A Vitamini nelerde bulunur?

A Vitamininin Yararları, Eksikliği, A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?
A Vitamini hangi besinlerde bulunur?
A vitamininin yararları
A vitamini yetersizliğinin, solunum ve yemek borusu, mide, prostat, meme, akciğer kanserlerinin oluşumunu artırdığı biliniyor. Ayrıca A vitamini zengin beslenmenin kanser oluşumunu önlediği bilimsel raporlarla destekleniyor..

Vücudun koruyucu dokusu epitelin yapımı ve yenilenmesinde rol oynayan A vitamininin yetersizliğinde bu dokular bozuluyor. A vitamini ve meyve ve sebzelerdeki yapıtaşı beta karoten, kansere karşı korunmaya yardımcı oluyor. Beta karoten, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tüketiminin azalmasıyla kanser riski artıyor. Beta karoten yönünden zengin besinleri az tüketen kadınlarda özellikle meme kanseri riski, en yüksek düzeyde saptanıyor. Bu nedenle beta karoten yönünden zengin besinlerin her gün tüketilmesi şart.

A Vitamini Nelerde Bulunur?

A vitamini ve beta karotenden zengin besinler şunlardır:

Yumurta sarısı
Karaciğer
Süt
Ispanak
Havuç
Yeşil biber
Kayısı
Yeşil sebzeler
Domates
Portakal, greyfurt

A Vitamininin Yararları, Eksikliği, A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

A Vitamini (diğer adıyla retinol), bağışıklık sistemi, kemik gelişimi gibi pek çok fonksiyonda görev alan önemli bir vitamindir. Bu bölüm, A vitamininin yararları, görevleri ve bulunduğu besinler, A vitamini eksikliği ve fazlalığı gibi konularda bilgiler içermektedir.

  • A Vitamininin Yararları: A Vitamini, vücut dokularının ve cildin sağlıklıolmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sağlıklı bir kemikyapısı için de gereklidir. A vitamini, Antioksidan olarak faaliyet yaparak hücreleri kansere ve diğer hastalıklara karşı korur, yaşlanma sürecini yavaşlatır, yağ depolanmasına yardımcı olur. A vitamininin vücut açısından diğer bir önemi de, proteinlerin A vitamini olmadan kullanılamamasıdır. Ayrıca, görme duyusu için de faydalıdır. Özellikle, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için hamilelerin yeterli miktarda A vitamini alması gerekir.
  • A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Hayvansal gıdalarda daha bol bulunur. Başta balıkyağı ve karaciğer olmak üzere, böbrek, süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates A Vitamini içeren besinler arasındadır.
  • A Vitamini Eksikliği: Normal şartlarda Eksikliği fazla görülmemekle birlikte, yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıkabileceği gibi,alkol kullanımı, bazı ilaçlar ve E vitamini eksikliği A Vitamininin emilimini azaltarak A Vitamini Eksikliğine neden olabilir. Eksikliğinde, sık ve kolay hastalanma, cilt kuruluğu, saçlarda kepek, ağızda yara, gece körlüğü, halsizlik, iştahsızlık, diş eti hastalıkları gibi sağlık sorunları görülür. Ayrıca, özellikle çocuklarda kilo alamama ve boyun uzamaması yetersiz A vitamini alındığının işareti olabilir.
  • A Vitaminin Fazlalığı: baş ağrısı, yorgunluk, uyku kalitesinin bozulması, mide bulantısı, kusma, kaşıntı, ishal, düzensiz adet görme, eklem ve kemik ağrıları, cilt kuruluğu ve saç dökülmesine sebep olabilir. Ayrıca hamile kadınlarda, riskli doğum oranının artmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte, A vitamini kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.
  • Günlük A Vitamini İhtiyacı: Yetişkin Erkeklerde 1000, kadınlarda 800 mg. kadardır. Kadınlarıngebelikte A Vitamini ihtiyacı artar. Gebelikte günlük 1000 mg., Emziren annelerin ise 1200 mg. kadar A Vitamini almaları tavsiye edilir.

A Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

A vitaminin faydaları ve A vitamini hangi besinlerde bulunur? Görme üzerindeki rolüyle tanınan bu vitamin, ilk keşfedilen vitamindir. A vitamini yağda çözünen vitaminlerden biridir ve karaciğerde depolanabilir. Eski Mısır’da, görme bozukluğunun tedavisi çiğ karaciğer yemekti.

A vitamini primer bir alkol grubu içeren kompleks bir bileşiktir. Bir de Retinen denilen aldehit şekli vardır. Hayvansal dokulardaki A vitamini vücuda alındığında etkinlik gösterecek yapıdadır. Hayvansal besinlerdeki A vitamini Retinol, Retinel ve Retinoik Asit gibi değişik şekillerde bulunur. Bitkisel besinlerde ise Carotenler şeklindedir. Vücuda alınan carotenlerin çoğu A vitaminine dönüşmez. Çevrilme yüzdesi en çok olanBeta Carotendir. Safra yetersizliği, mineral yağlar, sindirim sistemi hastalıkları A vitamini etkinliği olan maddelerin vücuttaki emilimini zorlaştırır. E ve C vitaminleriise emilimi kolaylaştırır. A vitamini mutlaka E vitamini ile alınmalıdır. Ancak fazla miktarda demir ile birlikte alınmamalıdır. A vitamini ultra-viyole ışınlarına dayanıksız olduğu için bu vitamin renkli şişelerde saklanmalıdır. Retinol ve Caroten suda erimediğinden dolayı yıkama ve pişirme sularına geçmez, yani A vitamini kaybı oluşmaz. Damar ve kan sulandırıcı ilaçlar A vitaminini yok eder.

Çinko mineralinin eksikliği, A vitamininin fonksiyonlarını etkileyebilir. A vitamini, A vitamini türevi akne ilaçlarıyla birlikte alınmamalıdır.

A Vitamini Ne İşe  Yarar?

Göz, deri, mukoza sağlığında, hastalıklara karşı direnç kazanmada ve büyümede rol oynar. Burun, boğaz, akciğerler ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı korunmaya yardım ederek cilt ve mukozasının sağlıklı kalmasını sağlar. Gece görmede rol oynayan bir göz pigmentinin oluşması için gereklidir. Damar sertliği ve katarakt gibi hastalıkları engelleyici etki göstermesi A vitamininin faydaları arasındadır. Kolestrol ve böbrek üstü bezi hormonlarının sentezinde görev alır. Vücutta doku yenilenmesini ve hücre onarımını sağlayıcı etki gösterir. Kemik ve saç sağlığı için büyük önem taşır. Küçük çocuklarda diş sertleşmesini sağlar.

İlk kez 1920’de A vitamini ve kanser arasında bir bağlantı kuruldu. Günümüzde ise araştırmacılar ilgilerini beta-caroten üzerinde yoğunlaştırmışlardır. Japonya’da yapılan geniş kapsamlı bir araştırma, yüksek miktarda beta-caroten içeren sebselerin tüketiminin kolon, mide, prostat ve rahim kanseri riskini azalttığını göstermiştir.

A vitamini, sedef ve akne gibi bazı cilt sorunlarının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Vejetaryenler, şeker hastaları, yağ emilim bozuklukluğu sendromu olanlar ile vücudun aşırı miktarda A vitamini kaybetmesine yol açan ateşli hastalıklar ya da böbrek rahatsızlığı olanlar A vitamini eksikliği riski altındadırlar.

A vitamini Eksikliği

Göz, deri ve mukozoda bozukluklar, hastalıklara karşı vücudun direncinin azalması, kemik ve dişlerin sertleşmesinde yetersizlik gibi sorunlara yol açar. Hafif derecede A vitamini eksikliği solunum yolu enfenksiyonları ve cilt proplemlerine olan hassasiyetin artmasına neden olur. Deride kalınlaşma, kabuklanma, renk koyulaşması görülür. Mukozada ülser, mide ve bağırsak rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Gece körlüğü, göz altında oluşan lekeler (Bitot lekeleri) ve göz kuruluğu gibi sorunlar meydana gelir.

Günlük Kullanım

Kadınların günde 4 bin, erkeklerin 5 bin ünite A vitaminine ihtiyaçları vardır.

A Vitamini Nelerde Bulunur ?

Hayvansal kaynaklardaki A vitamininin %70-90’ı Retinol, geri kalanı Caroten şeklindedir. Bitkilerde sadece caroten bulunur. Bitkisel besinler: Havuç, kayısı, kuşkonmaz, lahana, marul, domates, yeşil biber, kırmızı biber, kavun, mısır, ıspanak, fasulye, koyu ve yeşil yapraklı sebzeler. Hayvansal besinler: Balık, tereyeğı, yumurta sarısı, süt, deniz ürünleri, yağlı peynir, karaciğer A vitamini olan besinler arasındadır.

A Vitamini Fazlalığı

A vitamini karaciğerde depolandığı için fazla alındığında zehirlenmeye yol açabilen vitaminlerden birisidir.Yine de, toksik etkilerin görülebilmesi için düzenli günlük alımların kadınlarda 25.000 iu, erkeklerde 30.000 iu’yu aşması gerektiğinden, hala yüksek bir güven aralığına sahiptir.

Hamile kadınlar doktorun önerdiği doza uymalıdır. A vitamini fazlalığı  bebek için risklidir. Gereğinden fazla kullanım bir yarar sağlamadığı gibi tehlikeleri de vardır. 50 bin ünitenin üzerinde alındığında cildin pul pul olması, karaciğer büyümesi, bulantı, kusma, başağrısı, iştahsızlık, görme bozukluğu ve eklem ağrıları gibi şikayetlere neden olur. A vitamini zehirlenmesi genellikle tam olarak iyileşebilir.

paylaş:

Yorum Yap