Arıcılık nerelerde yapılmaktadır, arıcılık hangi bölgede geçim kaynağıdır?

Arıcılık en fazla Ege ve Doğu Anadolu Bölgelerinde gelişmiştir. Bal bal mumu polen arı sütü elde etmek için arıcılık bütün bölgelerimizde yapılabilmektedir.

Muğla Manisaİzmir BalıkesirÇanakkale Ağrı Erzurum Hakkari Rize (Anzer yöresinin balları çok ünlüdür.) Artvin  Ordu önemli bal üretim merkezlerimizdir.

Türkiye değişik iklim bölgeleri ve coğrafyasından dolayı çok zengin ve çeşitli arı florasına sahiptir. Bu özelliği nedeni ile Çin ABD ve Meksika’dan sonra koloni varlığı açısından 3.5 milyon adet koloni ile dünyada 4. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin toplam bal üretimi 65.000 tondur. Bunun 4.000 – 8.000 tonu dış satıma gitmektedir. Halen 38.000 aile arıcılık yaparak bal ve diğer arı ürünlerini üretmektedir. Bu ailelerin 10.000 adedi geçimini sadece arıcılıktan sağlamakta diğer 28.000 aile ise yan gelir olarak arı ürünleri üretmektedir.

Arıcılık nerede yapılır?

Ancak ülkede koloni başına ortalama bal verimi 15 – 17 kg civarında olup arıcılıkta gelişmiş ülkelerdeki verimin 1 / 3′ ü kadardır.

Konu etiketleri: arıcılık nerede yapılır, ege bölgesinde arıcılık nerede yapılır, arıcılık en çok nerede yapılır, en fazla arıcılık nerede yapılır, arıcılık hangi bölgede yapılır, egede arıcılık nerede yapılır,

paylaş:

Yorum Yap