Atatürkün nüfus bilgileri, nüfus cüzdanı ve kimliği hakkında bilgi

Etiketler:atatürkün kimliği, atatürk ün kimliği, atatürkün nüfusa kayıtlı olduğu il, atatürk kimliği, nufus bilgileri sorgulama, atatürkün kimligi, Atatürkün kimlik bilgileri, atatürkün kimliğinin resmi, atatürk ün nüfusa kayıtlı olduğu il, kütük bilgileri sorgulama, kütük sorgulama, nüfus kütük sorgulama, atatürk ün nüfusa kayıtlı olduğu yer, atatürkün nüfusa kayıtlı olduğu yer, atatürkün kimliğinin arka yüzü, nüfus bilgileri sorgulama, atatürkün kimlik resmi, atatürk ün nüfus bilgileri, atatürk nüfusa kayıtlı olduğu il, nüfus kütüğü sorgulama

Atatürkün nüfus cüzdanı bilgileri

Aile ismi, yani lakap ve şöhreti :Atatürk
Adı: Kamal
Babasının adı: Ali Rıza
Annesinin adı: Zübeyde
Doğum yeri: selanik
Doğum tarihi : 1881

Tüm Türkiye Vatandaşlarının olduğu gibi Ulu Önder Atatürk’ünde bir Tc kimlik numarası vardır. İşte Atatürk’ün nüfus kütüğünde kayıtlı bilgileri;

TC KİMLİK NO……….: 10000000146
İL………………………: GAZİANTEP
İLÇE……………………: ŞAHİNBEY
ADI…………………….: GAZİ MUSTAFA KEMAL
SOYADI……………….: ATATÜRK
BABA ADI…………….: ALİ RIZA BEY
ANNE ADI…………….: ZÜBEYDE HANIM
DOĞUM TARİHİ………: 1881
CİNSİYETİ……………: ERKEK
CİLT NO……………….:10
AİLE SIRA NO…………:44
BİREY SIRA NO………:1

Atatürk’ün Kimlik Numarası

Atatürkün Kimlik Numarası.!
ATATÜRK’ÜN KİMLİK NUMARASI ”10000000146” OLARAK BELİRLENDİ…

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, MERNİS Projesi hakkında ANAP TBMM Grubu’na bilgi sundu.
Projenin 2002 sonunda tamamlanacağını kaydeden Atış, şimdiye kadar 125 milyon kişiye Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verildiğini açıkladı.
Atış, sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’e özel bir kimlik numarası verildiğini bildirerek, Atatürk’ün numarasının ”10000000146” olarak belirlendiğini söyledi.

T.C. Kimlik No Doğrulama Sayfasından T.C. Kimlik Numarasını girince “Sorguladığınız kayıtla ilgili teknik bir hata oluştu. Sistem görevlileri ile irtibata geçiniz.”
diye bir uyarı yazısı çıkıyor. Ancak aşağıdaki bilgileri girerseniz kayıt verilerine ulaşabilirsiniz…

KİMLİK NUMARASI SORGULAMA SAYFASI

T.C. Kimlik No Sorgulama Bilgileri
İL………………….: GAZİANTEP
İLÇE………………: ŞAHİNBEY
ADI………………..: GAZİ MUSTAFA KEMAL
SOYADI…………..: ATATÜRK
BABA ADI………..: ALİ RIZA BEY
ANNE ADI………..: ZÜBEYDE HANIM
DOĞUM TARİHİ…: 1881
CİNSİYETİ……….: ERKEK

ATA’NIN KİMLİK NUMARASI 10000000146

Türkİye’de ölü ya da diri tam 126 milyon kişi numaralandı. 11 rakamdan oluşan “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları” içinde en prestijli numara Atatürk’e verildi. Bu aynı zamanda ilk numara: 10000000146.
Geçtiğimiz 29 Ekim’de Türkiye’de kimlik numarası verme işlemi bütün ilçe nüfus müdürlüklerinde aynı anda başladı. Bilgisayarlar yardımı ile 100 milyon 1’den başlayarak 999 milyon 999’a kadar herkese karışık olarak numaralar verildi. Numaralarda kimseye ayrıcalık tanınmadı. Atatürk için özel bir numara seçildi.

YÜZ MİLYON BİR’İN ÖZELLİĞİ

‘Merkezi Nüfus İşleri Sistemi’ adı verilen projenin başdanışmanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “Sistem 11 rakamdan oluşuyor. Ancak son 2 rakam numaranın güvenliğini sağlamak amaçlı konuyor. Dolayısıyla son iki rakamı devreden çıkardığımızda Atatürk’ün numarası sistemin ilk başlangıç numarası olan 100000001 (Yüz milyon bir). Sonundaki rakam 46 ise bir hataya sebebiyet verilmemek için kullanılan güvenlik numarası” dedi.

Atatürkün Nüfus Hüviyet Cüzdanı

Soyadı Kanunu çıktıktan sonra Gazi Mustafa Kemal Paşa için soyadı aranmaya başlandı. Bu konuda gerek Atatürk’ün sofrasında ve gerek CHP Meclis gurubunda ona layık bir soyadı bulmak için ileri gelen dil ve tarih uzmanlarının katılımlarıyla toplantılar yapılmış, bazı isimler tespit edilmiştir. Yapılan listedeki adlar Atatürk’e arz edilmiş ve Atatürk ise;“Arkadaşlarla bir kere konuşalım” demesi üzerine ikinci bir görüşmeye bırakılmıştır.

Çankaya’da yapılan son bir toplantıda Saffet Arıkan’ın bir yazısında kullandığı “Türkata”, “Türkatası” gibi iki ad kendisine arz edilmiş fakat Atatürk’ün:

-”Birde arkadaşlar ne buyururlar bakalım” demesi üzerine Konya Milletvekili Naim Hazım (Onat) Bey;

-”Müsaade buyurulur mu Paşam?” diye söz istemesi üzerine Atatürk;

-”Arkadaşlar lütfen hocamızı dinleyelim” diye sözü kendisine bırakır.

Naim Hazım Bey Türk Dil Kurumunda da çalışmıştır. Türkçe’yi ve Osmanlıca’yı çok iyi biliyordu. Her iki alanın dil, kurallarını gerçekten iyi biliyordu.

Düşüncelerini şöyle açıkladı:

“Türkata”, “Türkatası” gerek yazılışta, gerek söylenişte bana biraz tuhaf geliyor. Arkadaşlar biliyorsunuz. Tarihimizde bir “Atabey” sözü unvanı vardır. Anlamı da yine biliyorsunuz, Bey’in, Emir’in, Şehzade’nin Hatta Hükümdar’ın ilimde, idarede, askerlikte mürebbisi, müşaviri, hocası demektir. Atabey, kulllanılmış tarihe geçmiş bir Unvan-ı resmidir. Bu unvanı taşıyan bir çok Türk Büyüğü vardır. Binaenaleyh bizde Türk’e her alanda atalık etmiş Türklüğü kurtarmış istiklaline kavuşturmuş olan Büyük Gazi’mize Atatürk: diyelim, bu soyadını verelim. Bu bana, şivemize de daha munis, daha uygun gibi geliyor” der.

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Naim Hazım Hoca’nın açıklamasını yerinde bulur ve kendisine teşekkür eder. Atatürk soyadı ittifakla kabul görür. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlıgına üç maddelik bir kanun sureti verilir.

Kanun Numarası: 2587

Kabul Tarihi: 24.11.1934

Resmî Gazete Tarihi ve No: 27.11.1934 – 2865

Yayımlandığı Düstur: Tertip:3, Cilt:16, Sayfa:4

Madde 1– Kemal öz adlı Cumhurreisimize “Atatürk” soyadı verilmiştir.

Madde 2– Bu kanun neşir tarihinden muteberdir.

Madde 3– Bu kanun Büyük Millet Meclisi tarafından icra olunur.

Bu Kanun TBMM’nin 24 Kasım 1934 tarihli toplantısında oy birliği ile kabul edilmiştir.

17 Aralık 1934′te kabul edilen ikinci bir yasa ile “Mustafa Kemal’e verilen Atatürksoyadının veya bunun başına ve sonuna söz konularak yapılan adların hiç bir kimse tarafından öz yada soyadı olarak alınamayacağı” hükmü getirilmiştir.

Kaynak: Mustafa Kemal Olmak, Dr. Eren Akçiçek, Toplumsal Dönüşüm Yayınları, 1.Basım 2004. ISBN:975-6448-56-3. Sayfa: 195-197

O’nun Atatürk adını alması üzerine konuşulduğu bir sırada orada değildim. Bu yolda karar verildikten sonraki akşam O’nun sofrasında bulunuyordum. Bu kararı bildirdi ve düşüncemi sordu.

-“Mustafa Kemal adıyla parlak zaferler kazandınız, ün saldınız, çürümüş bir imparatorluktan dipdiri bir Cumhuriyet çıkardınız, büyük devrimler yaptınız, bu adı bırakmak doğru olmaz,” dedim.

Atatürk, yalnız şu karşılığı verdi:

-“İbn-i Sina’ya neden kızıyorsun?”

-“Doğru” dedim ve tartışma kesildi.

Bu olayı onun keskin ve adamına göre etkili ve inandırıcı tartışma yollarından birini göstermek için anıyorum.

HİKMET BAYUR, Prof.

Etiketler:  Atatürk hangi il nüfusuna kayıtlı, Atatürk nere nüfusuna kayıtlı, Atatürk ve nüfus bilgileri, Atatürk ve TC kimlik numarası, Atatürk’e Tc kimlik numarası verildimi?, Atatürk’ün tc kimlik no,Atatürkün kimlik no, Atatürkün kimlik numarası, Atatürkün nüfusa kayıtlı olduğu il, Atatürkün nüfusa kayıtlı olduğu ilçe, Atatürkün nüfusa kayıtlığı olduğu yer, Atatürkün tc si varmı, İlk Tc kimlik numarası kime ait, İlk Tc kimlik numarası kime verilmiştir?, Tc kimlik numarasında ilk numara kimin
paylaş:

Yorum Yap