Android hafıza kartına uygulama yükleme sd karta kaydetme

Android hafıza kartına uygulama yükleme sd karta kaydetme

AndroidSDcard

Android uygulamaları hafıza kartına yükleme(root yetkisi gerektirmeden)

Yüklememiz gereken dosyaları indirelim.

Android SDK http://uploaded.to/file/zwsbnab2

Bilgisayarınızda C sürücüsüne girin ve android adına bir klasör oluşturun ardından indirmiş olduğunuz android-sdk_r12-windows.zip dosyasının içindeki android-sdk-windows klasörünü android klasörünün içine atın.

Bu adresteki zip dosyasını indirin ve içindekileri android klasörüne atın.

Java http://java.com/tr/download/

Eğer telefonunuz HTC marka ise, HTC Sync http://uploaded.to/file/kf5chzboadresine tıklayın ve indirin, programı bilgisayarınıza kurun, telefonu bağlayın bir kere, telefonu görsün ardından silin.

Eğerki Samsung marka ise http://uploaded.to/file/afp7rsv6 adresine tıklayın indirin ve kurun. Ardından telefonu bağlayın telefonu görsün ardından kesinlikle silin çünkü bağlantıda sorun çıkartıyor.

Eğerki Vodafon 858 ise;

http://uploaded.to/file/a0bylm0v adresinden dosyayı İndirin. Daha Sonra Telefondan Veri Akışını “Başlatmadan” Torres Aygıtı Gelecek Aygıtı Bu Driver İle Tanıtın.

Diğer marka bir model ise, gelen cd den driverları kurun. Genellikle senkronize programları oluyor. Program driverları kendi kuruyor.

– Telefonunuzda Ayarlar>Uygulamalar>Geliştirme ye gelin ve hata ayıklama modunu aktif edin.

– Telefonunuzu usb kablo ile sadece şarj modunda bilgisayarınıza bağlayın.

– Bilgisayarınızda Başlat’ a basın Menüde çıkan boşluğa (Win7 ve Vista Boşluk, XP de Çalıştır kısmındaki boşluğa) cmd yazıp entera basın. Aşağıdaki resimdeki gibi

Resmi tam boyutlu olarak görmek için üstüne tıklayınız.

Ekrana cd C:\android yazıp entera basın. Buradan kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Daha sonra adb devices yazıp enter a basın, ekrana aşağıdaki resimdekine benzer bir yazı çıkacaktır.

Resmi tam boyutlu olarak görmek için üstüne tıklayınız.

Ekrana adb shell pm setInstallLocation 2 yazın ve enter a basın.

İşlemler tamamlandı, artık yükleyeceğiz tüm uygulamalar hafıza kartına yüklenecek. Önceden yüklemiş olduğunuz uygulamalarıda Ayarlar>Uygulamalar>Uygulamaları Yönet e girip hafıza kartına taşımak istediğiniz uygulamaya girip, hafıza kartına taşı ya basarak taşıyabilirsiniz.
Eğerki bu işlemi geri almak istiyorsanız, adb shell pm setInstallLocation 0 yapabilirsiniz.

Android Cihazınızdaki Uygulamaları Hafıza Kartına Taşıma


SDCard-Tasi-2

Android cihazlarına çok sayıda uygulama yükleyen son kullanıcılar ve de özellikle Turkcell T20 kullananlar bir süre sonra farkedecekler ki yeni bir uygulama yüklemek istediklerinde sistemde yer kalmamış ve cihaz bir kaç uygulamayı sildikten sonra tekra denenmesi için uyarı veriyor. Cihazınızın hafızasını doldurdunuz :) Bu cihazınızın hem yavaş çalışmasına neden olacak hem de yeni uygulama yükleyemeyeceksiniz. Fakat tabiki bunun çözümü var :)  Bu yazımızda mevcut uygulamaları hafıza kartına (sdcard’a) nasıl taşıyacağınızı ve kalıcı çözüm olarak bundan sonra yükleyeceğiniz uygulamaların otomatik olarak hafıza kartına yüklenmesini nasıl sağlayacağınızı anlatmayaca çalışacağız.

 

I.Yöntem

İlk olarak cihazda yüklü uygulamaları Android menülerini takip ederek SD karta taşımayı görelim. Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamaları Yönet menüsünü takip ettiğinizde cihazınızdaki yüklü uygulamalar görüntülenecektir. Buradan istediğiniz uygulamayı seçip SD karta taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SDCard-Tasi-1

Örnek olarak listeden Backgammon Free adlı oyuna tıklayalım.

SDCard-Tasi-2

Uygulamanın detayları görüntüleniyor. Bu ekrandan uygulamayı Kaldır butonu ile kaldırabilir, SD karta taşı butonu ile dahili SD karta taşıyabilir, uygulama çalışıyorsa Durmaya zorla butonu ile durdurabilirsiniz. SD karta taşı butonuna tıklayalım.

SDCard-Tasi-3

Gördüğünüz gibi uygulama SD karta taşındı ve butonda Telefona taşı yazıyor artık. Aynı butona tıklayarak uygulamayı tekrar telefona taşıyabilirsiniz.

II.Yöntem

Şimdi de cihazımızı bilgisayara bağlayarak komut yöneticisi ekranından uygulamaların hangi konuma yükleneceğini seçelim.

Bu yöntemi kullanabilmeniz için cihazınızın driverlarını bilgisayarınıza kurarak bilgisayarınızdan cihazınıza erişebiliyor olmanız gerekmektedir. Bu işlemler için

http://androidturkey.net/2011/07/29/android-turkcell-t20-rootsuz-ekran-goruntusu-alma/ yazımıza göz atabilirsiniz. Cihazınızı USB hata ayıklama modunda açıp bilgisayarınıza bağlamanız gerekmektedir.

Bilgisayarınızdan cihazınızı görebildiğinizi varsayarak sırasıyla şu adımları takip edelim:

_Bilgisayarınızdan komut yöneticisini açın. Çalıştır –> cmd yazıp Enter’a basın.

_Komut satırından Android Sdk’nın kurulu olduğu dizine geçmeniz gerekiyor. Ben D sürücüsünde yüklediğim konumu göstermeye çalışıyorum.

SDCard-Tasi-4

Tools klasörüne ulaştık. Şimdi yükleme yapabileceğimiz konumları görmeye çalışalım. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştıralım:

adb shell pm getInstallLocations

Komut yürütülünce ekranda yükleme konumları listeleniyor.

SDCard-Tasi-5

Gördüğünüz gibi 1 numara cihazın dahili SD kartını; 2 numara ise harici SD kartını temsil ediyor. Şimdi harici SD kartımıza uygulamaların yüklenebilmesi için aşağıdaki komutu yazalım:

adb shell pm setInstallLocation 2

SDCard-Tasi-6

Komutun sonuna 2 yazmamızın sebebi SD karta kurulumları yapmak için. Aynı komutu 0 için yaparsanız eski ayarınıza dönebilirsiniz.

III.Yöntem

Bir başka yöntem ise android markette yer alan Apps 2 SD uygulamasını kullanmak.

Uygulama linki:

https://market.android.com/details?id=com.IQBS.android.app2sd&hl=en

Aslında bu uygulama I. Yöntemde anlatılan yöntemi kullanıyor diyebiliriz. Uygulamayı çalıştırdığınızda yüklü uygulamalar hızlıca taranıp ekranda görüntüleniyor.

SDCard-Tasi-7

Uygulamalar listelendi.

SDCard-Tasi-8

İstediğiniz uygulamaya tıkladığınızda I. Yöntemdeki gibi SD karta taşıma ekranı geliyor.

SDCard-Tasi-9

Android marketten indirebileceğimiz bir diğer uygulama ise SDMove.

Uygulama linki:

https://market.android.com/details?id=com.beaglebros.SDMove&feature=search_result

Bu da Apps 2 SD uygulamasıyla aynı işlemleri yapıyor.

SDCard-Tasi-10

Farklı olarak SDMove uygulaması yüklü uygulamaları konumlarına göre renklendirme yapıyor ve aynı konumda olan uygulamalar rahatlıkla ayırt edilebiliyor.

SDCard-Tasi-11

Sarı renkli uygulamalar cihazda yüklüler ve istersek SD kartımıza taşıyabiliyoruz.

Kırmızı renkliler ise cihazda önyüklü gelen SD karta aktaramayacağımız uygulamalar.

Yeşil renkliler ise SD kartımızda yer alan uygulamaları temsil ediyor.

Cihazınızda hafıza yetersiz duruma geldiğinde kullanabileceğiniz bu yöntemler ile cihazınıza rahat bir nefes aldırabilirsiniz.

Android Uygulamalarını Root İşlemi Yapmadan SD karta Kaydetmek

Biraz uzun ve garip bir başlık oldu ama anlaşılabilir olması için bu başlığın bu kadar uzun olması gerekiyordu. :)
Evet hemen anlatıyorum; olay şu, htc desire telefonunuza veya başka bir htc (Androidli olması şart tabiki) marka telefonunuza yüklemiş olduğunuz uygulamaları hiç bir root işlemine gerek kalmadan ufacık bir komutla sd kartınıza kaydetmeyi başarabilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızda Android sdk yı yükleyin. Bunu yüklemenizi istememin sebebi işimizi ADB ile gerçekleştireceğiz.
sdk yı buradan yükleyebilirsiniz. ardından windowsta (burdan sonra söyleyeceklerimin aynısını apple ve linux kullanıcılarıda kendi sistemlerine uydurup gerçekleştirmeye devam edebilirler) komut satırını açıp ( başlat->çalıştır->cmd yapıyoruz ) öncelikle kurulumu yaptığımız dizine gidiyoruz.
aşağıdaki resimde dizinlere girişi göstermekteyim.

ardından diğer kısma geçiyoruz. Telefonu bilgisayara bağlıyoruz. Sonra Htc Sync yukluyoruz. Bu kurulumun içinde telefonu Usb debuging özelliğinde çalıştırmak için gerekli olan driver ı kurmuş oluyoruz. Bu kurulumu tamamladıktan sonra telefona Menu -> Settings -> Applications -> Development -> Check USB Debugging mode seçeneğini işaretliyoruz. Bunu işaretledikten sonra driver kurulumu gerçekleşmeye başlayabilir ya da siz htc sync kurulumu yaparken driverı kurmuşşunuzdur.
Şimdi komut satırında kaldığımız yerden devam ediyoruz.
D:\eclipse\android-sdk-windows\android-sdk-windows\tools>adb devices
yazıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkması gerek;

yukarıdaki gibi bilgisayarınıza bağlı olan htc telefonunuzu görüyorsanız; aşağıdaki komutu yazıyoruz ve enter a basıyoruz.

adb shell pm setInstallLocation 2

ekran çıktısı;

Bu yazdığımız kod telefonun default kaydetme yerini sd kart olarak belirmemizi sağlamaktadır.
(Bu işlemi geri almak için adb shell pm setInstallLocation 0 yapmalısınız.)
Artık bundan sonra yukleyeceğiniz tüm programlar sd kartınıza yüklenecektır. hemen Menu -> Settings -> Applications -> Manage Applications a gidiyoruz ve telefona kayıtlı ne kadar sonradan yüklediğiniz program varsa istediğinizi sd karta taşıyorsunuz. Hepsi bu.

Tavsiyem Elzem programları sd karta taşımayın. Mesajlaşma programı gibi. Birde bazı programları yüklerken veya yükledikten sonra hata alabilirsiniz. Bunun sebeplerinden biri programın illa da telefon hafızasına kaydedilmesini gerektiren bir kurala bağlanmasından kaynaklanabilir. Şuan bu ayarlamayı HTC desire telefonumda sorunsuz olarak kullanabilmekteyim.

paylaş:

1 Yorum

  1. kardeş bende vodafone 858 var da şu linki yenileyebilirmisin link kırık da .

Yorum Yap