Albert Camus Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Etiketler: Albert Camus Kim, Biyografi, Albert Camus kaç yaşında yaşı kaçtır, Albert Camus doğum tarihi,Albert Camus nereli, Albert Camus boyu kaç, Albert Camus hayatı ve yaşamı

Albert Camus Biyografisi

Albert Camus 7 Kasım 1913 tarihinde Cezayir’de dünyaya geldi. Cezayir Üniversitenin felsefe bölümün’den mezun oldu. Öğrencilik yıllarında tiyatro ile ilgilenmiş daha sonra gazeteciliğe başlamıştır. Absürdizm akımının öncülerinden biri olarak tanınan Albert Camus Varoluşçuluk ile ilgilenmiştir. 1943 yılında Fransa’da nazilere karşı direniş örgütlerine katılmış ve Combat adlı gizli bir yayın organını yönetmiştir. Sosyalizme yönelen Camus 2. Dünya Savaşı’ndan Sonra hayal kırıklığına uğramıştır.
Albert Camus kendini herhangi bir akımın filozofu olarak görmemiştir. Eserlerinde hayatın anlamı,ölüm ve fert gibi konular üzerinde durmuştur. 4 Ocak 1960 yılında hayatını kaybetmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Albert Camus Eserleri

Romanları

Yabancı (L’Étranger) (1942)
Veba (La Peste) (1947)
Düşüş (La Chute) (1956)
Mutlu Ölüm (La Mort heureuse) (ölümünden sonra, 1970)
İlk Adam (Le premier homme) (ölümünden sonra, 1995)

Denemeler

Sisifos Söyleni (Le Mythe de Sisyphe) (1942)
Denemeler
Tersi ve Yüzü (L’envers et l’endroit) (1937)
Başkaldıran İnsan (L’Homme révolté) (1951)
Düğün ve Bir Alman Dosta Mektuplar (Lettre a un ami allemand) (1945)

Hikayeleri

Sürgün ve Krallık (L’exil et le royaume) (1957)

Oyunlar

Caligula (1938`de yazıldı, 1945`de]

Bu sayfada Albert Camus isimli şahsın biyografik bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilere internetten ulaşılmıştır. Eğer söz konusu kişinin hayatı hakkında yanlış veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak bunu bize bildiriniz. En kısa sürede gerekli düzeltme tarafımızca yapılacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap