Alıç sirkesi nasıl yapılır, alıç sirkesi yapımı,alıç sirkesi nasıl kullanılır, alıç sirkesi kullanımı, nasıl içilir?

Malzemeler

500 gr alıç
1 çay kaşığı tuz
1 kahve fincanı toz şeker
1 adet trabzon hurması
Yeterince su

Alıç sirkesi kullanım şekli:

Bir çay kaşığı alıç sirkesi bir bardak suya karıştırılıp kullanılabilir. Tavsiye edilen miktarın dışında kullanılması tavsiye edilmez. Bilinen bir yan etkisi yoktur.

alıç sirkesii kolestrol ve trigeresit için kullandım seviyenin 200 mg olması gereken trigresit oranı 620 nin üzerine çıkmış ilaç destekl kullanımda 20 gün sonra yapılan tahlillerimde doktorumu bile şaşırtan bir gerileme göülmüş bu gerileme normal sviyenin bile altına düşmüş 178 olmuştur. daha sonra kullanımı kestim görüldiki sirkeyi kulanmam faydalı olmuş ama yinede sirkeyi kullanmayarak 370 bulan oranın sadece ilaç kllanımı ile bir aylık kullanımda sadece 50 mg düşürüldüğü açkça ıspt edilmiştir.alıç meyveini veya sirkesini tüketmek sabah ve akşamarı yemekten yarım saat önce ılık bir bardaksuya konulacak bir tatlı kaşığı sirkenin faydası anlatılmayacak kadar çoktur .RABBİM CÜMLEMİZE ŞİFALAR NASİP ETSİN…..AMİN –  Netten Alıntıdır

ALIÇ SİRKESİNİN FAYDALARI NELERDİR NASIL KULLANILIR

Alıç meyvesinin faydaları biliniyor fakat bunun yanında alıç sirkesininde sayısız faydaları vardır. İnsan sağlığı ve belli hastalıklar için şifa kaynağı olan alış sirkesinin faydalarından önce alıç meyvesini biraz tanıyalım.

Alıç Nedir:

Ülkemizde yabani olarak yetişen Alıç genel olarak Batı ve Güney bölgerimizde daha çok bulunur. 20 kadar türü bulunan Alıç çalılık, koruluk ve dere kenarlarında yetişmektedir. 10 metreye kadar uzayabilen dikenli, beyaz ve pembe çiçekli bir ağaçtır. Meyveleri 6 – 10 mm çapında olup koyu kırmızı renge sahiptir. Hafif ekşi olan meyveleri yenebilmektedir. Yöresel isimleri; Yemişen, Kızılcık, Kuş yemişi, Kocakarı yemişi, Akdiken, Aluç, Alış, Geyikdikeni, Kızlar yemişi gibi adlarla anılmaktadır.

Alıç Sirkesinin Faydaları:

* Kalp ve damar hastalıkları için kullanılır,

* Damar sertliğinde etkilidir,

* Böbrek hastalıklarında etkilidir,

* Şeker hastalığında etkilidir,

* Tansiyonu dengeler,

* Yüksek miktarda Antioksidan ihtiva eder.

“alıç” sirkesi çok faydalı
Dağ bayır gezerken görüp yabani meyve muamelesi yaptığınız Alıçların bir şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Alıç başta tansiyon ve kalp hastalıkları olmak üzere pek çok derde deva oluyor.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, ”Alıç sirkesi, tansiyon ve kalple ilgili sorunlarda yardımcı tedavi olarak kullanılıyor” dedi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Seyhun Yurdugül, AA muhabirine, alıcın (Crataegus spp.), genel olarak Kuzey Yarımküre’nin ılıman ormanlık bölgelerinde yetişen doğal bir bitki türü olduğunu ifade ederek, ”10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaçta yetişmekte olup 6-10 milimetre çapında meyvelere sahip, 1-3 tohumlu, esmer-kırmızı renklidir. Hafif ekşimsi lezzetli meyveleri yenilmektedir” diye konuştu.

Yurdugül, alıcın Bolu’da sirkesinin yapıldığını kaydederek, şunları ifade etti: ”Bu sirkenin henüz günümüze kadar tanımlanması yapılmamış olup, piyasalar için yeni bir gıda maddesi özelliğini taşımaktadır. Bu sirke, alıç ağacının meyvesinden yapılan ender ürünlerden birisidir. Türkiye’de üretimi yerel bazda yapıldığı için çok tanınmamış bir gıda maddesidir (üretim yeri: Bolu, Bolu dışında Cunda Adası/Ayvalık’ta da bir miktar üretim belirtilmektedir). Damar sertliğine karşı antioksidan özellik taşıması nedeniyle tansiyon ve kalp ile ilgili sorunlarında yardımcı tedavi olarak kullanılabilir. Ayrıca şeker hastalığı ve böbrek hastalıklarında da tedaviye yardımcı etkisi Bolu’da yaşayanlar arasında belirtilmektedir.”

-”ALICIN HASTALIK YAPICI ÖZELLİĞİ YOK”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Yurdugül, ”Sirke içerisinde bakteriyolojik olarak yoğun miktarda Acetobacter türü bulunmakta olup bol miktarda asetik asit (sirke) sentezlediği tarafımca saptanmıştır. Bunlar dışında sirke içerisinde asidik ortam nedeniyle patojen (hastalık yapıcı) herhangi bir mikroorganizmaya rastlanmamıştır” dedi.

paylaş:

Yorum Yap