Ankarada Hangi Meyveler Yetişir, Ankarada Neler Yetişir, Yetişen Meyve ve Sebzeler

Ankara şehrinde yetişen meyve sebze ve diğer tarım ürünleri acaba nelerdir! Burada Ankarada hangi meyvelerin yetiştiği hakkında bilgi vereceğiz. Bakalım Ankarada neler yetişiyormuş:

Başkent Ankara’da yapılan tarım daha çok tarla ürünlerine dayanır.
Konya’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük tahıl (buğday) ambarıdır. Geniş ekim alanına sahiptir. Buğdaydan başka, yulaf, arpa, baklagiller, sanayi bitkileri, şeker pancarı, yumru bitkiler, sebze ve meyve çeşitleri, patates oldukça çok yetiştirilir. Sakarya ve buna dökülen akarsuların vadilerinde pirinç ekilir.
Armudu ve üzümü meşhurdur. Polatlı, Haymana, Ş. Koçhisar, Bala ve Çubuk’ta buğday ekimi yaygındır. Arpa, yulaf, şekerpancarı, kavun, karpuz ve sebze üretimi de tarımda çok önemli bir yer tutar. Fasulye, yem bitkileri, mercimek, çeltik, ayçiçeği yetiştirilir. Meyvacılık pek yaygın değilse de armut, elma, kayısı, kiraz, vişne, erik ve ceviz gibi meyvalar yetiştirilir. En çok yetiştirilen meyve üzümdür.

paylaş:

1 Yorum

  1. bana bilgisayar dahileri lazım ben varım diyen dahiler buyrun iş yapalım buyrun bekliyorum bilgisayar dahilerine ihtiyacım olsugu için bu yorumu acil olarak bırakıyorum sizler başkasınız sizler birer efsanesiniz onuniçin sizlere ihtiyacımın oldugunu beyan edeiyorum bana desdek ve yardımınıza ihtiyacım var sizlerden bana ulaşın lütfen duruum önemli tşkler

Yorum Yap