2013 Yeni araç kasko sistemi nasıl olacak? Dar kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko ücretleri ne kadar?

Sponsorlu Bağlantılar

Araç kaskolarında yeni dönem! DİKKAT

– kasko ve süper kasko dönemi bitiyor. Artık mini hasar ödemeleri içinde yeni bir sistem geliyor…

Sponsorlu Bağlantılar

1 Nisan’dan itibaren ‘- kasko’ ve ‘süper kasko’ dönemi bitiyor. Bunun yerine dört çeşit kasko gelecek. Sürücüler 100 liralık primle, mini hasar ödemesi içeren ‘dar kasko’ bile yaptırabilecek.

Star gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre, Türkiye’de büyük tartışmaya yol açan ve 1 Nisan’da yürürlüğe girecek olan araçların yeni sigorta sisteminin uygulama esasları netleşti.

Buna göre kaskodaki yeni sistem, zorunlu trafik sigorta bedellerini artırmayacak, aksine kaskoda 100 liraya kadar düşüşün yolunu açacak. Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Kasko Sigortası Yönetmeliği’ ile hiçbir prim artışı olmayacak. Yönetmelikle halen uygulamada tartışma konusu olan kasko sisteminde ise radikal değişiklikler getirilmesi sağlanacak.

TERCİH ARAÇ SAHİPLERİNİN OLACAK

1 Nisan’dan itibaren ‘- kasko’, ‘süper kasko’ ifadeleri tarihe karışacak. Bunun yerine dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko vetam kasko olmak üzere 4 çeşit kasko uygulanacak. Dar kasko, mini hasar ödemesini içerecek. Bunun primi düşük olacak. Örneğin 100 ve 200 liralık kaskolar söz konusu olacak. Diğer 3 kaskonun ise kapsamı ve fiyatları farklı olacak. Bu kapsamdaki kaskoların primleri parçaların orijinal olması, onarımların yetkili servislerde gerçekleştirilmesi gibi unsurlara bağlı olarak yükselecek veya düşebilecek. Tercih tamamen araç sahiplerine ait olacak.

ALKOLLÜ SÜRÜCÜ HASARINI KENDİ ÖDEYECEK

Yapılan düzenleme ile alkollü sürücülerin yaptığı kazaların ödenip ödenmeyeceği de açıklığa kavuştu. Buna göre alkollü sürücülerin yaptığı kazalarda hasarlar, sürücü tarafından ödenecek. Sigorta şirketleri ise bu kapsamdaki kazaların verdiği zararlardan sorumlu tutulamayacak.

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap