Atatürkün kardeşleri kaç tanedir, 6 kardeşinin isimleri nedir

Mustafa Kemal Atatürkün kaç kardeşi vardır,

Atatürk kaç kardeşe sahipti,

Atatürkün kardeşlerinin adları isimleri,

En son ortaya çıkan belgelere göre Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 tane kardeşi bulunuyor. Her ne Kadar Atatürk’ün 2 kardeşi olduğu bilinse de aslında ölen kardeşleriyle birlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 kardeşi bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde hanımın Darüşşafaka’ya bıraktığı mirasta yazılı olarak duran ayrıntıdan ortaya çıkartan Tarihçi yazar Murat Bardakçı mirası Darüşşafaka’ya bağışlamak için bir şart koşmuş ve şart ise her yıl ölen çocukları için hatim indirilmesini istemişti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım ile babası Ali Rıza bey 1871 yılında evlenmişler ve altı çocukları olmuş. Fatma, Ahmet, Ömer, Mustafa Kemal Atatürk, Makbule Boysan Atadan ve Naciye isimlerini verdikleri çocuklar daha sonra çeşitli nedenlerle bir kısmı hayatını kaybetti.

Fatma, Atatürk doğmadan altı yıl önce, Ahmet ve Ömer de 1883 yılında Fatma gibi kuşpalazı denen(difteri) hastalığından ölmüşler. Naciye öldüğünde Atatürk yirmi yaşındaymış ve on iki yaşında ölen bu küçük kardeşinin ölümü onu çok üzmüş, içlerinde en uzun ömürlüsü Makbule hanım olmuş Atatürk’ten tam on sekiz yıl sonra 1956 yılında, yetmiş bir yaşında ölmüş.

paylaş:

Yorum Yap