Atasözlerinin Hikayeleri, Atasözleri ve Çıkış Hikayesi

Atasözlerinin çıkış hikayeleri – Atasözleri ve hikayeleri kısa 

TENCERE YUVARLANDI KAPAĞINI BULDU ATASÖZÜNÜN HİKAYESİ ORTAYA ÇIKIŞI

Bir zamanlar Şenn adında çok zeki ve bilgili bir adam yaşamaktaydı.Bu adam bir gün kendisi gibi bilgin ve akıllı bir kız bulup evlenmek için atına atlayıp yola çıktı.Yolda bir adama rasladı.Adam köyüne gidiyordu.Şenn de adama katılıp birlikte yolculuk etmeye başladılar.

Şenn adama sordu:

“Ben mi seni yükleneyim yoksa sen mi beni yüklenirsin?”

Adam “Bu nasıl söz?İkimiz de atlıyken birbirimizi nasıl yükleniriz?”diye yanıt verdi.

Biraz ilerleyip köye yaklaştıklarında Şenn biçilmiş ekinleri görünce tekrar sordu:

“Bu ekinler yenmiş mi yenmemiş mi?” Adam iyice sinirlendi:

“Be cahil adam! Ekini saplarıyla görüyorsun da yenip yenmediğini mi soruyorsun?”

Köye varınca da bir cenazeye rasladılar. Şenn yine sordu:

“Bu tabutun içindeki ölü mü yoksa diri mi?”

Adam öfkeyle yüzünü çevirdi ve”Senin gibi tuhaf ve cahil bir adam görmedim!”diye çıkıştı.

Adamcağız sorularına bir anlam veremediği bu yol arkadaşını o gün evinde konuk etti.Evde Tabaka adında bir kızı vardı.Kız babasına konuğun kim olduğunu sordu.Adam da onun kendisine sorduğu aptalca soruları sıraladı ve pek tuhaf bir adam olduğunu söyledi.Fakat kız “Baba o adam tuhaf değil” dedi.”Birinci sorusu’Ben mi söze başlayayım sen mi?’ demektir.İkincisi ‘Ekin sahipleri onun parasını yemişler mi acaba?’ üçüncüsü de’Acaba bu ölü kendi adını yaşatacak evlat bırakmış mıdır?’ demektir.

Bunun üzerine adam Şenn’in yanına dönüp soruların yanıtını aktardı.Şenn ise “Bu sözler senin değil.Sahibini açıklar mısın?”deyince adam kendi kızı olduğunu söyledi.

Şenn  “Ben işte böyle bir kız arıyordum” diyerek onunla evlenmek istedi.

Anne babasının da rızasıyla Tabaka ile evlenen Şenn kızı alıp ailesine götürdü.Çevre halkı da bu evlilik karşısında “Vafeka şenn tabaka” yani “Kap kapağına uygun düştü” dediler.Çünkü “Şenn” su kabı “Tabaka” ise kapak anlamındadır.Türkçe’mizde ise bu söz “Tencere yuvarlandı kapağını buldu” atasözüne dönüşmüştür.

VERMEYİNCE MABUT NEYLESİN SULTAN MAHMUT ATASÖZÜNÜN HİKAYESİ ORTAYA ÇIKIŞI

Derler ki Sultan Mahmut’lardan birine kısmeti bağlı bir adamdan söz etmişler. Sultan adamı bir de kendisi denemek istemiş.

Bir koca tepsi baklava yaptırmış. Üst tabakadan başka tepsinin her tarafına görünmeyecek şekilde altın dizdirmiş. adamını gönderip ona tepsiyi birinin bir adağı diyerek kısmetsiz şahsa vermesini ve şahsı takip etmesini emretmiş.

Adamımız tepsiyi almış. Yolda bir tanıdığına rastlamış. İkisinin de olaydan haberi yok. Adamımız hikayeyi anlatınca “senin” demiş tanıdığı gerçek bir hayırseverlik duygusuyla “baklavadan çok paraya ihtiyacın var. al şu iki altını sat tepsiyi bana.” Teklif adamımızın da işine gelmiş ve tepsiyi satmış.

Sultan hikayeyi duyunca “fesüphanallah!” demiş. Adamına adamımızın her gün geçtiği köprünün her gün geçtiği tarafına o gelmeden hemen önce altın dizmesini ve kenara çekilip izlemesini emretmiş.

Adamımız köprüye gelince “ya” demiş “hep aynı taraftan geçiyorum bu gün de diğer taraftan geçeyim bir değişiklik olsun” demiş.

Sultan hikayeyi duyunca “ya hazreti pir!” demiş. Adamımızı yaka paça beylik arazilerden birine getirmelerini emretmiş. Getirmişler. Adam korkudan tir tir titrerken ona bir kasnak verilmesini emretmiş ve adamımıza “bu kasnağı atabildiğin kadar uzağa atacaksın. En son durduğu yere kadar olan arazi senin olacak” demiş.

Adamımız kasnağı savurmuş. Kasnak havada bir yay çizip gelmiş ayaklarının dibinde durmuş.

Sultan “ya malik el mülk!” diye haykırmış “getirin onu!” doğruca haziye gitmiş. Adama bir kürek verilmesini emretmiş. “Küreği daldır ne gelirse senindir.” Adam korku ve heyecandan küreği ters daldırmış ve gele gele bir metelik gelmiş.

Sultan “kısmeti bağlı” olmanın ne demek olduğunu anlamış böylece.

Raviyan-ı ahbar nakilan-ı esrar zikr idürler kim “vermeyince mabut neylesin Sultan Mahmut” meselini dahi şol sultan irad buyurmuştur.”

Konu etiketleriatasözlerinin hikayeleri kısa, atasözlerinin çıkış hikayeleri, atasözleri ve hikayeleri, sözlerin çıkış hikayeleri, atasözü çıkış hikayeleri, kısa atasözleri hikayeleri, atasözlerinin çıkışı, atasözlerinin hikayeleri deyimler, atasözleri ve çıkış hikayeleri, atasözleri ve hikayeleri kısa, kısa atasözlerinin cıkıs hikayeleri, atasözlerinin ortaya çıkış hikayeleri, atasözleri hikayeleri, atasözleri cıkış,

paylaş:

1 Yorum

Yorum Yap