Ankara’da bobrek taşı kıran hastaneler

Ankara’da bobrek taşı kıran hastaneler

ESWL Ameliyatsız Böbrek Taşı Kırma Ünitesi

Böbrek taşı nedir?

Yaşamsal faaliyetlerimizin devamı için gerekli olan biyokimyasal işlemlerin sonunda oluşan atık maddelerin vücuttan atılma yerlerinden biri de böbreklerdir. Ayrıca vücut için gerekli bazı maddelerin seviyesinin ayarlanması da böbrekler tarafından yürütülür. Böbrek taşları idrarda çözülemeyen ve atılamayan kristallerin bir araya gelmesiyle oluşur.

Böbrek Taşları Kimlerde Oluşur?

Her insanda taş oluşma riski vardır. Sıklıkla 20-50 yaşlarında görülürken 30’lu yaşlar hastalığın en sık görüldüğü yaş gurubudur. Erkekler kadınlara göre 3 kere daha fazla risk altındadır.

Taşı oluşturan sebepler nelerdir?

Taşı oluşturan kesin neden bilinmemekle beraber risk faktörleri şunlardır:

– İdrar yolu enfeksiyonu
– Böbrekteki yapısal bozukluklar
– Böbrek hastalığı olanlar (renal tübüler asidoz, kistik böbrek hastalığı…)
– Beslenme alışkanlıkları
– Yetersiz sıvı alımı
– Sıcak iklim kuşağında yaşamak
– Hipererkalsiüri, sistinüri, hiperokzalüri, hiperürikozüri
– Bazı ilaçlar (asetazolamide, anti viral ilaçlar….)
– Bazı bağırsak hastalıkları (inflamatuar bağırsak hastalığı…)
– Geçirilmiş bağırsak ameliyatları ( jejono ileal by-pass )
– Metabolik hastalıklar (örn. Hiperparatiroidizm, gut hastalığı…)

 

Taşlı hastalarda bulgular nelerdir?

İdrar yolu taşları hiçbir bulgu vermeden gelişebileceği gibi bazen ciddi bulgularda vermektedir.

En sık görülen yakınma ağrıdır. Bu ağrı bazen çok şiddetli olabileceği gibi bazen rahatsızlık vermeyen ağrılar şeklinde de olabilir. Karakteristik ağrı, kolik diye adlandırılan ve böğür bölgesinden başlayıp öne doğru ilerleyen, kasık ve testislere de yayılabilen ağrılardır. Ağrı taşın hareket etmesine veya üriner sistemin tıkanmasına bağlı olarak gelişir.

Kan: Bazen gözle görülebilecek kadar olurken bazen de sadece mikroskopik incelemede görülür.

Bulantı ve kusma: Taş’ın yaptığı ağrıya bağlı gelişen mide-bağırsak sistemindeki hareket azalmasına bağlı olarak gelişir.

İdrar yapma da zorluk görülebilir.

ESWL (Ekstracorporeal shock Wave Lithotripsy)

Böbrek ve idrar kanalı taşlarının, vücudun dışından yollanan şok dalgaları ile parçalanarak kırılması ve kırılan taşların, normal idrar yolu ile vücuttan atılmasına denir.

ESWL Kimlere Uygulanamaz?

Hamilelere ve kanama bozukluğu olan hastalara uygulanmaz.

ESWL sonrası:

– Aynı gün işinize dönebilirsiniz.
– ESWL sonrası günde en az 2 litre su içiniz.
– ESWL seansları sonrası idrarınız 1-2 gün kanlı gelebilir. Bol su içildiği zaman idrarınızın rengi hızla açılır.
– Taşların atılma süreleri farklıdır. (3-4 hafta veya daha fazla süre alabilir.)
– Yan tarafınızda kızarıklık normaldir. Birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolacaktır.
– ESWL sonrası hareketli olunuz. Yapılacak spor ve yürüyüş ile kum dökme hızınız son derece artar. ESWL sonrası gaz yapıcı gıdalardan uzak durunuz.
– Ağrı olabilir. Gerekli reçete verilecektir.
– ESWL sonrası ateşiniz çıkarsa hiç ihtimal etmeden doktorunuzla görüşünüz.
– Etkili bir tedavi için seanslarınızın kesintisiz yapılması gerekmektedir.
– Yeniden taş oluşumunu önlemek için taş parçalarınızı analiz ettikten sonra doktorunuz size kaçınmanız gereken besinleri önerecektir.
– ESWL’nin böbreğe bir zararı yoktur. Ethica İncirli Hastanesi Üroloji Ünitesi’nde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensuplarından muayene ücret farkı alınmamaktadır. Kampanlarımızla ilgili bilgi almak için 0212 466 40 40 nolu telefonu arayabilirsiniz.

Böbrek taşı kırmada yeni yöntem

Böbrek taşını kırmada kansız yeni yöntem…
Böbrek içindeki 1-1.5 santimetre büyüklüğündeki taşlar, Türkiye’de yeni uygulanmaya başlanan ve açık cerrahinin yerine geçen, kesi yapılmadığı için kanamaya yol açmayan ”Fleksibil Üreteroskopi Lazer (FURLAS)” yöntemiyle yok ediliyor.

Kalp sorunu olmayan ve anestezi alabilen her yaş grubundaki hastaya uygulanabilen yöntem için taşın küçük ve böbrek içinde olması gerekiyor.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Remzi Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, böbreklerdeki taşların 25 yıl öncesinde açık cerrah ile ameliyat yapılarak alındığını ancak son yıllardaki teknolojik gelişmeler sayesinde yeni tekniklerin kullanıldığını, komplikasyonların görülme sıklığının azaldığını söyledi.

Böbrek taşları ile ilgili tedavinin tamamına yakınının artık kapalı cerrahi yöntemleriyle yapıldığını belirten Sağlam, 1980’li yıllardan sonra böbrek taşlarının lazerle kırıldığını ve şu anda Türkiye genelinde 140’a yakın bu tür cihazın bulunduğunu anlattı.

Sağlam, böbrek taşı cihazlarının yardımıyla kırılamayan ya da büyük olduğu için kırılmaması gereken taşların da kapalı böbrek taşı ameliyatı olan ”Perkütan Litotripsi” ile yapılabildiğini belirtti. Bu yöntem uygulanırken iğne ile böbreğe girildiğini ifade eden Sağlam, ”İçeriden konulan kılavuz teller vasıtasıyla bu yol genişletilir, böbreğin içi net olarak görülür ve özel aletle böbreğin içerisindeki taş kırılır ve boşaltılır” dedi.

Sağlam, kapalı böbrek ameliyatının hem hekim hem de hasta açısından çok avantajlı olduğunu vurgulayarak, ”Bu teknik sayesinde kanama riski çok az, kesi yapılmadığından fıtıklaşma görülmüyor, hastanın hastanede yatış süresi çok kısalıyor. Böbreğin içi çok net olarak görüldüğü için operasyonlardan çok daha başarılı sonuçlar elde ediliyor” diye konuştu.

Böbreklerdeki taşların, ”Havalı Taş Kırma Cihazları”, ”Ultrasonografik Titreşimli Cihazlar” ile bunların ikisinin de birlikte kullanıldığı cihazlar ile yapılabildiğini anlatan Sağlam, tüm taş kırma cihazlarının Türkiye’de üretilebildiğini hatta yurt dışına ihraç edildiğini belirtti.

Sağlam, taşların böbrek dışında kanala girmesi halinde ise yine hiç kesi yapılamadan ”Üreteroskopi” yöntemi uygulandığını belirterek, ”Hastaya hiç kesi yapılmadan kanala girilir, taşın bulunduğu yer tespit edilir ve taş lazerle kırılır ve taş bölgeden tamamen temizlenir” dedi.

Kapalı böbrek taşı operasyonu olan hastaların yaklaşık 2 gün hastanede gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edildiğini ifade eden Sağlam, hastaların hastaneden çıktıktan sonra işlerine dönebildiğini söyledi. Sağlam, bunun, hasta ve hasta yakınları için hem maddi hem de manevi açıdan önemli bir avantaj olduğunu, iş gücü kaybının da önüne geçildiğini belirtti.

”BÖBREKTEKİ 1-1.5 SANTİMETRELİK TAŞLAR KIRILABİLİYOR”

Sağlam, taşların böbreğe kaçması ya da kapalı ameliyat yapılamayacak düzeyde böbrekte küçük taş bulunması durumunda ise farklı bir tekniğin kullanıldığını ifade ederek, yönteme ilişkin şu bilgileri verdi:

”(Böbrek içine Yolculuk) diye nitelendirilen ve ‘Fleksibil Üreteroskopi Lazer (FURLAS)’ diye isimlendirilen sistemle ucu kıvrılabilen özel 2-3 milimetre kalınlığındaki aletlerle üreter denilen idrar yolu kanalından böbreğin içine giriliyor, taş tespit ediliyor ve lazerle kırılıyor. Bu, son zamanlarda gelişen çok yeni bir teknolojidir. FURLAS yöntemi şu anda böbrek taşı ameliyatlarında tüm dünyada uygulanan son tekniktir.

Yöntemin uygulanabilirliği, taşın özelliğine ve bulunduğu yere göre değişir. Böbrek içerisinde çok büyük taş bulunduğunda ‘Kapalı Böbrek Taşı’, taş kanala düştüğünde ‘Üreteroskopi’ ve böbrek içinde küçük bir taş bulunması ya da kanala düşen bir taşın böbrek içine girmesi halinde FURLAS yöntemi uygulanabilir. FURLAS ile 1-1.5 santimetre büyüklüğündeki taşlar kırılabiliyor. Hemen hemen hiç kanama olmuyor.”

Yöntemin uygulanabilmesi için hastanın yaşının önemi olmadığını belirten Sağlam, hastanın kalbinde sorun olmaması ve anestezi alabilmesinin yeterli olduğunu kaydetti.

Sağlam, FURLAS yönteminin dünyada 10 yıldır, Türkiye’de ise yeni uygulanmaya başladığını anlatarak, Ankara’da özel 100. Yıl Hastanesi’nin dışında bazı üniversite ile eğitim araştırma hastanelerinde yapıldığını söyledi. Bugüne kadar merkezlerinde 40 hastayı tedavi ettiklerini belirten Sağlam, operasyon sonrasında hastaların sağlak durumlarının iyi olduğunu bildirdi.

Sağlam, FURLAS yönteminin Türkiye’de yeni uygulanmaya başladığı için şu an için SGK tarafından geri ödeme listesine alınmadığına dikkati çekerek, ”Listeye girmesi için gayret gösteriyoruz. Operasyonun toplam maliyeti yaklaşık 3 bin lira tutuyor” dedi.

YURT DIŞINDAN HEKİMLERE EĞİTİM

Öte yandan Sağlam, böbreğinde 5 santimetrelik bir taş bulunan hastaya kapalı böbrek taşı ameliyatı yapılarak, uygulamanın yurt dışından gelen hekimlere gösterileceğini söyledi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen kurs kapsamında operasyonlar hakkında 3’ü Türkiye’den, 2’si Arnavutluk’tan toplam 5 hekime uygulamalı olarak eğitim verileceğini belirten Sağlam, kursun Perşembe gününe kadar devam edeceğini belirtti.

Biltaş Böbrek Taşı Kırma Merkezi Hakkında- Çankaya Hastanesi

Biltaş Böbrek Taşı Kırma Merkezi iletişim bilgileri (telefon, faks ve internet sitesi) yukarıda verilmiştir. Biltaş Böbrek Taşı Kırma Merkezi, Ankara ili Çankaya ilçesinde tıp merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Bu sayfa Biltaş Böbrek Taşı Kırma Merkezi resmi sayfası değildir ve sadece telefon numarası, web sitesi, adres gibi rehber bilgileri sunmaktadır.

Koşuyolu Böbrek Taşı Kırma Merkezi

Koşuyolu Böbrek Taşı Kırma Merkezi

Koşuyolu Böbrek Taşı Kırma Merkezii böbrek ve diğer üriner sistem taşlarının eswl, endoskopik (üreterorenoskopik), perkutan ve açık cerrahisi konusunda hizmet vermektedir. Ayrıca ürolojik hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır. Sürekli yenilenen hizmetlerimiz ve güler yüzlü personelimizle ihtiyaç duyulan her an hizmetinizdedir. Web sitemizde sık karşılaştığımız ürolojik hastalıklar ve bunların tedavi yöntemlerini sizlere sunmaya çalıştık.

Üreter ve Mesane taşlarında cerrahi veya endoskopik tedaviye karar vermeden mutlaka bize de danışın. Wolf Piezolith 2300 ESWL aleti ile böbrek, üreter ve mesane taşlarında oldukça yüksek bir başarıya sahibiz. Anadolu yakasında ultrasonik olarak taşkıran bu cihazla hizmet veren; tek merkez olarak çalışmaktayız.

Taş hastalarımıza ellerindeki tetkikleri ile (röntgen filmleri, ivp, idrar ve kan tetkikleri, ultrasonografi) bize müracaat ettiklerinde muayene ücreti alınmadan taş kırma hakkında bilgi verilmektedir.

WOLF marka USG görüntüleme sistemi ile çalışan ESWL cihazımızın konforunu yaşayın.

Koşuyolu Böbrek Taşı Kırma Merkezi olarak amacımız üriner sistem taşlarınızda cerrahi tedaviye gerek kalmadan kırılmasını sağlamaya çalışmaktır.

Hastane Adı: Koşuyolu Böbrek Taşı Kırma Merkezi
Telefon: (0532) 316 67 48
Faks: (0216) 326 44 75
Adres: Kalfaçeşme Sokak 2/1 D: 2 Koşuyolu
İlçe: Kadıköy
İl: İstanbul
paylaş:

Yorum Yap