Akvaryum Bitkileri için Ev Yapımı Mayalı CO2 Sistemi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

akvaryum için CO2 üretimiakvaryum bitkileri için ücretsiz CO2 üretimi

Akvaryum bitkileri için evde kendimizin yapabileceği basit,ucuz ve kolay bir mayalı CO2 sisteminden yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

 

akvaryum bitkileri için ücretsiz CO2 üretimibu benim eserim proje örneği

Bütçe dostu, tamamen evde bulunan malzemelerle 100-150 lt. akvaryumlara kadar CO2 ihtiyacını karşılaryacak fermante sistemin malzemeleri:

1 adet 2,5 lt. plastik meşrubat şisesi.

1-2 metre hava hortumu

1 adet hortum birleştirici

1 adet kuş suluğu

Kuş suluğunun içine sığacak kadar bioball

1 adet iç filtre (küçük boyutlu)

2 adet vantuz

proje örnekleriyapım kuşağı projeleri

kendin yap projesiev yapımı CO2 sistemi

İlk olarak kötü uçlu bir havya veya ucu ıstılmış bir çivi yardmıyla plastik kapağı ve mavi plastik contayı hava hortumunun çapı kadar deliyoruz. Delik çapı hava hortumunun zorlanarak geçebileceği kadar olsun ki hava kaçırma özelliği o kadar az olur. Delme işleminden sonra kapak içerisinde bulunan mavi plastik contayı atmayın zira sızdırmazlık için önemli bir eleman. Contayı kapak içine japon yapıştırıcısyla zamplıyoruz.Hava hortumunu 10-15 cm resimde görüldüğü gibi kapak içerisinden geçiriyoruz. İzola bant yardımıyla delik etrafını sıkı bir şekilde zamplayarak sızdırmazlığı sağlıyoruz.

Karbon Dioksit Üretim Projesiakvaryum bitkileri için ücretsiz CO2 üretimi

Hortumun diğer ucunada hortum birleştirici (çek valf) ve vantuzu resimde görüldüğü gibi montaj ediyoruz.

nasıl yapılırev yapımı proje örnekleri

Arkadaşlar bu aşama oldukça önemli. Kendin yap tarzı diğer sitelerde benzer DIY (ev yapımı) sistemleri incelediğimde fermante kısmında kullanılan malzeme oranlarından hiç bahsedilmemiş yada eksik bilgi verilmiş.

Öncelikle şişemizin içerisine akvaryumun içinden alacağımız suyu ilave ediyoruz. Suyun miktarı maksimum resimde görüldüğü kadar olmalı. Fazlası zarar. Köpüren madde hortumdan akvaryuma akar. Kullanacağın suyun sıcak olmamasıda dikkat edilmesi gereken ayır bir husus. Maya içerisinde bulunan bakteriler mefta olur. Oda sıcaklığı (NŞA) uygun.

Su içerisine 1,5 bardak şeker, 2 kaşık karbonat ve 3  çay kaşığıda maya (pakmaya) ekliyoruz.

Şişenin ağzını elimizle kapatıp karışım tamamen eriyene kadar sistemi sallayıp beklemeye alıyoruz. Maya ile şeker etkileşime girer. Karbonat sistemin ömrünü uzatır. Maya beslendikçe Karbondioksit ortaya çıkar. Yaklaşık 1,5-2,5 saat sonra gaz çıkışı başlayacaktır.

akvaryum için CO2 üretimiakvaryum bitkileri için ücretsiz CO2 üretimi

Şimdi sistemi tankımızın içerisine montaj edeceğiz. İlk olarak plastik şişemizi aşırı sıcaklık verecek (petek, elektronik cihaz vb.) aletlerden ve ışıktan uzak olacak şekilde akvaryumun görünmeyen kısmına yerleştiriyoruz. Karışımın etrafını eski bir kumaş yardımıyla sarmanızı tavsiye ederim. Bakteriler ışığa karşı hassastır. Unutmadan karışım akvarryumun altında olmalı yoksa mayanın akvaryuma sızması balıkları mefta edebilir.

Sırada suluk var. Suluğun üstüne resimde görüldüğü gibi iç filtrenin  CO2 giriş hortumunun zor bir şekilde gireceği şekilde delik açıyoruz.Deliği açtıktan sonra biobalları (bakınız bi suluk içerisine yerleştiriyoruz ve motorumuzla birleştiriyoruz.

İç filtrenin hava giriş kısmına bir hortum takıp akvaryum dışındaki diğer hortumun çek valfi ile birleştiriyoruz ve işimiz bitiiiyyooorrr hadi hayırlısı artık bitkiler solamayacak üzerinde siyah delikler açılmayacak hızlı ve sağlıklı büyüyecek.

BİR KAÇ UYARI NOT BİZDEN DEMESİ DAAA

Karışım 100-150 lt akvaryumda 2-3 hafta yetecek kadar CO2 üretir.

Yapıştırma işlemlerinde silikon kullanmayın zamanla açılıyor. Japon yapıştırıcılar tavsiyemiz.

Hortuma vana kullanmayın kullancaksanızda vidalı olanlarından kullanın. Aksi takdirde gaz kaçırma oranı max. olacaktır.

Hortuma çek valf takın su tanktan geri gelmesin.

Gaz çıktısı azalınca karışıma bitki gübrelerinden ilave etmeniz sistemin ömrünü uzatır.

İç filtreyi geceleri birleşim yerlerinden ayırıp kapatın. Sabahları aktif hale getirin.

Sistem  çıkışını vana ile birleştirdiyseniz KESİNLİKLE çıkışı kapatmayın. Biriken gaz GÜMMM olabilir. (olabiliri yok olur)

Hava motorunuzun sürekli çalışır halde olmasını tekrar hatırlatayım.

Bizden anlatması SORUMLULUK kabul etmeyik haberiniz olsun.

BIOBALL NEDİR?

Suyun, bioball üzerinde bulunan kanallardan geçişi sırasında, suyu parçalara ayırıp süzme işlemi yapan ve ayrıca geniş yüzey alanı sayesinde aerobik nitrifikasyon bakterilerine yataklık yapan, plastikten mamulden üretilmiş, biyolojik ve mekanik filtrasyon malzemesidir.

Tatlı ve tuzlu su akvaryumları için uygundur.

İç filtre, dış filtre ve sump sistemlerinde kullanılabilir.

 

http://www.teknolojidersi.com/2011/11/23/akvaryum-i%C3%A7in-%C3%BCcretsiz-co2-%C3%BCretim-tank%C4%B1-yap%C4%B1m%C4%B1/

paylaş:

Yorum Yap