şişmelerine neden olabilmektedir.
Aslında ayak şişmesinin nedenini anlamak için mutlaka doktora gidilmelidir. Ara sıra oluşan ayak şişmesi durumlarını iyi takip etmek gerekir. Acaba ayak şişmesi yorgunluk, burkulma, hamilelik gibi olağan sebeplerle mi gerçekleşiyor. Yoksa olağan üstü bir durumu var?
Olağan bir durum yoksa ve ayak şişmesi gerçekleşiyorsa durumu anlamaya çalışmanın yanında diğer belirtilere de dikkat etmek gerekiyor.

Ayak şişmesi ve uyuşması hakkında ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Yüksek tansiyon:
Yüksek tansiyon aslında damar kılcalları üzerinde ve dolayısıyla böbreklerde soruna neden olur bu sorunlar vücuttan fazlalık sıvıların idrar yoluyla atılamamasına ve en sonunda da ayaklara vuran şişmelere neden olur. Son zamanlarda meydana gelen ayak şişmelerine kalp çarpıntıları da eklenmişse hastanelerin kardiyoloji bölümüne görünmenizde fayda vardır.

Artrit nedeniyle ayak şişmesi:
Artrit eklem iltihaplanması demektir. Eklem iltihaplanması ayaklarda bileklerden başlayan şişliklere neden olur. Özellikle ayağın yere basmasıyla artan ani ve keskin ağrılarla kendini gösterir. Hastanelerin ortopedi bölümleri bu türlü vakalara bakmaktadır.

Damar tıkanıklığı:
Bacaklarda seyreden damarların tıkanması kanın ayaklarda birikmesine ve bunun sonucun da ayak şişmesi durumuna neden olmaktadır. Bu duruma dikkat etmeniz çok önemlidir. Bacak damarlarınızda şişmelerle birlikte seyreden ayak şişmesi damar hastalıklarına işaret etmektedir. Hastanelerin kalp damar hastalıkları bölümü bu tür vakalara bakmaktadır.

Hamilelik nedeniyle ayak şişmesi.
Hamile insanların vücutları daha fazla sıvı üretir. Bu sıvının bebek için hayati önemi vardır. Aslında hamilelerde ayak şişmesi hamile insanlardaki uterusun damarlara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Uzanarak şişliğin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bu tamamen normal bir durumdur.

Burkulma nedeniyle ayak şişmesi:
Bu durumda eklem yerlerindeki dokular zedelenir ve etrafına dokular arası sıvı toplamaya başlar sonuç ta ayak şişmesi meydana gelir. Yapacağınız en iyi şey soğuk uygulamaktır. Soğuk bir miktar buzun bir beze sarılarak ayaklar ve ya bilekler üzerinde gezdirilmesiyle uygulanabilir. Soğuk ayak damarlarında büzülmeye ve damardan sızan sıvıların azalmasına neden olur.

Ayak şişmesi ve uyuşması hakkında ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

paylaş:

Yorum Yap