18 Mart Şehitleri Anma Günü ile ilgili yazı makale kompozisyon örneği

18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili deneme yazısı, anlamlı yazılar ve kompozisyonlar

Bir destandır Çanakkale.. Çanakkale Cephesi 1.Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin saldırısına karşılık açılmış bir cephedir ve Osmanlı Devleti’nin 1.Dünya Savaşı’nda başarılı olduğu tek cephedir. Bu cephede dünya tarihindeki en kanlı savaşlar yapılmıştır. Türk ordusu gösterdiği olağanüstü başarıyla düşmanlara geçit vermemiştir.
Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden yokluklar içindeki bir milletin döneminin en güçlü devletlerine karşı aldığı zaferdir Çanakkale. Kadınlar cephedekiler için çorap örmüş, mermi imalatında bile çalışmışlardır. Yapılan fedakarlıklar asla gözardı edilemez.
“Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözüyle Mustafa Kemal savaşın asla kaybedilmemesi gerektiğini vurgulamıştır Türk askerine.
Vatanın her köşesinden yurdunu savunmak için Çanakkale’ye gelen kahramanlarımız hiç düşünmeden bedenlerini siper ettiler ve geri dönmeyi asla düşünmediler. Çanakkale geçilmemeliydi, geçilemedi. Türk milletinin Anadolu’daki devamlılığını sağlayan şehitlerimizin ruhları şâd olsun..

paylaş:

Yorum Yap