Adile Naşit Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

Etiketler: Adile Naşit Kim, Biyografi, Adile Naşit kaç yaşında yaşı kaçtır, Adile Naşit doğum tarihi, Adile Naşit nereli,Adile Naşit boyu kaç, Adile Naşit hayatı ve yaşamı

Adile Naşit Biyografisi

Adile Naşit 17 Haziran 1930 yılında İstanbul’da doğdu. Ünlü tuluat ustası Naşit’in kızıdır. Asıl adı Adile Keskiner’dir. Sanat yaşamına 16 yaşında başladı. Uzun süre çeşitli tiyatrolarda sahneye çıktıktan sonra, kardeşi Selim Naşit ve 1950’de evlendiği eşi tiyatro sanatçısı Ziya Keskiner’le birlikte Naşit Tiyatrosu’nu kurdu.

Adile Naşit tiyatro oyunculuğunun yanında sinema oyunculuğu da yaptı. İlk önceleri “Lüks Hayat”, “Kahpe Kurşun” gibi filmler de ufak roller aldı. Sinemada asıl ününü 1973’ten sonra çevirdiği komedi türündeki filmlerle yaptı. Ve bu türün en çok ilgi toplayan oyuncularından birisi oldu.

Adile Naşit 1976’da 13. Antalya Film Şenliği’nde “İşte Hayat” filmindeki rolünden dolayı sinemamızda ilk kez starların dışında “En Başarılı Kadın Oyuncu” ödülünü alan sanatçı oldu. TV için çekilen “Yedi Kocalı Hürmüz” müzikali ile “Hisseli Harikalar Kumpanyası” müzikallerinde oynadı.

Adile Naşit TV’de yayınlanan çocuklarla ilgili bir programda masal anlatarak popüler oldu. Hababam Sınıfı’nın ünlü Hafize Ana’sı 11 Aralık 1987 tarihinde yaşama gözlerini yumdu.

1947 : Yara
1950 : Lüküs Hayat
1957 : Kahpe Kurşun
1959 : Abbas Yolcu
1970 : Vur Patlasın Çal Oynasın
1972 : Sev Kardeşim
1973 : Canım Kardeşim, Oh Olsun,
1974 : Salak Milyoner, Gariban, Yüz Liraya Evlenilmez, Mavi Boncuk, Aç Gözünü Mehmet, Hasret
1975 : Hanzo, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı, Delisin, Ah Nerede, Gece Kuşu Zehra, Bizim Aile / Merhaba, Minik Cadı, Çapkın Hırsız, Bitirimler Sınıfı, Sevgili Halam, Plaj Horozu, Şehvet Kurbanı Şevket, Televizyon Çocuğu, Haydi Gençlik Hop Hop, Pembe Panter, İşte Hayat, Şaşkın Damat,
1976 : Aile Şerefi, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Gel Barışalım, Ne Umduk Ne Bulduk, Süt Kardeşler, Tosun Paşa, Ah Dede Vah Dede.
1977 : Gülen Gözler, Şabanoğlu Şaban, Sakar Şakir, Hababam Sınıfı Tatilde.
1978 : Neşeli Günler, Sultan, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Kibar Feyzo.
1979 : Vah Başımıza Gelenler, Köşe Kapmaca, N’olacak Şimdi, Gelinciklerim, Erkek Güzeli Sefil Bilo, Doktor.
1980 : Annem Annem, Yedi Kocalı Hürmüz, Renkli Dünya, İbişo, Beş Parasız Adam, Huzurum Kalmadı.
1981 : Davaro, Hababam Sınıfı Güle Güle, Gırgıriyede Şenlik Var, Gırgırıye, Şabancık, Deliler Koğuşu, Şaka Yapma, Bizim Sokak,
1982 : Görgüsüzler, Adile Teyze, Şıngırdak Şadiye, Buyurun Cümbüşe, Talih Kuşu.
1983 : Şaşkın Ördek,
1984 : Namuslu, Şabaniye, Gırgıriyede Büyük Seçim.
1985 : Satmışım Anasını, Şaban Pabucu Yarım.
1986 : Milyarder, Ağa Bacı, Kuzucuklarım, Kuruntu Ailesi, İki Milyarlık Bilet, Kiralık Ev, Yaygara 86, Hayroş.
1987 : Aile Pansiyonu, Annem / Bırakmam Seni.

Bu sayfada Adile Naşit isimli şahsın biyografik bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilere internetten ulaşılmıştır. Eğer söz konusu kişinin hayatı hakkında yanlış veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak bunu bize bildiriniz. En kısa sürede gerekli düzeltme tarafımızca yapılacaktır.

paylaş:

Yorum Yap