Akut kuruluşunun merkezi nerededir ve şubeleri nerelerdedir? – Akut hakkında bilgi

AKUT Merkez | Esentepe Büyükdere Cad.No:120 34394 İstanbul – TÜRKİYE | Tel: +90 (212) 217 04 10 (Pbx) | Faks: +90 (212) 217 04 22
akut.org.tr info@akut.org.tr | akut@akut.org.tr
Akut (Arama Kurtarma Derneği) kamu yararına çalışan bir dernek olup gönüllülük ilkesi ile çalışmaktadır ve 1996 yılında kurulmuştur.Akut’un merkezi İstanbul’dadır. 20.03.2012 tarihi itibari ile 27 tane ekibi bulunmaktadır. Ekiplerin bulunduğu şehirleri Akut haritasından görebilirsiniz.299289.jpg (625×464)

kaynak: akut.org.tr

Karaosmanoğlu Akut Gebze Şubesini Açtı

Karaosmano%C4%9Flu Akut Gebze %C5%9Eubesini A%C3%A7t%C4%B1, İbrahim Karaosmanoğlu, Mustafa Çöpoğlu, Nasuh Mahruki

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKUT Arama Kurtarma Derneği Gebze Şubesi’nin Gaziler Dağı’ndaki açılışını yaptı. Şubenin açılış kurdelesini dernek Başkanı Nasuh Mahruki ile birlikte kesen Başkan Karaosmanoğlu, “Bir can, bir dünyadır” diyerek afet durumlarında gönüllü kuruluşların önemine değindi.

Gebze Gaziler Dağı’ndaki AKUT Gebze Şubesi’nin açılışı Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra AKUT(Arama Kurtarma Derneği) Başkanı Nasuh Mahruki’nin de katılımıyla yapıldı. Açılışa Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, Başkan Danışmanı Nermin Tol, AKUT Üniversite Topluluğu, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) ve Gönüllü İtfaiyeciler de katıldı.

Derneğin Gebze şubesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziler Dağı’nda çok güzel bir yer tahsis ettiğini belirten AKUT Başkanı Mahruki, “Sanayisi büyük olan Kocaeli’nde iş sağlığı ve işçi güvenliği konusunda ciddi bir ihtiyaç var. AKUT’un da son yıllarda en ciddi anlamda geliştirdiği alan bu konu. Gebze’deki bu yerimiz, sanayi bölgesine yakınlığı ile Kocaeli için bir fırsat olacaktır” ifadesini kullandı.

Kurumsallaşmanın önemine vurgu yapan Başkan Karaosmanoğlu, “Kurtarma deyince sadece aklımıza deprem gelmemeli. Sanayi, orman yangınları, sel olayları ve birçok acil durumlarda, kurtarma çalışmalarında bilinçli, sorumlu ve profesyonel ekiplerin olması bizi çok mutlu ediyor. AKUT ile birlikte yazın sahillerimizde birlikte çalışıyoruz, canlar kurtarıyoruz. Burası toplumu bilinçlendirme ve eğitim merkezi olacak” dedi. Başkan Karaosmanoğlu, AKUT’un şubesinin Gebze’nin akciğerleri olarak adlandırılan ve her gün yüzlerce kişinin yürüyüş yaptığı Gaziler Dağı’nda olmasının da önemine değindi. – KOCAELİ

akut.sflb.ashx (600×423)

Akut Tekirdağ Şubesi Faaliyete Geçti

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Ali Nasuh Mahruki, “AKUT, Türkiye’de her zaman öncü ve lider oldu” dedi.

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Ali Nasuh Mahruki, “AKUT, Türkiye’de her zaman öncü ve lider oldu” dedi.

Mahruki, Tekirdağ Belediyesi Kültür Merkezi’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin depremler, seller, kuraklık gibi birçok doğal afete sahip bir ülke olduğunu AKUT’u kurduklarında öğrendiğini söyledi.

AKUT’un 16 yıldır faaliyette olduğunu vurgulayan Mahruki, “AKUT, bugüne dek, Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernekler statüsüne getirilen tek arama kurtarma derneğidir” dedi.

Nasuh Mahruki, AKUT’un kuruluş öyküsünden de bahsederek, AKUT’un ilk olarak dağ arama kurtarma ekibi olarak kurulduğunu, 1999 yılındaki Marmara depremiyle birlikte adının duyulduğunu ifade etti.

Mahruki, şöyle konuştu:

“1999 Marmara depreminde 220 can kurtardık. Devletin kurumları bizden çok sonra bölgeye ulaştı. O dönemlerde toplum, yardım malzemelerini AKUT eliyle depremzedelere ulaştırmak istedi. Türkiyegenelinde 1999-2000 yıllarında yapılan kamuoyu araştırmalarında AKUT, Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte en güvenilir kurum seçildi. AKUT, Türkiye’de her zaman öncü ve lider oldu. 1500 kişilik gönüllü ekibimizle bugüne kadar 1500’e yakın can kurtardık. AKUT, BM’ye akredite olmuş bir kuruluş. Türkiye’de BMtarafından akredite edilen tek arama kurtarma derneğiyiz.”

AKUT’un 15. yılında AKUT Vakfı’nı oluşturduklarına dikkati çeken Mahruki, Türkiye gündeminde zaman zaman iftiralara da maruz kaldıklarını bildirdi.

Mahruki, AKUT’un Türkiye genelinde oluşturulan yardım projelerinden de bahsederek, Everst Dağı’na tırmanış öyküsünü arlattı.

Programa, Tekirdağ Belediye Başkan Yardımcısı Rüya Yılmaz ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Şube Müdürü Niyazi Komşu ile öğrenciler katıldı.

Konu etiketleri: akut nedir, akutun merkezi nerededir, akut merkezi nerededir, akut un merkezi nerededir, akutun kuruluş merkezi nerededir, akut ile ilgili bilgi, akut un merkezi neresidir, akut kuruluş merkezi nerededir, akutun kuruluşu, akut nerededir, akutun kuruluş merkezi, akut kuruluş merkezi, akutun merkezi, akut kuruluşu, akut un merkezi,

AKUT Arama Kurtarma Derneği

Arama Kurtarma Derneği (Kısa adı: AKUT); mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren, Türkiye’nin arama kurtarmakonusunda ilk sivil toplum örgütü olan dernek.[1]

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı, “Kar Leoparı” unvanı sahibi ve Everest Dağı’na tırmanan ilk Türk olan Ali Nasuh Mahruki’dir.

Türkiye’de, özellikle dağcılık sporunda, kaza geçiren veya kaybolanların aranma ve kurtarılmaları konusunda uzmanlaşmış bir kurumun bulunmamasından kaynaklanan boşluğun doldurulması, derneğin kuruluş amacıdır.[1]

1994 yılında yaşanan bir dağ kazasının ardından, bir grup dağcının oluşturduğu bu topluluk, ilk kez 1995 yılı Aralık ayında Uludağ’daki Keşiştepe’de yapılan bir arama kurtarma operasyonunda “AKUT” adını kullanmıştır.[1]

1996 yılında resmen kurulan dernek, 1997 yılından itibaren deprem ve sel gibi diğer doğal afetlerde de arama kurtarma çalışmalarına katılmaya başlamıştır. 1998 yılında meydana gelen Adana-Ceyhan Depremi’ndeki arama kurtarma çalışmalarının ardından, Bakanlar Kurulu tarafından 15 Ocak 1999 tarih ve 12304 sayılı karar ile “kamu yararına çalışan dernek” statüsü verilmiştir.[1][2] Türkiye’nin AKUT ile tam anlamıyla tanışması, 1999 Gölcük depremi sonrasında olmuştur.

AKUT 1999 senesinde; Birleşmiş Milletler’in arama kurtarma organizasyonu olan INSARAG’a üye olmuş, 2011 yılında INSARAG gözetmenlerinin denetiminde İstanbul’da yapılan sınavı geçerek “Orta Ölçekli Arama Kurtarma Ekibi” ünvanını almış ve Türkiye’de operasyonel sınıflandırmaya giren ilk üye olmuştur.[3] Ayrıca Uluslararası Kurtarma Köpekleri Organizasyonu (IRO) üyesidir.[4]

Dernek; yurtdışında Yunanistan, Tayvan, Hindistan, İran, Pakistan, Mozambik, Haiti ve Japonya’daki afetlerde görev almıştır.

AKUTun_Konuu_Manisa_Belediyesi_350.JPG (350×232)

 

Konu etiketleri: akutun merkezi nerededir, akut nedir, akutun kuruluş merkezi nerededir, akut merkezi nerededir, akut un merkezi nerededir, akut kuruluş merkezi nerededir, akut un merkezi neresidir, akut ile ilgili bilgi, akutun kuruluş merkezi, akut un kuruluş merkezi nerededir, akutun merkezi, akut nerededir, akutun kuruluşu, akut kuruluş merkezi, akut un merkezi nerede,

paylaş:

Yorum

 1. akut kim tarafından yapılmıştır ?
  akurt ne zaman ve nerede kurulmuştur?
  akutun şubeleri nerelerde vardır?
  kuruluşun amacı nerdir?
  kuruluşun başlıca faaliyeti nedir?
  kuruluşta kimler görev almaktadır?
  çalılşma koşulları nedir?
  kuruluşun devletten ve vatandaştan beklentileri nedir?

 2. ben ödevimi burdan araştırdım buldum size söyleyeyim kamu yararına çalışıan bir dernek olup gönüllük ilkesi ile 1996 yılında kurulmuştur merkezi istanbuldadır 20.03.2012 tarihinde ama haritadan görebilirsiniz diyo bende sadece yılını ve tarihini yazdım bence arkadaşlar sizde öyle yazın

 3. duygu ben deniz yorumu tamamlıyamadım dost acı söyler fakat sadece bir soruma yanıt verdin o da yarım kaldı panpa 🙁

 4. Aradağım sorunun cevabı diye girdim ama hiçbir cevabı yok!

Yorum Yap