2013 KPSS Genel Yetenek Genel Kültür soruları ve cevapları ÖSYM soru kitapçığı ve yanıtları

Sponsorlu Bağlantılar

KPSS Genel Yetenek Genel Kültür soruları ve cevapları için tıkla ÖSYM

Öğretmenlik ve A grubu kadrolari için yapılacak olan KPSS 6-7 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak. Hafta sonu yapılacak olan KPSS sınavı 81 il ve Lefkoşa’da gerçekleştirilecek. Cumartesi ve Pazar sabah-öğle olmak üzere 4 aşamada gerçekleştirilecek sınavın Cumartesi sabah sınavına tüm adaylar katılmak zorunda.Cumartesi öğle yapılacak olan Eğitim Bilimler sınavına ise öğretmen adayları ve YÖK’ün sınav kararı verdiği adaylar katılacak.

Sponsorlu Bağlantılar

SINAV SAATİ VE SINAVDA SORULACAK SORU SAYISI

Sınavın sabah oturumları 09.30’da, öğleden sonraki oturumları 14.30’da başlayacak. Cumartesi sabah oturumunun süresi 120 dakika, Cumartesi öğleden sonra oturumunun süresi 100 dakika, Pazar sabah ve öğleden sonra oturumlarının süresi ise 210 dakika olacak. ÖATB ise 75 dakika içinde yapılacak. Genel Yetenek ve Genel Kültür 40’ar soruluk testlerle Cumartesi sabah, Eğitim Bilimleri 80 soruluk testle Cumartesi öğleden sonra yapılacak. Pazar sabah 40’ar soruluk Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye ve Muhasebe testleri, Pazar öğleden sonra da yine 40’ar soruluk Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ile Uluslararası İlişkiler konularına ilişkin testler yer alacak.
Pazar günü yapılacak olan sınavlara adaylar isteğe bağlı katılacak.

KPSS Sınavı sabah oturumları 09:30 öğle oturumlaru ise 14:30 ‘da yapılacak. Cumartesi sabah sınavı 120 öğle sınavı ise 100 dakika sürecek.Cumartesi sınavının sabah oturumunda adaylara Genel Yetenek ve Genel Kültür 60’ar soru sorulacak.Yine
Cumartesi sınavının öğle oturumundaysa adaylara Eğitim Bilimleri alanında 80 soruluk bir sınav uygulanacak.

Pazar sınavının oturum süresi ise 210 dakika.14 Temmuzda yapılacak olan ÖABT sınavının süresi ise 75 dakika sürecek. Pazar sınavının sabah oturumundaysa Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye ve Muhasebe alanlarında adaylara 40’ar adet soru sorulacak. Pazar öğle oturumuna giren adaylar Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ile Uluslararası ilişkiler alanından sorulacak 40’ar soruluk sınav için ter dökecek.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), Milli Eğitim Bakanlığı atamalarına dahil olacak adaylar ise kendi alanlarıyla ilgili tek oturumluk sınava 14 Temmuzda girecek.

SINAVA GİDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sınava girecek adaylar 2013 KPSS Sınav Giriş Belgesini ÖSYM’nin resmi internet adresinden
temin ederek bununla beraber nüfus cüzdanı veya pasaportlarını yanında bulundurmak zorundalar.

2013 KPSS TERCİHLERİ BAŞLADI

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın ardından Ösym kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına alacakları personeller için tercih
alınacağını açıkladı.

Yayımlanan KPSS-2013/1 Tercih Kılavuz’unda adaylar ortaöğretim,ön lisans ve lisans mezunları ayrı ayrı kendilerine ayrılan kadro ve pozisyonlara göre tercih yapabilecekler.
Yerleştirmeler ortaöğretim mezunları için KPSSP94 , önlisans mezunları KPSSP93 ve lisans mezunları için ise KPSSP3 puanları kullanılacak.

ÖNEMLİ; Adaylar TC kimlik numaralarını ve şifrelerini kullanarak en son 3 temmuz tarihine kadar tercihlerini ÖSYM’ye bildirebilecekler.

2013 KPSS tercih işlemleri başladı. KPSS tercih robotu burada. ÖSYM 2013 KPSS tercih kılavuzuna buradan ulaşabilirsiniz.

ÖSYM , KPSS 2013/1 Tercih Kılavuzunda değişiklik yapıldı. Memur adayları KPSS tercih lerini 24 Haziran-3 Temmuz tarihlerinde ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yapabilecek… KPSS tercih kılavuzu 26.06.2013 tarihinde güncellendi. Yeni kılavuzu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz..

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS-2013/1) sonuçları açıklandı. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki 18 bin 846 kontenjandan, 18 bin 805’ine yerleştirme yapıldı, 41 kontenjan boş. KPSS 2013 sonuçları için tıklayın 

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeyinde KPSS’ye giren 997 bin 809 adayın tercih yaptığı, kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadro ve pozisyonlara yerleştirme işlemleri tamamlandı.

Adaylar, KPSS-2013/1 yerleştirme sonuçlarını, TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek. Yerleştirme işlemine ait yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

KPSS YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Sponsorlu Bağlantılar
paylaş:

Yorum Yap