3. Mehmet Kimdir, Hayatı Biyografisi ve Resimleri Hakkında Bilgi

Etiketler: 3. Mehmet Kim, Biyografi, 3. Mehmet kaç yaşında yaşı kaçtır, 3. Mehmet doğum tarihi, 3. Mehmet nereli, boyu kaç, 3. Mehmet hayatı ve yaşamı

3. Mehmet Biyografisi

3. Mehmed 13. Osmanlı padişahı ve 92. İslam halifesidir.

3. Mehmet 3. Murat ile Osmanlı korsanları tarafından kaçırılıp köle edilmeden önceki adıyla Sofia Baffo olan aslen Venedikli Safiye Sultan ‘ın oğludur. İsmi, Fatih Sultan Mehmet’e benzemesi için, büyük dedesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından konmuştur. Şehzadeliğinde İbrahim Cafer Efendi ve Pir Mehmed Azmi Efendi gibi devrin tanınmış alimlerinden tahsil ve terbiye görmüştür. 1583’te Manisa sancağı valiliğine tayin edilmiş, 1595’de babası 3. Murat’ın vefatı üzerine Osmanlı tahtına çıkmıştır.

3. Mehmet

3. Mehmet’in Tahta çıktığı gece 19 erkek kardeşini boğdurması, Osmanlı tarihinin en korkunç hadiselerinden biridir. Aynı zamanda 20 kız kardeşini de aynı gece öldürdüğü de bazı tarihçiler tarafından iddia edilmektedir. Ayrıca babasının hamile eşleri ve kundaktaki kardeşlerinide öldürtmüştür. Yönetimde annesinin etkisinde kaldı; hatta bu yüzden 16 yaşındaki oğlu Şehzade Mahmutu annesinin sözüyle öldürttü.

3. Mehmet Ölümü

Bir gün saraya dönerken yolda karşılaştığı bir meczub, “56 gün sonra gelecek kazadan kurtulamazsın. Gafil olma padişahım” demişti. Bu olay Üçüncü Mehmed’i derinden etkiledi. Padişah yemeden, içmeden kesildi ve 21 Aralık 1603’te kalp krizi geçirerek öldü.

Bu sayfada 3. Mehmet isimli şahsın biyografik bilgileri yer almaktadır. Bu bilgilere internetten ulaşılmıştır. Eğer söz konusu kişinin hayatı hakkında yanlış veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız yorum yaparak bunu bize bildiriniz. En kısa sürede gerekli düzeltme tarafımızca yapılacaktır.

paylaş:

Yorum Yap