Araba sürmenin püf noktaları, otomobil kullanmanın püf noktaları

Araba sürmenin püf noktaları, otomobil kullanmanın püf noktaları

Otoyolda güvenli araç kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Sisli havalarda araç kullanmanın püf noktaları

Sisli havalarda araç kullanmanın püf noktaları

Son dönemde İstanbul’da yaşayanların bolca gördüğü bir perdedir “Sis”. Yolu Bolu’ya düşenlerin alıştığı manzara olan siste güvenle otomobilkullanmanın da belirli teknikleri bulunuyor. İşte bu konuda Autodrom’un kurucusu ve güvenli sürüşuzmanı Ethem Genim’den güvenli sürüşünipuçlarını aldık.

Siste otomobil kullanmak ayrı bir tecrübe gerektirir. Görüş mesafesinin azalması ve sisli havalarda araç kullanma tekniklerinin tam olarak bilinmemesinden dolayı istenmeyen maddi manevi sonuçlar doğabiliyor. Pastırma sıcaklarının ardından yavaş yavaş havaların soğumasıyla birlikte birçok sürücünün kabusu olan sisli havalarda nasıl otomobilkullanılması gerektiğini ileri sürüş teknikleri uzmanı ve Autodrom Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Ethem Genim ile görüştük. Sürüş teknikleri uzmanı sisin yoğun olduğu havalarda araç kullanmanın püf noktalarını şöyle anlattı: “Sis, görüş mesafesini azaltmanın haricinde kaygan bir zemin koşulu yaratacağından, sürücünün fren mesafesinin uzayacağını öngörmesi gerekir. Sisli havalarda, görüş mesafesine uygun hıza düşmeli ve takip mesafesi mutlaka 2-3 katına çıkartılmalıdır. Ancak önümüzdeki araç değil, yol çizgileri ve yol işaretleri referans alınmalıdır. Hız düşeceği ve karşıdan gelen araçlarıgörme mesafesi azalacağı için şerit değişimlerinde de çok dikkatli olunmalıdır. Sisli havalarda yaklaşan araçlarınsesini duyabilmek için aracın camı aralanmalıdır. Böyle havalarda, kısa huzmeli farlara ek olarak, sis farlarını yakılmalıdır. Ancak araçta ön sis farı yok ise, kısa huzmeli farlar ve arka sis farı ile yetinmek zorundayız.” Genim, özellikle sis farlarının yanlış kullanılmasına da dikkat çekti. Genim uyarılarına şu şekilde devam etti: “Hareket halindeki bir aracın dörtlü ikaz lambalarını yakması yanlış bir uygulamadır. Dörtlü ikaz lambalarının hangi durumlarda yakılacağı bellidir. Uzunları yakmak da bir duvar etkisi yaratıp görüşü kısıtlayacaktır. Kış aylarında koyu renk giysilerin tercih edildiği göz önünde bulundurularak, sisli havalarda, yerleşim yerlerinden geçerken, kavşaklara ve trafi k ışıklarına yaklaşırken, yayalara çok daha dikkat etmek gerekir”. Ethem Genim, görüşün olmadığı sisli havalarda araç kullanma tekniklerini anlattı ve ekledi: “Sis, sürüş güvenliğini olumsuz etkileyen bir hava koşulu olmakla birlikte, bir kaza nedeni değildir. Kazayı yapan, sisin sürüş güvenliğineolumsuz etkilerini hiçe sayan bilinçsiz sürücülerdir”.

Araba sürmenin kuralları ve püf noktaları nelerdir (madde madde)

HER sürücü, kendini çok iyi şoför olarak görür. Çünkü; araç, direksiyon simidini çevirince yön değiştirmekte, gaza basınca hızlanmakta, frene basınca yavaşlamakta ve durmaktadır. En basit arabada bile 100 beygir gücünde motor vardır.

100 beygire birden deh (!) diyebilen bir insanın, kendini üstün görmemesi imkánsızdır. Peki o zaman her sürücü, iyi şoför müdür? Tabii değildir. Hatta tam tersine, aslında her sürücü, kötü şofördür. Çünkü kendini çok iyi gördüğü için, diğer şoförlere ders vermeye çok meraklıdır. İşine gelmeyen en küçük bir olumsuzluk karşısında, anında zıvanadan çıkar. “Madem öyle, işte böyle” deyip, (kendince) kendisine feyk atan, yolunu çalan veya yavaş hareket eden veya gereğinden fazla hızlı davranan diğer sürücülere hadlerini bildirmeye kalkar. İşte o zaman mutlaka trafik kurallarını ihlál eder ve kötü şoför olur. Bu noktadan başlamak üzere iyi şoförlüğün on kuralını sıralayalım.

1 Tepkici değil, etkici ol. Davranışlarınla, diğer sürücülere iyi örnek ol, teşekkür al. Kimsenin damarına basma. Senin damarına basılırsa, aldırma. Hiç bir zaman tedbiri elden bırakma, terbiyeli olmaktan şaşma.

2 Gör ve göster. Yoldaki diğer araçları, yayaları, hayvanları gör. Kendini onlara göster. Sürpiz yapma. Gerekiyorsa far ve korna kullan. Sürücülerin en sık yaptıkları hata, başkalarının onları farkettiğini varsaymalarıdır.

3 Büyük resmi gör. Aracını, at gözlüğü takarak sürme. Sadece kendi şeridine, yolun gittiğin yönüne bakmakla yetinme, arkana da bak. Gözünü dört aç. Kaldırımda koşuşan çocukları, yolu geçmeye çalışan koyunları ve bayır aşağı gelen inekleri, çöp konteynerinden çıkan kediyi gör.

4 Sadece aracını sür. Araç sürerken başka iş yapma. Telefonla konuşma, kaset veya disk değiştirme, yemek yeme, gazete okuma, manzara seyretme, yana veya arkaya dönüp yolcularla sohbet etme.

5 Frene erken, gaza geç bas. Sürücünün en büyük eğilimi, frene mümkün olduğu kadar geç, gaza mümkün olduğu kadar erken basmaktır. İçindeki bu doğal davranışı değiştir. Tam tersini yap. Frene erken, gaza geç bas. Kimseye arkadan çarpma.

6 Yolcunu huzursuz etme. Özellikle yanında oturan yolcu, sağ eliyle tutamağa sıkı sıkı sarılmışsa, seninle birlikte frene basıyor ve gözünü yoldan ayırmıyorsa, hele hele hafif hafif terlemeye başlamışsa, derhal yavaşla. Aracını daha sakin sür. Yolcuna seyahati zehir etme, yazıktır ona.

7 Sola açık, sağa kapalı dön. Sakın slalom yapar gibi, her viraja kapalı girme. Sonra karşında başka bir araç görürsün; sakın şaşırma.

8 Viraja girmeden iyice yavaşla, gaz vererek dön, çıkarken hızlan. Araç virajda, düz yolda davrandığı gibi davranmaz. Merkezkaç kuvveti, aracı dışa doğru savurur. Dönerken frene basarsan, arka teker ön tekeri izleyemez. Aracın hakimiyetini kaybeder, yoldan çıkarsın. Şeridinde kalarak viraj alamayan sürücüye, şoför denmez. Bunu unutma.

9 Araç seni değil, sen aracı yönet. Sürdüğün araç sana itaat etmiyorsa, hatayı araçta değil, önce kendinde ara. Derhal yavaşla. Hálá itaatsızlık devam ediyorsa, uygun bir yerde dur. Araçtan in ve lastikleri kontrol et. Lastikler tamamsa, bakıma sokmadan, aracını alıştığın tarzda sürme.

10 Şerit çizgisini bacak arasına alma; zebraları çiğneme. Yollar, adam başına bir şerit olmak üzere tasarlanmıştır. Birbuçuk şerit işgal ederek araç sürme. Trafik adaları, üstünden araç geçmesin diye zebra gibi boyanmıştır. Yazıktır, hayvanı çiğneme.

Otomobil kullanmanın püf noktaları

Otomobil kullanmanın püf noktaları

Şehirlerin yılın büyük bir kısmında yoğun olan trafiği sürücülerin birçok olumsuz davranışını da ‘sıradan’ hale getiriyor.

Yaz aylarında sıcakla birlikte sürücü koltuğunda oturanların tahammül düzeyi düşüyor. Ramazan ayında özellikle iftar öncesi saatlerde bu tahammül biraz daha azalabiliyor. Klinik psikolog Mehmet Dinç, bu ayın özünde kendini başkalarının yerine koyma, onların sıkıntısını hissetme gibi önemli konuların olduğunu ve oruçlu iken trafikte tahammül düzeyinin biraz daha yüksek tutulması gerektiğini dile getirdi.

Şehir hayatının en önemli zorluklarından biri olan trafik uzun saatler boyunca aç ve susuz kalınan Ramazan aylarından normal zamanlardan daha ciddi bir stres kaynağı olabiliyor. Özellikle yaz aylarında yoğun sıcaklığın da etkisiyle vücut daha çabuk ve çok su ihtiyacı hissediyor ve beden daha kolay yorularak tahammülün daha çabuk azalması sözkonusu olabiliyor. Bu durum insanların olumsuz veya kendilerinin olumsuz olarak algıladıkları herhangi bir durumla karşılaştıklarında fevri değil doğru tepkiler vermelerini ve davranışlar göstermelerini zorlaştırıyor.

Trafik psikolojisi üzerine çalışmaları bulunan klinik psikolog Mehmet DİNÇ, Ramazan’ın irade terbiyesinin en yoğun yaşanması gereken bir dönem olduğunu sürücülerin de Ramazan ayı boyunca verecekleri tepkileri durum ne olursa olsun kontrol etmeleri gerektiğini belirtiyor. Sürücülerin stresli durumlar karşısında tepkilerini kontrol etmekte ciddi anlamda zorlanmaları halinde söz konusu durumları öngörerek önlemler alması gerektiğini ve o durumlarla karşılaşmayacakları alternatifler bulmalarının doğru olacağını kaydeden Dinç, Ramazan boyunca ve Bayram’da uygulanabilecek şu tavsiyelerde bulunuyor…

Kendinizi şartlandırmayın: Sürücülerin Ramazan boyunca yaşadıkları stresin en önemli sebeplerinden biri iftara yetişme telaşıdır. Her sürücü tam vaktinde iftar sofrasında olmak ister ancak kimi zaman yanlış zaman planlaması kimi zaman da bir kaza ya da başka bir sebepten oluşan sıkışıklık iftara yetişmeyi riske atabilir. Bu durumda çok sayıda sürücü diğer sürücülerin hakkını yemek veya onların da hayatını riske atmak pahasına tehlikeli davranışlar göstermekte veya kuralları ihlal etmektedir. Halbuki insanların haklarına en çok dikkat edilmesi gereken ay belki de Ramazandır. Orucun bu konuda terbiye edemediği kişi ne zaman nasıl ve ne ile terbiye olacaktır? Dolayısıyla bu önemli noktaları sürücüler göz önünde bulundurarak kendilerini iftara yetişme noktasında şartlandırmamaları gerekmektedir. Önemli olan iftar saatinde orucun açılmasıdır ki bunun için su yeterlidir. Şayet o anda açılması kişi için çok önemliyse yanında orucunu açabileceği su ve yiyecek bulundurmaya dikkat etmelidir. Başkalarının haklarının yendiği halde yetişilen bir iftarın kişiye ne kazandıracağını konunun uzmanları çok farklı platformlarda ifade etmektedirler.

Vakitli hareket edin: İftar telaşını veya diğer herhangi bir telaşı yaşamamak için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu vakti planlayarak hareket etmektir. Yolculuğu son dakikalara bırakıp sonrasında trafikle boğuşmak doğru davranışlar göstermeyi engelleyecektir.

Tek olmadığınızı bilin: Trafikte sizin gibi çok sayıda oruç tutan insanın olduğunu, onların da iftara yetişmek, oruç açmak, açlık ve susuzluktan dolayı gergin olmak gibi gündemleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Siz ne kadar zorlanıyorsanız diğer insanların da en az o kadar zorlandığını aklınızdan çıkarmadan trafikte davranışlarınızı kontrol etmeye çalışın. Sonuçta oruç tutuyor olmanın kimseye kuralları çiğneme ve başkalarının haklarını ihlal etme ayrıcalığı vermediğini bilmelisiniz.

Sabrı elden bırakmayın: Siz ne kadar kurallara dikkat ediyor ve başka insanların haklarını ihlal etmemeye özen gösteriyor olsanız da diğer bazı sürücüler çeşitli sebeplerle sizin kadar hassasiyet göstermiyor olabilirler. Onlara karşı da mümkün olduğu kadar sabır ve anlayış göstermeniz Ramazan ayının en önemli eğitim konularından olan sabrı anlamak ve yaşamak için iyi bir fırsattır.

Sürücülüğe kendinizi zorlamayın: Şayet oruçluyken ciddi anlamda zorlanıyor ve tepkilerinizi kontrol edemiyorsanız o zaman direksiyon başına geçmemenizin en doğru seçenek olduğunu unutmayın. Ailenizde başka bir sürücü varsa ondan yardım alabilir veya toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Sonuçta bu alternatifler kaza yapmak, kavga etmek veya bir başkasının hakkını çiğnemekten çok daha kolay alternatiflerdir.

Bayram bayram olsun: Ramazandan sonra özellikle bayram ziyaretleri için şehir içi ya da şehir dışı yolculuklara çıkarken de dikkatli olmanız bayramın gerçekten hem sizin hem de başkaları için bayram olması anlamında çok önemldiir. Her sene en çok kaza yaşanan dönemlerin başında bayramların geldiği, bayram sevincine cenaze yasının çok sık karıştığı ülkemizde Ramazanda olduğu gibi bayramda da dikkatli olmanız çok önemldiir. Bunun için yolculuğu planlamanız, güzergahı ve yol çalışmalarını önceden öğrenmeniz, yorgun, uykusuz veya uzun saatler araba kullanmamanız, kendinizi belli bir saatte ulaşmaya şartlamamanız, kimseyle yarışmamanız ve dönüşümlü ya da dinlenerek araba kullanmaya dikkat etmeniz bayramı bayram gibi yaşamanıza ve diğer insanların da yaşamasına yardımcı olabilir.

Araba kullanmanın püf noktaları

-kaldırımda inerken nasıl altı vurmadan inilir. 


-Yada uzun süreli kırmızı ışıkta beklerken neler yapıyorsunuz.

-Geri vites cortlatmasına cözümüz nedir.

-Fren disklerinizin debriyaj balatanızın nasıl uzun ömürlü olmasını saglarsınız.

araba sürmenin püf noktaları, düz yolda araba sür, düz yolda araba sürme oyunları, düz yolda araba sürme oyunu, araba surmenin puf noktalari, düz yolda araba sürme, düz yolda araba kullanma oyunu, düz yolda araba sür oyunları, araba sürme püf noktaları, araba sürme eğitimi, arabasürmeninku, araç sürmenin püf noktaları, düz yolda motor sürme oyunu, araç kullanmanın püf noktaları, dümdüz yolda araba sürme oyunları, araba sürmenin püf noktalari, araba oyunları, araba sürmenin, araba sürme parmak oyunu, internette araba sürme, RAHAT ARABA SÜRMENIN PÜF NOKTALARI, duz yolda araba sur, duz yolda motor surme, kötü yolda araba sürme, araba SÜRMENİN PÜF NOKTALARI

 

paylaş:

Yorum Yap